Sari la conținut
FirmoscopFirmeConstanța › ELCOMEX SA

ELCOMEX SA

Înființată în 1992 · 33 ani vechime · Sector 1 Mun. Bucureşti
CUI 1877048 · J1996005516400
Fără probleme găsite Re-verificat · 29 august 2026
În funcțiunePlătitoare TVAMare contribuabil
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire ELCOMEX SA
Cod fiscal (CIF) RO1877048
Nr. Reg. Comerțului J1996005516400
Sediu social Str. av. Popişteanu nr. 54A, et. 4, cladirea 1, Sector 1 Mun. Bucureşti, jud. MUNICIPIUL BUCUREŞTI
Telefon 0731612899

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 29 august 2026.

Reprezentanți

FRUNZĂ FLORIN · administratorLUPEA ALEXANDRU · reprezentant al persoanei juridiceSTĂNILOIU-MEREUŢĂ HORIA-GABRIEL · administratorDUMITRU ADRIAN GABRIEL · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareTRANSFER(SOSIRE) din data 17.01.2011
CAEN3515 · Comercializarea energiei electrice
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu
Mare contribuabilDa · în evidența ANAF pentru firme mari

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 29 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 29 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 29 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 29 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 29 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută ELCOMEX SA după CUI 1877048 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Stabilă
scor 74/100
Cifră de afaceri 2025
1.296.781.465 lei
+46.0% vs 2024
Profit net 2025
-5.411.918 lei
-136.6% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă-0.4%
Datorii / capital5.4×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 457.822.059 lei20142015: 509.416.428 lei20152016: 449.377.260 lei20162017: 528.840.924 lei20172018: 1.111.099.854 lei20182019: 1.539.834.384 lei20192020: 953.373.863 lei20202021: 2.459.667.478 lei20212022: 5.076.830.236 lei20222023: 1.057.305.820 lei20232024: 888.249.310 lei20242025: 1.296.781.465 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 1.296.781.465 lei -5.411.918 lei 58
2024 888.249.310 lei 14.777.475 lei 56
2023 1.057.305.820 lei 20.402.619 lei 57
2022 5.076.830.236 lei -31.197.620 lei 56
2021 2.459.667.478 lei 96.814.574 lei 54
2020 953.373.863 lei -82.552.122 lei 56
2019 1.539.834.384 lei 7.605.563 lei 53
2018 1.111.099.854 lei 27.301.942 lei 46
2017 528.840.924 lei 20.263.798 lei 41
2016 449.377.260 lei -12.822.829 lei 28
2015 509.416.428 lei -13.061.859 lei 26
2014 457.822.059 lei 120.363 lei 25
2013 556.740.253 lei 3.445.482 lei 21
2012 509.948.239 lei -11.983.443 lei 22
2011 394.087.027 lei -37.939.523 lei 23
2010 345.572.027 lei 4.417.292 lei 26
2009 296.556.806 lei 1.923.113 lei 39
2008 276.469.832 lei 14.899.986 lei 34

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Îndeplinește criteriile de audit statutar

În 2024 și 2025, firma a depășit cel puțin două dintre cele trei praguri legale, în două exerciții consecutive. Situațiile ei financiare intră, prin lege, sub audit statutar.

CriteriuPrag20242025
Total active16.000.000 leidada
Cifră de afaceri netă32.000.000 leidada
Număr mediu de salariați50dada

„—" înseamnă că bilanțul nu conține criteriul, nu că e neîndeplinit. Concluzia se sprijină pe criteriile pe care le putem citi; un raport de audit se cere firmei, noi citim praguri, nu registrul entităților auditate.

Derivat din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · pct. 563 din reglementările contabile aprobate prin OMFP 1802/2014

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 67 zile+1 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 63 zile−9 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net -0,42%−2,08 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 78,64%+11,3 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 1,27×−0,21 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 5,37×+2,88 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) -12,2%−35,1 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) -1,79%−7,98 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 14,66%−12,37 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 22.358.301 lei+6.496.706 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 4,29×+0,57 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 20,06×−96,23 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 18 zile+15 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor -0,39%−1,94 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

10,9%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, pierdere, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 136 din 1.249 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 3,8% mai mult

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 8 din 127 firme active cu bilanț depus (CAEN 3515)
Vechime relativămai veche decât 100% dintre cele 241 firme active din sector
SectorCAEN 3515 · Comercializarea energiei electrice →

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume39
Dintre care în procedură de insolvență1
Dintre care radiate (închise)5

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Numele acesta apare la destule firme încât aproape sigur sunt persoane diferite. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Istoric modificări (Registrul Comerțului)

  • 28 iulie 2026Schimbare sediu: Loc. Cernavodă, Oraş Cernavodă → Sector 1 Mun. Bucureşti
  • 14 iulie 2026Redenumire: ELCOMEX SA → MET ROMÂNIA ENERGY S.R.L.
  • 14 iulie 2026Schimbare stare juridică: radiată → TRANSFER(SOSIRE) din data 17.01.2011
  • 14 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J13/1451/1991 → J1996005516400
  • 13 iulie 2026Schimbare stare juridică: TRANSFER(SOSIRE) din data 17.01.2011 → radiată
  • 13 iulie 2026Redenumire: MET ROMÂNIA ENERGY S.R.L. → ELCOMEX SA
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu (județ): Bucureşti → Constanţa
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu: Bucureşti Sectorul 1 → Loc. Cernavodă, Oraş Cernavodă
  • 13 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J1996005516400 → J13/1451/1991
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu (județ): Constanţa → Bucureşti
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu: Loc. Cernavodă, Oraş Cernavodă → Bucureşti Sectorul 1

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru ELCOMEX SA

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți ELCOMEX SA? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru ELCOMEX SA

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

ELCOMEX SA, cu sediul în Sector 1 Mun. Bucureşti, are codul unic de înregistrare (CUI) 1877048, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J1996005516400. Firma a fost înființată la data de 9 noiembrie 1992 și are ca obiect principal de activitate Comercializarea energiei electrice (CAEN 3515).

La ultima verificare, ELCOMEX SA figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 1.296.781.465 lei și un rezultat net de -5.411.918 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 29 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are ELCOMEX SA?

ELCOMEX SA (CUI 1877048) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 29 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă ELCOMEX SA în sectorul său?

ELCOMEX SA ocupă locul 8 din 127 firme active cu bilanț depus în CAEN 3515 (Comercializarea energiei electrice), după cifra de afaceri.

Cât de veche este ELCOMEX SA față de firmele din același domeniu?

ELCOMEX SA este mai veche decât 100% dintre cele 241 firme active cu CAEN 3515.

Este ELCOMEX SA o firmă activă?

Da, la ultima verificare ELCOMEX SA (CUI 1877048) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este ELCOMEX SA în insolvență?

Nu — la ultima verificare, ELCOMEX SA nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în ELCOMEX SA?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru ELCOMEX SA, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este ELCOMEX SA plătitoare de TVA?

Da, ELCOMEX SA este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a ELCOMEX SA?

În anul 2025, ELCOMEX SA a raportat o cifră de afaceri de 1.296.781.465 lei și un număr mediu de 58 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu ELCOMEX SA?

Firmoscop analizează ELCOMEX SA pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Constanţa

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Vezi topul: Energie în Constanța →

Mergi mai departe

Firme din Constanța

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 29 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.