Sari la conținut
FirmoscopFirmeCălărași › CATEX SA

CATEX SA

Înființată în 1992 · 33 ani vechime · Mun. Călăraşi
CUI 1910608 · J1991000498511
Fără probleme găsite Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire CATEX SA
Cod fiscal (CIF) RO1910608
Nr. Reg. Comerțului J1991000498511
Sediu social Str. Eroilor Revoluţiei 22 Dec.1989 nr. 49, Mun. Călăraşi
Telefon 0242307305

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

FULGA MARIA-ANGELICA · administratorPAPAZI CRISTINA · administratorZIMBREANU MIOARA · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 30.11.1992
CAEN6820 · închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 30 august 2026
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 30 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută CATEX SA după CUI 1910608 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 95/100
Cifră de afaceri 2025
6.309.351 lei
+2.0% vs 2024
Profit net 2025
3.374.024 lei
+32.6% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă53.5%
Față de sectorpeste 78% din sector · în primul sfert al sectorului

Comparat cu 11.458 de firme din închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 23,9%.

Mărime față de sector12 angajați · peste 97% din sector

Mediana sectorului: 1 angajat, din 10.733 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital0.3×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 30.822.501 lei20142015: 31.875.166 lei20152016: 22.310.589 lei20162017: 22.243.328 lei20172018: 23.469.751 lei20182019: 22.874.160 lei20192020: 17.065.969 lei20202021: 15.973.475 lei20212022: 0 lei20222023: 5.171.487 lei20232024: 6.165.987 lei20242025: 6.309.351 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 6.309.351 lei 3.374.024 lei 12
2024 6.165.987 lei 2.545.433 lei 8
2023 5.171.487 lei 1.544.394 lei 7
2022 0 lei 0 lei 230
2021 15.973.475 lei 1.541.591 lei 314
2020 17.065.969 lei -1.064.041 lei 402
2019 22.874.160 lei 1.366.161 lei 542
2018 23.469.751 lei 577.656 lei 566
2017 22.243.328 lei 1.795.003 lei 574
2016 22.310.589 lei 4.081.657 lei 614
2015 31.875.166 lei 2.029.569 lei 622
2014 30.822.501 lei 2.070.014 lei 614
2013 26.548.608 lei 1.597.632 lei 632
2012 26.477.264 lei 1.307.747 lei 623
2011 33.883.461 lei 2.686.663 lei 678
2010 30.329.060 lei 13.580.319 lei 734
2009 29.520.781 lei 427.843 lei 949
2008 36.402.624 lei 1.331.737 lei 1108

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Îndeplinește criteriile de audit statutar

În 2021 și 2022, firma a depășit cel puțin două dintre cele trei praguri legale, în două exerciții consecutive. Situațiile ei financiare intră, prin lege, sub audit statutar.

CriteriuPrag20212022
Total active16.000.000 leidada
Cifră de afaceri netă32.000.000 leinunu
Număr mediu de salariați50dada

„—" înseamnă că bilanțul nu conține criteriul, nu că e neîndeplinit. Concluzia se sprijină pe criteriile pe care le putem citi; un raport de audit se cere firmei, noi citim praguri, nu registrul entităților auditate.

Derivat din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · pct. 563 din reglementările contabile aprobate prin OMFP 1802/2014

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 472 zile−185 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 2 zile−48 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 53,48%+12,2 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 22,27%−6,38 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 4,49×+1 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 0,29×−0,11 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 11,84%+2,64 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 9,21%+2,64 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 77,73%+6,38 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 525.779 lei−244.969 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 0,17× cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 4.104,98×+26,95 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 0 zile stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 88,11%+22,13 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

5,8%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 1.634 din 28.054 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 1,3% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 551 din 15.922 firme active cu bilanț depus (CAEN 6820)
Vechime relativămai veche decât 94% dintre cele 21.823 firme active din sector
SectorCAEN 6820 · închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate →

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume2

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru CATEX SA

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți CATEX SA? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru CATEX SA

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

CATEX SA, cu sediul în Mun. Călăraşi, are codul unic de înregistrare (CUI) 1910608, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J1991000498511. Firma a fost înființată la data de 30 noiembrie 1992 și are ca obiect principal de activitate închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate (CAEN 6820).

La ultima verificare, CATEX SA figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 6.309.351 lei și un rezultat net de 3.374.024 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are CATEX SA?

CATEX SA (CUI 1910608) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 30 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă CATEX SA în sectorul său?

CATEX SA ocupă locul 551 din 15.922 firme active cu bilanț depus în CAEN 6820 (închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate), după cifra de afaceri.

Cât de veche este CATEX SA față de firmele din același domeniu?

CATEX SA este mai veche decât 94% dintre cele 21.823 firme active cu CAEN 6820.

Este CATEX SA o firmă activă?

Da, la ultima verificare CATEX SA (CUI 1910608) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este CATEX SA în insolvență?

Nu — la ultima verificare, CATEX SA nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în CATEX SA?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru CATEX SA, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este CATEX SA plătitoare de TVA?

Da, CATEX SA este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a CATEX SA?

În anul 2025, CATEX SA a raportat o cifră de afaceri de 6.309.351 lei și un număr mediu de 12 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu CATEX SA?

Firmoscop analizează CATEX SA pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Călăraşi

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Vezi topul: Imobiliare în Călărași →

Mergi mai departe

Firme din Călărași

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.