Sari la conținut
Firmoscop › Firme › Călărași › OPTIM SA

OPTIM SA

Înființată în 1992 · 33 de ani vechime · Mun. Călăraşi
CUI 1910675 · J1991000102513
Fără probleme găsite Verificat la ANAF · 5 noiembrie 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Deblochează gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Câte zile termen și cât plafon? Deblochezi cu emailul, gratuit.

Termen de plată sugerat ■ ■ ■ zile
Plafon de credit ■ ■ ■ ■ ■ lei
Dosare în instanță detalii
Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, cu sursa și data fiecărui lucru găsit. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire OPTIM SA
Cod fiscal (CIF) RO1910675
Nr. Reg. Comerțului J1991000102513
Sediu social Str. VARIANTA NORD nr. 1, Municipiul Călăraşi, 8500
Telefon 0242313908

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 5 noiembrie 2026.

Reprezentanți

Fără reprezentanți în datele publice curente.

Identitate

Staremandat administratori expirat
CAEN4100 · Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 5 noiembrie 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 19 octombrie 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 5 noiembrie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 19 octombrie 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută OPTIM SA după CUI 1910675 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 94/100
Cifră de afaceri 2024
1.644.606 lei
-58,0% vs 2023
Profit net 2024
14.508 lei
-39,4% vs 2023

Bonitate financiară

Marjă netă0.9%
Față de sectorpeste 28% din sector · sub mediana sectorului

Comparat cu 31.078 de firme din Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale care au depus bilanț pe 2024; mediana sectorului: 10,4%.

Mărime față de sector23 de angajați · peste 96% din sector

Mediana sectorului: 2 angajați, din 37.149 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2024.

Datorii / capital1.3×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2024 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2013: 6.349.214 lei20132014: 6.603.633 lei20142015: 4.127.069 lei20152016: 2.123.526 lei20162017: 1.053.981 lei20172018: 4.411.311 lei20182019: 3.601.978 lei20192020: 1.105.135 lei20202021: 3.605.887 lei20212022: 4.130.219 lei20222023: 3.943.924 lei20232024: 1.644.606 lei2024
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2024 1.644.606 lei 14.508 lei 23
2023 3.943.924 lei 23.930 lei 32
2022 4.130.219 lei 25.861 lei 29
2021 3.605.887 lei 19.045 lei 26
2020 1.105.135 lei 10.121 lei 22
2019 3.601.978 lei 62.950 lei 38
2018 4.411.311 lei 10.559 lei 31
2017 1.053.981 lei 11.071 lei 18
2016 2.123.526 lei 1.789 lei 33
2015 4.127.069 lei 9.071 lei 43
2014 6.603.633 lei 61.140 lei 44
2013 6.349.214 lei 60.567 lei 53
2012 7.110.469 lei 38.037 lei 48
2011 5.771.678 lei 40.844 lei 47
2010 9.605.691 lei 140.577 lei 32
2009 5.187.507 lei 91.572 lei 45
2008 4.840.504 lei 27.701 lei 33

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 17 ani (2008–2024). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2024, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 238 de zile+123 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 89 de zile−20 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 0,88%+0,27 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 57,1%−4,01 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 1,75×+0,11 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 1,33×−0,24 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 1,8%−1,23 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 0,77%−0,41 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 42,9%+4,01 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 71.505 lei−51.743 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 0,88×−1,06 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 1,2×−4,71 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 303 zile+241 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 0,74%+0,06 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2024 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

10,3%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri în cădere, firmă mică — 500 din 4.860 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2024. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,6% la firmele de aceeași mărime · cu 2,7% mai mult

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 5.066 din 22.500 de firme active cu bilanț depus (CAEN 4100)
Vechime relativămai veche decât 99% dintre cele 36.059 de firme active din sector
SectorCAEN 4100 · Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale →

Contracte publice

Contracte publice (SEAP)1
Valoare totală (2025)1.751.165 lei

Autorități: Municipiul Calarasi

Achiziții directe (SEAP)1
Valoare totală (2026)202.382 lei

Cumpărători: Municipiul Calarasi

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2025–2026.

Istoric modificări (Registrul Comerțului)

  • 11 septembrie 2026Schimbare stare juridică: INREGISTRAT din data 13.07.1992 → mandat cenzori expirat
  • 15 iulie 2026Schimbare stare juridică: mandat cenzori expirat → INREGISTRAT din data 13.07.1992
  • 13 iulie 2026Schimbare stare juridică: INREGISTRAT din data 13.07.1992 → mandat cenzori expirat
  • 13 iulie 2026Schimbare stare juridică: mandat cenzori expirat → INREGISTRAT din data 13.07.1992

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru OPTIM SA

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți OPTIM SA? Pune sigiliul pe site-ul tău sau pune firma sub monitorizare.

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Despre firmă

OPTIM SA, cu sediul în Mun. Călăraşi, are codul unic de înregistrare (CUI) 1910675, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J1991000102513. Firma a fost înființată la data de 30 noiembrie 1992 și are ca obiect principal de activitate Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale (CAEN 4100).

La ultima verificare, OPTIM SA figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2024 a raportat o cifră de afaceri de 1.644.606 lei și un rezultat net de 14.508 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 5 noiembrie 2026 · bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor.

Întrebări frecvente

Ce verdict are OPTIM SA?

OPTIM SA (CUI 1910675) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 5 noiembrie 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă OPTIM SA în sectorul său?

OPTIM SA ocupă locul 5.066 din 22.500 de firme active cu bilanț depus în CAEN 4100 (Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale), după cifra de afaceri.

Cât de veche este OPTIM SA față de firmele din același domeniu?

OPTIM SA este mai veche decât 99% dintre cele 36.059 de firme active cu CAEN 4100.

Este OPTIM SA o firmă activă?

Da, la ultima verificare OPTIM SA (CUI 1910675) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este OPTIM SA în insolvență?

Nu — la ultima verificare, OPTIM SA nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în OPTIM SA?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru OPTIM SA, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este OPTIM SA plătitoare de TVA?

Da, OPTIM SA este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a OPTIM SA?

În anul 2024, OPTIM SA a raportat o cifră de afaceri de 1.644.606 lei și un număr mediu de 23 de angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu OPTIM SA?

Firmoscop analizează OPTIM SA pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Călăraşi

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Vezi topul: Construcții în Călărași →

Fă lista în Excel

Firmele active cu codul CAEN 4100 din Călărași, cele mai mari întâi, până la 500 de firme într-un fișier. Lista se deschide în cont și costă 1 credit la 25 de firme; din fișierul Excel, primele 50 de firme sunt gratuite. Contul e gratuit și are 10 credite pe lună.

Mergi mai departe

Firme din Călărași

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultimele citiri: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 5 noiembrie 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.