Sari la conținut
Firmoscop › Firme › Timiș › MASCHINENBAU TIMISOARA SRL

MASCHINENBAU TIMISOARA SRL

Înființată în 2006 · 20 de ani vechime · Mun. Timişoara
CUI 18912085 · J35/2502/2006
Fără probleme găsite Verificat la ANAF · 28 octombrie 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Deblochează gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Deblochezi gratuit, cu un cont — plus dosarele din instanță și monitorizare.

Termen de plată sugerat ■ ■ ■ zile
Plafon de credit ■ ■ ■ ■ ■ lei
Dosare în instanță detalii
Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, cu sursa și data fiecărui lucru găsit. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire MASCHINENBAU TIMISOARA SRL
Cod fiscal (CIF) RO18912085
Nr. Reg. Comerțului J35/2502/2006
Sediu social ZOLA EMILE nr. 37, CAMERA 2, Municipiul Timişoara, 300439

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 28 octombrie 2026.

Reprezentanți

DIENER MARK · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

Starefuncțiune
CAEN2562 · Operațiuni de mecanică generală
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu
Formă de proprietateProprietate privata-capital privat strain

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 28 octombrie 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 19 octombrie 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 28 octombrie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 19 octombrie 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 30 septembrie 2026
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 28 octombrie 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută MASCHINENBAU TIMISOARA SRL după CUI 18912085 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 100/100
Cifră de afaceri 2025
17.641.880 lei
+39,0% vs 2024
Profit net 2025
784.800 lei
+17,1% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă4.4%
Față de sectorpeste 37% din sector · sub mediana sectorului

Comparat cu 1.415 firme din Operațiuni de mecanică generală care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 10,3%.

Mărime față de sector49 de angajați · peste 95% din sector

Mediana sectorului: 2 angajați, din 1.480 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital2.5×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 4.306.774 lei20142015: 4.076.078 lei20152016: 4.861.225 lei20162017: 5.981.380 lei20172018: 7.557.733 lei20182019: 9.139.311 lei20192020: 8.102.650 lei20202021: 12.505.584 lei20212022: 11.596.224 lei20222023: 16.047.744 lei20232024: 12.668.622 lei20242025: 17.641.880 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 17.641.880 lei 784.800 lei 49
2024 12.668.622 lei 670.430 lei 42
2023 16.047.744 lei 1.583.423 lei 46
2022 11.596.224 lei 762.622 lei 44
2021 12.505.584 lei 2.157.039 lei 41
2020 8.102.650 lei 301.491 lei 34
2019 9.139.311 lei 409.927 lei 37
2018 7.557.733 lei 381.073 lei 35
2017 5.981.380 lei 456.506 lei 31
2016 4.861.225 lei 415.691 lei 27
2015 4.076.078 lei 350.394 lei 20
2014 4.306.774 lei 547.338 lei 18
2013 3.620.221 lei 973.037 lei 18
2012 3.868.097 lei 554.038 lei 14
2011 2.692.642 lei 172.900 lei 12
2010 1.838.869 lei 51.697 lei 11
2009 1.564.564 lei 39.469 lei 9
2008 1.315.999 lei 75.448 lei 11

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 219 zile−4 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 173 de zile−62 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 4,45%−0,84 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 70,77%+9,47 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 1,41×−0,22 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 2,47×+0,73 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 18,27%+3,21 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 5,24%−0,07 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 28,69%−6,58 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 360.038 lei+58.404 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 1,18×+0,18 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 20,01×+11,59 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 18 zile−25 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 5,62%−0,94 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

5,8%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 1.634 din 28.054 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 1,3% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 9 din 915 firme active cu bilanț depus (CAEN 2562)
Vechime relativămai veche decât 87% dintre cele 2.346 de firme active din sector
SectorCAEN 2562 · Operațiuni de mecanică generală →

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume2

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru MASCHINENBAU TIMISOARA SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți MASCHINENBAU TIMISOARA SRL? Pune sigiliul pe site-ul tău sau pune firma sub monitorizare.

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Despre firmă

MASCHINENBAU TIMISOARA SRL, cu sediul în Mun. Timişoara, are codul unic de înregistrare (CUI) 18912085, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J35/2502/2006. Firma a fost înființată la data de 4 august 2006 și are ca obiect principal de activitate Operațiuni de mecanică generală (CAEN 2562).

La ultima verificare, MASCHINENBAU TIMISOARA SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 17.641.880 lei și un rezultat net de 784.800 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 28 octombrie 2026 · bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor.

Întrebări frecvente

Ce verdict are MASCHINENBAU TIMISOARA SRL?

MASCHINENBAU TIMISOARA SRL (CUI 18912085) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 28 octombrie 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă MASCHINENBAU TIMISOARA SRL în sectorul său?

MASCHINENBAU TIMISOARA SRL ocupă locul 9 din 915 firme active cu bilanț depus în CAEN 2562 (Operațiuni de mecanică generală), după cifra de afaceri.

Cât de veche este MASCHINENBAU TIMISOARA SRL față de firmele din același domeniu?

MASCHINENBAU TIMISOARA SRL este mai veche decât 87% dintre cele 2.346 de firme active cu CAEN 2562.

Este MASCHINENBAU TIMISOARA SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare MASCHINENBAU TIMISOARA SRL (CUI 18912085) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este MASCHINENBAU TIMISOARA SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, MASCHINENBAU TIMISOARA SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în MASCHINENBAU TIMISOARA SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru MASCHINENBAU TIMISOARA SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este MASCHINENBAU TIMISOARA SRL plătitoare de TVA?

Da, MASCHINENBAU TIMISOARA SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a MASCHINENBAU TIMISOARA SRL?

În anul 2025, MASCHINENBAU TIMISOARA SRL a raportat o cifră de afaceri de 17.641.880 lei și un număr mediu de 49 de angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu MASCHINENBAU TIMISOARA SRL?

Firmoscop analizează MASCHINENBAU TIMISOARA SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Timiş

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Fă lista în Excel

Firmele active cu codul CAEN 2562 din Timiș, cele mai mari întâi, până la 500 de firme într-un fișier. Lista se deschide în cont și costă 1 credit la 25 de firme; din fișierul Excel, primele 50 de firme sunt gratuite. Contul e gratuit și are 10 credite pe lună.

Mergi mai departe

Firme din Timiș

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultimele citiri: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 28 octombrie 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.