Sari la conținut
Firmoscop › Firme › Sibiu › GLS GENERAL LOGISTICS SYSTEMS ROMANIA SRL

GLS GENERAL LOGISTICS SYSTEMS ROMANIA SRL

Înființată în 2007 · 19 ani vechime · Sat Şelimbăr Com. Şelimbăr
CUI 21611392 · J2007001695329
Fără probleme găsite Verificat la ANAF · 2 noiembrie 2026
În funcțiunePlătitoare TVAMare contribuabil
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Deblochezi gratuit, cu un cont — plus dosarele din instanță și monitorizare.

Termen de plată sugerat ■ ■ ■ zile
Plafon de credit ■ ■ ■ ■ ■ lei
Dosare în instanță detalii
Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, cu sursa și data fiecărui lucru găsit. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire GLS GENERAL LOGISTICS SYSTEMS ROMANIA SRL
Cod fiscal (CIF) RO21611392
Nr. Reg. Comerțului J2007001695329
Sediu social ŞTEFAN CEL MARE nr. 3, Parc Industrial Șelimbăr, Sat Şelimbăr, Comuna Şelimbăr, jud. Sibiu, 557260
Telefon 0269501900

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 2 noiembrie 2026.

Reprezentanți

FARKAS GERGELY · administrator

Identitate

Starefuncțiune
CAEN5320 · Alte activități poștale și de curier
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu
Mare contribuabilDa · în evidența ANAF pentru firme mari
Formă de proprietateProprietate privata-capital privat strain

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 2 noiembrie 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 19 octombrie 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 2 noiembrie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 19 octombrie 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 30 septembrie 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută GLS GENERAL LOGISTICS SYSTEMS ROMANIA SRL după CUI 21611392 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 100/100
Cifră de afaceri 2025
530.217.663 lei
+27,0% vs 2024
Profit net 2025
40.124.651 lei
+46,9% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă7.6%
Față de sectorpeste 47% din sector · sub mediana sectorului

Comparat cu 2.964 de firme din Alte activități poștale și de curier care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 8,5%.

Mărime față de sector302 angajați · peste 99% din sector

Mediana sectorului: 1 angajat, din 2.996 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital0.7×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 44.205.882 lei20142015: 55.899.977 lei20152016: 81.652.024 lei20162017: 112.114.749 lei20172018: 167.126.963 lei20182019: 221.234.127 lei20192020: 282.546.831 lei20202021: 336.996.836 lei20212022: 346.335.271 lei20222023: 365.462.670 lei20232024: 418.284.817 lei20242025: 530.217.663 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 530.217.663 lei 40.124.651 lei 302
2024 418.284.817 lei 27.311.992 lei 265
2023 365.462.670 lei 50.350.899 lei —
2022 346.335.271 lei 61.186.667 lei 227
2021 336.996.836 lei 68.240.281 lei 215
2020 282.546.831 lei 56.506.143 lei 220
2019 221.234.127 lei 41.157.185 lei 204
2018 167.126.963 lei 31.580.543 lei 151
2017 112.114.749 lei 20.933.536 lei 116
2016 81.652.024 lei 14.403.914 lei 91
2015 55.899.977 lei 9.355.383 lei 82
2014 44.205.882 lei 6.084.535 lei 69
2013 36.649.095 lei 5.115.629 lei 63
2012 36.067.957 lei 5.594.363 lei 57
2011 33.869.236 lei 4.017.594 lei 53
2010 24.080.991 lei 984.528 lei 50
2009 15.151.669 lei -2.411.445 lei 42
2008 9.121.108 lei -3.847.082 lei 38

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Îndeplinește criteriile de audit statutar

În 2024 și 2025, firma a depășit cel puțin două dintre cele trei praguri legale, în două exerciții consecutive. Situațiile ei financiare intră, prin lege, sub audit statutar.

CriteriuPrag20242025
Total active16.000.000 leidada
Cifră de afaceri netă32.000.000 leidada
Număr mediu de salariați50dada

„—" înseamnă că bilanțul nu conține criteriul, nu că e neîndeplinit. Concluzia se sprijină pe criteriile pe care le putem citi; un raport de audit se cere firmei, noi citim praguri, nu registrul entităților auditate.

Derivat din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · pct. 563 din reglementările contabile aprobate prin OMFP 1802/2014.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 75 de zile+9 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 34 de zile−4 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 7,57%+1,04 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 39,09%+5,58 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 2,56×−0,42 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 0,65×+0,14 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 24,01%+5,43 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 14,48%+2,32 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 60,3%−5,13 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 1.755.688 lei+177.255 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 1,91× cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 1.190,43×−755,89 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 0 zile stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 9,57%+1,52 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

5,8%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 1.634 din 28.054 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 1,3% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 4 din 5.283 de firme active cu bilanț depus (CAEN 5320)
Vechime relativămai veche decât 98% dintre cele 17.673 de firme active din sector
SectorCAEN 5320 · Alte activități poștale și de curier →

Istoric modificări (Registrul Comerțului)

  • 11 septembrie 2026Schimbare stare juridică: TRANSFER(SOSIRE) din data 12.10.2007 → radiată
  • 11 septembrie 2026Schimbare sediu: Sat Şelimbăr, Comuna Şelimbăr → Municipiul Braşov
  • 11 septembrie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J2007001695329 → J08/1131/2007
  • 28 iulie 2026Schimbare sediu: Municipiul Braşov → Sat Şelimbăr Com. Şelimbăr
  • 14 iulie 2026Schimbare stare juridică: radiată → TRANSFER(SOSIRE) din data 12.10.2007
  • 14 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J08/1131/2007 → J2007001695329
  • 13 iulie 2026Schimbare stare juridică: TRANSFER(SOSIRE) din data 12.10.2007 → radiată
  • 13 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J2007001695329 → J08/1131/2007

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru GLS GENERAL LOGISTICS SYSTEMS ROMANIA SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți GLS GENERAL LOGISTICS SYSTEMS ROMANIA SRL? Pune sigiliul pe site-ul tău sau pune firma sub monitorizare.

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Despre firmă

GLS GENERAL LOGISTICS SYSTEMS ROMANIA SRL, cu sediul în Sat Şelimbăr Com. Şelimbăr, are codul unic de înregistrare (CUI) 21611392, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J2007001695329. Firma a fost înființată la data de 23 aprilie 2007 și are ca obiect principal de activitate Alte activități poștale și de curier (CAEN 5320).

La ultima verificare, GLS GENERAL LOGISTICS SYSTEMS ROMANIA SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 530.217.663 lei și un rezultat net de 40.124.651 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 2 noiembrie 2026 · bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor.

Întrebări frecvente

Ce verdict are GLS GENERAL LOGISTICS SYSTEMS ROMANIA SRL?

GLS GENERAL LOGISTICS SYSTEMS ROMANIA SRL (CUI 21611392) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 2 noiembrie 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă GLS GENERAL LOGISTICS SYSTEMS ROMANIA SRL în sectorul său?

GLS GENERAL LOGISTICS SYSTEMS ROMANIA SRL ocupă locul 4 din 5.283 de firme active cu bilanț depus în CAEN 5320 (Alte activități poștale și de curier), după cifra de afaceri.

Cât de veche este GLS GENERAL LOGISTICS SYSTEMS ROMANIA SRL față de firmele din același domeniu?

GLS GENERAL LOGISTICS SYSTEMS ROMANIA SRL este mai veche decât 98% dintre cele 17.673 de firme active cu CAEN 5320.

Este GLS GENERAL LOGISTICS SYSTEMS ROMANIA SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare GLS GENERAL LOGISTICS SYSTEMS ROMANIA SRL (CUI 21611392) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este GLS GENERAL LOGISTICS SYSTEMS ROMANIA SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, GLS GENERAL LOGISTICS SYSTEMS ROMANIA SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în GLS GENERAL LOGISTICS SYSTEMS ROMANIA SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru GLS GENERAL LOGISTICS SYSTEMS ROMANIA SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este GLS GENERAL LOGISTICS SYSTEMS ROMANIA SRL plătitoare de TVA?

Da, GLS GENERAL LOGISTICS SYSTEMS ROMANIA SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a GLS GENERAL LOGISTICS SYSTEMS ROMANIA SRL?

În anul 2025, GLS GENERAL LOGISTICS SYSTEMS ROMANIA SRL a raportat o cifră de afaceri de 530.217.663 lei și un număr mediu de 302 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu GLS GENERAL LOGISTICS SYSTEMS ROMANIA SRL?

Firmoscop analizează GLS GENERAL LOGISTICS SYSTEMS ROMANIA SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Sibiu

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Fă lista în Excel

Firmele active cu codul CAEN 5320 din Sibiu, cele mai mari întâi, până la 500 de firme într-un fișier. Lista se deschide în cont și costă 1 credit la 25 de firme; din fișierul Excel, primele 50 de firme sunt gratuite. Contul e gratuit și are 10 credite pe lună.

Mergi mai departe

Firme din Sibiu

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultimele citiri: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 2 noiembrie 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.