Sari la conținut
FirmoscopFirmeGorj › SPERANŢA SRL

SPERANŢA SRL

Înființată în 1992 · 33 ani vechime · Orş. Novaci
CUI 2163772 · J1991001280184
Fără probleme găsite Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire SPERANŢA SRL
Cod fiscal (CIF) RO2163772
Nr. Reg. Comerțului J1991001280184
Sediu social Str. VALEA GILORTULUI nr. 63, Orş. Novaci, jud. GORJ, 215300

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

POPESCU GABRIELA · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 28.11.1992
CAEN4211 · Lucrări de construcții ale drumurilor și autostrăzilor
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 30 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută SPERANŢA SRL după CUI 2163772 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 100/100
Cifră de afaceri 2025
10.597.499 lei
-11.0% vs 2024
Profit net 2025
2.029.889 lei
-18.9% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă19.2%
Față de sectorpeste 54% din sector · peste mediana sectorului

Comparat cu 887 de firme din Alte lucrări de instalații pentru construcții care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 15,5%.

Mărime față de sector27 angajați · peste 97% din sector

Mediana sectorului: 2 angajați, din 911 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital1.3×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2013: 9.496 lei20132014: 33.891 lei20142016: 252.297 lei20162017: 416.198 lei20172018: 51.944 lei20182019: 733.009 lei20192020: 2.357.062 lei20202021: 2.873.617 lei20212022: 4.906.695 lei20222023: 7.112.299 lei20232024: 11.973.409 lei20242025: 10.597.499 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 10.597.499 lei 2.029.889 lei 27
2024 11.973.409 lei 2.502.324 lei 23
2023 7.112.299 lei 1.685.914 lei 23
2022 4.906.695 lei 1.351.593 lei 20
2021 2.873.617 lei 335.478 lei 14
2020 2.357.062 lei 294.982 lei 9
2019 733.009 lei 153.811 lei 2
2018 51.944 lei 11.270 lei 1
2017 416.198 lei 6.700 lei 4
2016 252.297 lei 27.191 lei 4
2015 -184 lei
2014 33.891 lei 7.200 lei 5
2013 9.496 lei 9.204 lei
2012 0 lei 0 lei
2011 6.797 lei -1.005 lei
2010 12.532 lei -17.611 lei
2009 34.087 lei 919 lei 1
2008 54.937 lei 216 lei 2

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 128 zile+48 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 31 zile+12 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 19,15%−1,75 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 59,48%+11,55 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 1,68×−0,41 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 1,3×+0,42 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 71,04%−13 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 32,55%−13,05 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 45,82%−8,44 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 392.500 lei−128.083 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 1,7×−0,48 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 993,95×+300,88 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 0 zile−1 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 28,46%−3,61 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

5,8%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 1.634 din 28.054 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 1,3% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 381 din 2.549 firme active cu bilanț depus (CAEN 4211)
Vechime relativămai veche decât 100% dintre cele 3.966 firme active din sector
SectorCAEN 4211 · Lucrări de construcții ale drumurilor și autostrăzilor →

Contracte publice

Contracte publice (SEAP)11
Valoare totală (2024–2025)25.389.440 lei

Autorități: MUNICIPIUL PETROSANI, CONSILIUL JUDETEAN GORJ, ORASUL PETRILA

Achiziții directe (SEAP)6
Valoare totală (2024–2026)2.629.451 lei

Cumpărători: COMUNA CILNIC, COMUNA TELESTI, COMUNA DRAGUTESTI

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2024–2026.

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume60
Dintre care radiate (închise)25

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Numele acesta apare la destule firme încât aproape sigur sunt persoane diferite. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru SPERANŢA SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți SPERANŢA SRL? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru SPERANŢA SRL

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

SPERANŢA SRL, cu sediul în Orş. Novaci, are codul unic de înregistrare (CUI) 2163772, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J1991001280184. Firma a fost înființată la data de 28 noiembrie 1992 și are ca obiect principal de activitate Lucrări de construcții ale drumurilor și autostrăzilor (CAEN 4211).

La ultima verificare, SPERANŢA SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 10.597.499 lei și un rezultat net de 2.029.889 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are SPERANŢA SRL?

SPERANŢA SRL (CUI 2163772) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 30 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă SPERANŢA SRL în sectorul său?

SPERANŢA SRL ocupă locul 381 din 2.549 firme active cu bilanț depus în CAEN 4211 (Lucrări de construcții ale drumurilor și autostrăzilor), după cifra de afaceri.

Cât de veche este SPERANŢA SRL față de firmele din același domeniu?

SPERANŢA SRL este mai veche decât 100% dintre cele 3.966 firme active cu CAEN 4211.

Este SPERANŢA SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare SPERANŢA SRL (CUI 2163772) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este SPERANŢA SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, SPERANŢA SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în SPERANŢA SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru SPERANŢA SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este SPERANŢA SRL plătitoare de TVA?

Da, SPERANŢA SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a SPERANŢA SRL?

În anul 2025, SPERANŢA SRL a raportat o cifră de afaceri de 10.597.499 lei și un număr mediu de 27 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu SPERANŢA SRL?

Firmoscop analizează SPERANŢA SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Gorj

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Mergi mai departe

Firme din Gorj

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.