Sari la conținut
FirmoscopFirmeMureș › MACO CONSTRUCT SRL

MACO CONSTRUCT SRL

Înființată în 2008 · 18 ani vechime · Mun. Târgu Mureş
CUI 23861212 · J2008000876263
Fără probleme găsite Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire MACO CONSTRUCT SRL
Cod fiscal (CIF) RO23861212
Nr. Reg. Comerțului J2008000876263
Sediu social Str. Călăraşilor nr. 12, ap. 2, Mun. Târgu Mureş, 540044

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

OLTEAN DANA-OTILIA · administratorOPREA PAVEL-CRISTIAN · administratorTANCĂU IOANA · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 12.05.2008
CAEN6812 · Dezvoltare (promovare) imobiliară
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 30 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută MACO CONSTRUCT SRL după CUI 23861212 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 100/100
Cifră de afaceri 2025
196.997.230 lei
+111.0% vs 2024
Profit net 2025
28.188.389 lei
+81.3% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă14.3%
Față de sectorpeste 51% din sector · peste mediana sectorului

Comparat cu 3.176 de firme din Dezvoltare (promovare) imobiliară care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 13,5%.

Mărime față de sector106 angajați · peste 99% din sector

Mediana sectorului: 1 angajat, din 3.981 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital0.7×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 4.104.103 lei20142015: 4.325.038 lei20152016: 3.050.431 lei20162017: 8.006.384 lei20172018: 22.049.083 lei20182019: 17.866.996 lei20192020: 35.517.452 lei20202021: 32.904.334 lei20212022: 30.242.785 lei20222023: 50.043.029 lei20232024: 93.583.798 lei20242025: 196.997.230 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 196.997.230 lei 28.188.389 lei 106
2024 93.583.798 lei 15.549.863 lei 95
2023 50.043.029 lei 6.209.350 lei 79
2022 30.242.785 lei 13.322.199 lei 70
2021 32.904.334 lei 4.012.748 lei 78
2020 35.517.452 lei 8.524.649 lei 78
2019 17.866.996 lei 3.037.515 lei 78
2018 22.049.083 lei 1.940.299 lei 71
2017 8.006.384 lei 1.010.990 lei 71
2016 3.050.431 lei 114.295 lei 44
2015 4.325.038 lei 395.547 lei
2014 4.104.103 lei 421.376 lei 18
2013 3.569.878 lei 218.418 lei 29
2012 3.132.826 lei -53.209 lei 18
2011 1.258.394 lei 97.930 lei 23
2010 394.503 lei -93.550 lei 16
2009 246.469 lei 48.814 lei 10
2008 -56.461 lei 3

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Îndeplinește criteriile de audit statutar

În 2024 și 2025, firma a depășit cel puțin două dintre cele trei praguri legale, în două exerciții consecutive. Situațiile ei financiare intră, prin lege, sub audit statutar.

CriteriuPrag20242025
Total active16.000.000 leidada
Cifră de afaceri netă32.000.000 leidada
Număr mediu de salariați50dada

„—" înseamnă că bilanțul nu conține criteriul, nu că e neîndeplinit. Concluzia se sprijină pe criteriile pe care le putem citi; un raport de audit se cere firmei, noi citim praguri, nu registrul entităților auditate.

Derivat din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · pct. 563 din reglementările contabile aprobate prin OMFP 1802/2014

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 85 zile−88 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 72 zile−31 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 14,31%−2,31 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 40,16%−5,64 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 2,49×+0,31 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 0,67×−0,17 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 41,12%+11,57 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 24,63%+8,6 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 59,91%+5,66 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 1.858.464 lei+873.371 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 1,72×+0,76 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 4,2×+0,95 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 87 zile−25 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 19,49%−4,11 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

5,8%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 1.634 din 28.054 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 1,3% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 8 din 3.128 firme active cu bilanț depus (CAEN 6812)
Vechime relativămai veche decât 81% dintre cele 5.993 firme active din sector
SectorCAEN 6812 · Dezvoltare (promovare) imobiliară →

Contracte publice

Contracte publice (SEAP)15
Valoare totală (2025–2026)15.855.776 lei

Autorități: S.N. AEROPORTUL INTERNATIONAL TIMISOARA TRAIAN VUIA S.A., MUNICIPIUL CONSTANTA, S.C. AQUACARAS S.A.

Achiziții directe (SEAP)16
Valoare totală (2025–2026)4.872.717 lei

Cumpărători: COMUNA SASCHIZ (Primaria Saschiz), S.C. AQUACARAS S.A., Comuna Craciunesti

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2025–2026.

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume3
Dintre care radiate (închise)1

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru MACO CONSTRUCT SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți MACO CONSTRUCT SRL? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru MACO CONSTRUCT SRL

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

MACO CONSTRUCT SRL, cu sediul în Mun. Târgu Mureş, are codul unic de înregistrare (CUI) 23861212, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J2008000876263. Firma a fost înființată la data de 13 mai 2008 și are ca obiect principal de activitate Dezvoltare (promovare) imobiliară (CAEN 6812).

La ultima verificare, MACO CONSTRUCT SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 196.997.230 lei și un rezultat net de 28.188.389 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are MACO CONSTRUCT SRL?

MACO CONSTRUCT SRL (CUI 23861212) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 30 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă MACO CONSTRUCT SRL în sectorul său?

MACO CONSTRUCT SRL ocupă locul 8 din 3.128 firme active cu bilanț depus în CAEN 6812 (Dezvoltare (promovare) imobiliară), după cifra de afaceri.

Cât de veche este MACO CONSTRUCT SRL față de firmele din același domeniu?

MACO CONSTRUCT SRL este mai veche decât 81% dintre cele 5.993 firme active cu CAEN 6812.

Este MACO CONSTRUCT SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare MACO CONSTRUCT SRL (CUI 23861212) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este MACO CONSTRUCT SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, MACO CONSTRUCT SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în MACO CONSTRUCT SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru MACO CONSTRUCT SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este MACO CONSTRUCT SRL plătitoare de TVA?

Da, MACO CONSTRUCT SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a MACO CONSTRUCT SRL?

În anul 2025, MACO CONSTRUCT SRL a raportat o cifră de afaceri de 196.997.230 lei și un număr mediu de 106 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu MACO CONSTRUCT SRL?

Firmoscop analizează MACO CONSTRUCT SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Mureş

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Vezi topul: Imobiliare în Mureș →

Mergi mai departe

Firme din Mureș

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.