Sari la conținut
FirmoscopFirmeConstanța › COMAT CONSTANTA SA

COMAT CONSTANTA SA

Înființată în 1992 · 33 ani vechime · Mun. Constanţa
CUI 1885369 · J1991000562131
Fără probleme găsite Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire COMAT CONSTANTA SA
Cod fiscal (CIF) RO1885369
Nr. Reg. Comerțului J1991000562131
Sediu social Str. INTERIOARA nr. 3, Mun. Constanţa
Telefon 0241621033

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

CIUREA SERGIU CONSTANTIN · administratorIVAN VASILE · administratorIOANEI DOBRITA · reprezentant al persoanei juridiceLASCU NICOLAE · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 09.11.1992
CAEN4682 · Comerț cu ridicata al metalelor și minereurilor metalice
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 30 august 2026
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 30 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută COMAT CONSTANTA SA după CUI 1885369 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 75/100
Cifră de afaceri 2025
237 lei
ultimul bilanț
Profit net 2025
-108.507 lei
+82.5% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă-45783.5%
Datorii / capital0.1×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2013: 12.779.725 lei20132014: 13.080.038 lei20142015: 7.674.333 lei20152016: 3.215.635 lei20162017: 904.368 lei20172018: 1.009.545 lei20182019: 1.003.046 lei20192020: 1.250.086 lei20202021: 168.336 lei20212022: 69.489 lei20222023: 2.216 lei20232025: 237 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 237 lei -108.507 lei
2024 -621.719 lei 1
2023 2.216 lei 1.847.448 lei 1
2022 69.489 lei -259.038 lei 3
2021 168.336 lei -556.974 lei 3
2020 1.250.086 lei -397.501 lei 6
2019 1.003.046 lei -1.360.964 lei 10
2018 1.009.545 lei 239.025 lei 12
2017 904.368 lei 6.775 lei 17
2016 3.215.635 lei -1.018.268 lei 29
2015 7.674.333 lei 12.786 lei 36
2014 13.080.038 lei 15.694 lei 39
2013 12.779.725 lei 14.480 lei 41
2012 14.933.592 lei 15.213 lei 44
2011 15.849.817 lei 35.756 lei 48
2010 15.002.155 lei 2.478 lei 63
2008 28.265.430 lei 410.423 lei 73

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 17 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 101.562 zile datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 47.077 zile creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net -45.783,54% profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 9,32%+4,75 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 10,73×−11,13 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 0,1×+0,05 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) -16,92%+65,98 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) -15,34%+63,77 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 90,68%−4,75 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Viteza de rotație a activelor cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 0,02× cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 19.621 zile stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor -90,97%−2,43 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

12,2%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, pierdere, cifra de afaceri stabilă, firmă micro — 2.791 din 22.871 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 12,5% la firmele de aceeași mărime · la fel ca media

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 306 din 316 firme active cu bilanț depus (CAEN 4682)
Vechime relativămai veche decât 100% dintre cele 414 firme active din sector
SectorCAEN 4682 · Comerț cu ridicata al metalelor și minereurilor metalice →

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume72
Dintre care în procedură de insolvență2
Dintre care radiate (închise)32

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Numele acesta apare la destule firme încât aproape sigur sunt persoane diferite. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru COMAT CONSTANTA SA

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți COMAT CONSTANTA SA? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru COMAT CONSTANTA SA

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

COMAT CONSTANTA SA, cu sediul în Mun. Constanţa, are codul unic de înregistrare (CUI) 1885369, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J1991000562131. Firma a fost înființată la data de 9 noiembrie 1992 și are ca obiect principal de activitate Comerț cu ridicata al metalelor și minereurilor metalice (CAEN 4682).

La ultima verificare, COMAT CONSTANTA SA figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 237 lei și un rezultat net de -108.507 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are COMAT CONSTANTA SA?

COMAT CONSTANTA SA (CUI 1885369) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 30 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă COMAT CONSTANTA SA în sectorul său?

COMAT CONSTANTA SA ocupă locul 306 din 316 firme active cu bilanț depus în CAEN 4682 (Comerț cu ridicata al metalelor și minereurilor metalice), după cifra de afaceri.

Cât de veche este COMAT CONSTANTA SA față de firmele din același domeniu?

COMAT CONSTANTA SA este mai veche decât 100% dintre cele 414 firme active cu CAEN 4682.

Este COMAT CONSTANTA SA o firmă activă?

Da, la ultima verificare COMAT CONSTANTA SA (CUI 1885369) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este COMAT CONSTANTA SA în insolvență?

Nu — la ultima verificare, COMAT CONSTANTA SA nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în COMAT CONSTANTA SA?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru COMAT CONSTANTA SA, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este COMAT CONSTANTA SA plătitoare de TVA?

Da, COMAT CONSTANTA SA este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a COMAT CONSTANTA SA?

În anul 2025, COMAT CONSTANTA SA a raportat o cifră de afaceri de 237 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu COMAT CONSTANTA SA?

Firmoscop analizează COMAT CONSTANTA SA pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Constanţa

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Mergi mai departe

Firme din Constanța

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.