Sari la conținut
Firmoscop › Firme › Timiș › WEST STEEL SRL

WEST STEEL SRL

Înființată în 2007 · 19 ani vechime · Sat Giroc Com. Giroc
CUI 21877662 · J2007002141359
Fără probleme găsite Verificat la ANAF · 26 octombrie 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Deblochezi gratuit, cu un cont — plus dosarele din instanță și monitorizare.

Termen de plată sugerat ■ ■ ■ zile
Plafon de credit ■ ■ ■ ■ ■ lei
Dosare în instanță detalii
Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, cu sursa și data fiecărui lucru găsit. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire WEST STEEL SRL
Cod fiscal (CIF) RO21877662
Nr. Reg. Comerțului J2007002141359
Sediu social Platanilor nr. 25, et. PARTER, ap. 2, Sat Giroc, Comuna Giroc, jud. Timiş, 300774
Telefon 0720204866

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 26 octombrie 2026.

Reprezentanți

SPOREA ANCUŢA · administrator

Identitate

Starefuncțiune
CAEN4682 · Comerț cu ridicata al metalelor și minereurilor metalice
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 26 octombrie 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 19 octombrie 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 26 octombrie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 19 octombrie 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 30 septembrie 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută WEST STEEL SRL după CUI 21877662 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 100/100
Cifră de afaceri 2025
51.616.215 lei
+3,0% vs 2024
Profit net 2025
2.345.731 lei
-41,8% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă4.5%
Față de sectorpeste 54% din sector · peste mediana sectorului

Comparat cu 2.027 de firme din Comerț cu ridicata al metalelor și minereurilor metalice care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 3,5%.

Mărime față de sector4 angajați · peste 69% din sector

Mediana sectorului: 2 angajați, din 1.898 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital2.9×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 44.453.982 lei20142015: 59.158.690 lei20152016: 46.585.292 lei20162017: 42.380.891 lei20172018: 53.065.988 lei20182019: 44.453.188 lei20192020: 39.812.447 lei20202021: 55.420.966 lei20212022: 59.199.273 lei20222023: 67.021.032 lei20232024: 49.951.640 lei20242025: 51.616.215 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 51.616.215 lei 2.345.731 lei 4
2024 49.951.640 lei 4.031.393 lei 4
2023 67.021.032 lei 7.668.620 lei 4
2022 59.199.273 lei 3.359.441 lei 5
2021 55.420.966 lei 3.050.107 lei 6
2020 39.812.447 lei 1.229.031 lei 5
2019 44.453.188 lei 848.038 lei 7
2018 53.065.988 lei 822.515 lei 9
2017 42.380.891 lei 310.717 lei 12
2016 46.585.292 lei 792.059 lei 12
2015 59.158.690 lei 381.493 lei 10
2014 44.453.982 lei 343.021 lei 7
2013 18.990.110 lei 557.039 lei 4
2012 22.796.857 lei 1.119.172 lei 4
2011 124.099 lei 5.544 lei —
2010 — — —
2009 — -23.736 lei 2
2008 86.570 lei 12.564 lei 2

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Îndeplinește criteriile de audit statutar

În 2024 și 2025, firma a depășit cel puțin două dintre cele trei praguri legale, în două exerciții consecutive. Situațiile ei financiare intră, prin lege, sub audit statutar.

CriteriuPrag20242025
Total active16.000.000 leidada
Cifră de afaceri netă32.000.000 leidada
Număr mediu de salariați50nunu

„—" înseamnă că bilanțul nu conține criteriul, nu că e neîndeplinit. Concluzia se sprijină pe criteriile pe care le putem citi; un raport de audit se cere firmei, noi citim praguri, nu registrul entităților auditate.

Derivat din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · pct. 563 din reglementările contabile aprobate prin OMFP 1802/2014.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 155 de zile+37 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 47 de zile−30 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 4,54%−3,53 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 74,17%+24,45 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 1,35×−0,66 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 2,87×+1,88 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 30,71%+6,01 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 7,94%−4,48 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 25,86%−24,42 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 12.904.054 lei+416.144 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 1,75×+0,21 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 21,23×+1,03 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 17 zile−1 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 5,65%−4,2 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

5,8%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 1.634 din 28.054 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 1,3% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 42 din 351 de firme active cu bilanț depus (CAEN 4682)
Vechime relativămai veche decât 63% dintre cele 455 de firme active din sector
SectorCAEN 4682 · Comerț cu ridicata al metalelor și minereurilor metalice →

Istoric modificări (Registrul Comerțului)

  • 28 iulie 2026Schimbare sediu: Municipiul Timişoara → Sat Giroc Com. Giroc

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru WEST STEEL SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți WEST STEEL SRL? Pune sigiliul pe site-ul tău sau pune firma sub monitorizare.

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Despre firmă

WEST STEEL SRL, cu sediul în Sat Giroc Com. Giroc, are codul unic de înregistrare (CUI) 21877662, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J2007002141359. Firma a fost înființată la data de 6 iunie 2007 și are ca obiect principal de activitate Comerț cu ridicata al metalelor și minereurilor metalice (CAEN 4682).

La ultima verificare, WEST STEEL SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 51.616.215 lei și un rezultat net de 2.345.731 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 26 octombrie 2026 · bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor.

Întrebări frecvente

Ce verdict are WEST STEEL SRL?

WEST STEEL SRL (CUI 21877662) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 26 octombrie 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă WEST STEEL SRL în sectorul său?

WEST STEEL SRL ocupă locul 42 din 351 de firme active cu bilanț depus în CAEN 4682 (Comerț cu ridicata al metalelor și minereurilor metalice), după cifra de afaceri.

Cât de veche este WEST STEEL SRL față de firmele din același domeniu?

WEST STEEL SRL este mai veche decât 63% dintre cele 455 de firme active cu CAEN 4682.

Este WEST STEEL SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare WEST STEEL SRL (CUI 21877662) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este WEST STEEL SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, WEST STEEL SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în WEST STEEL SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru WEST STEEL SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este WEST STEEL SRL plătitoare de TVA?

Da, WEST STEEL SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a WEST STEEL SRL?

În anul 2025, WEST STEEL SRL a raportat o cifră de afaceri de 51.616.215 lei și un număr mediu de 4 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu WEST STEEL SRL?

Firmoscop analizează WEST STEEL SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Timiş

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Fă lista în Excel

Firmele active cu codul CAEN 4682 din Timiș, cele mai mari întâi, până la 500 de firme într-un fișier. Lista se deschide în cont și costă 1 credit la 25 de firme; din fișierul Excel, primele 50 de firme sunt gratuite. Contul e gratuit și are 10 credite pe lună.

Mergi mai departe

Firme din Timiș

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultimele citiri: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 26 octombrie 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.