Sari la conținut
FirmoscopFirmeDolj › NOVUS SA

NOVUS SA

Înființată în 1992 · 33 ani vechime · Mun. Craiova
CUI 2317430 · J16/183/1991
Fără probleme găsite Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire NOVUS SA
Cod fiscal (CIF) RO2317430
Nr. Reg. Comerțului J16/183/1991
Sediu social Str. Traian Lalescu nr. 17, Mun. Craiova, jud. DOLJ
Telefon 0251547095

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

FORINSOLV SPRL · lichidator judiciarFORINSOLV SPRL · administrator judiciar provizoriu

Identitate

StareINREGISTRAT din data 28.11.1992
CAEN4719 · Comerț cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 30 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută NOVUS SA după CUI 2317430 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 95/100
Cifră de afaceri 2025
568.285 lei
-22.0% vs 2024
Profit net 2025
18.634.024 lei
+22971.9% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă3279.0%
Față de sectorpeste 99% din sector · în primele 10% din sector

Comparat cu 8.918 de firme din Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 3,2%.

Datorii / capital0.6×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2013: 875.786 lei20132014: 911.673 lei20142015: 933.055 lei20152016: 914.665 lei20162017: 962.006 lei20172018: 1.005.293 lei20182020: 989.612 lei20202021: 950.358 lei20212022: 821.947 lei20222023: 765.945 lei20232024: 730.329 lei20242025: 568.285 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 568.285 lei 18.634.024 lei
2024 730.329 lei 80.765 lei 5
2023 765.945 lei -99.879 lei 6
2022 821.947 lei -286.972 lei 11
2021 950.358 lei 4.200 lei 15
2020 989.612 lei 52.002 lei 17
2018 1.005.293 lei 70.337 lei
2017 962.006 lei 12.765 lei 17
2016 914.665 lei 54.321 lei
2015 933.055 lei 124.506 lei 19
2014 911.673 lei 50.085 lei 25
2013 875.786 lei -166.716 lei
2012 919.415 lei -182.727 lei 22
2011 1.082.669 lei -65.971 lei 26
2010 1.179.178 lei -182.801 lei 30
2009 1.557.329 lei -170.424 lei 42
2008 1.957.900 lei -18.993 lei 46

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 17 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 6.997 zile+6.329 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 10.617 zile+10.433 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 3.278,99%+3.267,93 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 37,23%−87,88 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 2,69×+1,89 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 0,59× datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 101,49% profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 63,68%+56,12 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 62,74%+88,74 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Viteza de rotație a activelor 0,02×−0,66 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 2.855,7×+2.854,51 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 0 zile−308 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 603,37%+594,78 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

6,2%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă mică — 6.779 din 109.944 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,6% la firmele de aceeași mărime · cu 1,4% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 887 din 6.708 firme active cu bilanț depus (CAEN 4719)
Vechime relativămai veche decât 99% dintre cele 15.032 firme active din sector
SectorCAEN 4719 · Comerț cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare →

Istoric modificări (Registrul Comerțului)

  • 14 iulie 2026Schimbare stare juridică: înregistrare depunere plângere și transmitere dosar integral la tribunal → INREGISTRAT din data 28.11.1992
  • 13 iulie 2026Schimbare stare juridică: INREGISTRAT din data 28.11.1992 → înregistrare depunere plângere și transmitere dosar integral la tribunal

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru NOVUS SA

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți NOVUS SA? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru NOVUS SA

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

NOVUS SA, cu sediul în Mun. Craiova, are codul unic de înregistrare (CUI) 2317430, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J16/183/1991. Firma a fost înființată la data de 28 noiembrie 1992 și are ca obiect principal de activitate Comerț cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare (CAEN 4719).

La ultima verificare, NOVUS SA figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 568.285 lei și un rezultat net de 18.634.024 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are NOVUS SA?

NOVUS SA (CUI 2317430) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 30 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă NOVUS SA în sectorul său?

NOVUS SA ocupă locul 887 din 6.708 firme active cu bilanț depus în CAEN 4719 (Comerț cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare), după cifra de afaceri.

Cât de veche este NOVUS SA față de firmele din același domeniu?

NOVUS SA este mai veche decât 99% dintre cele 15.032 firme active cu CAEN 4719.

Este NOVUS SA o firmă activă?

Da, la ultima verificare NOVUS SA (CUI 2317430) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este NOVUS SA în insolvență?

Nu — la ultima verificare, NOVUS SA nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în NOVUS SA?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru NOVUS SA, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este NOVUS SA plătitoare de TVA?

Da, NOVUS SA este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a NOVUS SA?

În anul 2025, NOVUS SA a raportat o cifră de afaceri de 568.285 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu NOVUS SA?

Firmoscop analizează NOVUS SA pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Dolj

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Vezi topul: Comerț cu amănuntul în Dolj →

Mergi mai departe

Firme din Dolj

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.