Sari la conținut
FirmoscopFirmeBucurești › KONE ASCENSORUL SA

KONE ASCENSORUL SA

Înființată în 2008 · 18 ani vechime · Sector 6 Mun. Bucureşti
CUI 24387592 · J2008014529409
Fără probleme găsite Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire KONE ASCENSORUL SA
Cod fiscal (CIF) RO24387592
Nr. Reg. Comerțului J2008014529409
Sediu social Str. Preciziei nr. 3Y, et. 1, Sector 6 Mun. Bucureşti, jud. MUNICIPIUL BUCUREŞTI

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

LIVNE SAAR SHLOMO · administratorKYRKLUND TUOMAS PETTERI · administratorNEGOESCU IOANA-MONICA · reprezentant al persoanei juridiceSOTERIS ANASTASIADES · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareTRANSFER(SOSIRE) din data 25.10.2021
CAEN4324 · Alte lucrări de instalații pentru construcții
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu
Formă de proprietateProprietate privata-capital privat strain

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută KONE ASCENSORUL SA după CUI 24387592 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 91/100
Cifră de afaceri 2024
80.063.851 lei
+13.0% vs 2023
Profit net 2024
2.034.870 lei
-21.4% vs 2023

Bonitate financiară

Marjă netă2.5%
Față de sectorpeste 26% din sector · sub mediana sectorului

Comparat cu 968 de firme din Alte lucrări de instalații pentru construcții care au depus bilanț pe 2024; mediana sectorului: 12,5%.

Mărime față de sector87 angajați · peste 99% din sector

Mediana sectorului: 2 angajați, din 1.024 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2024.

Datorii / capital3.5×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2024 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2009: 2.927.011 lei20092010: 6.097.314 lei20102011: 10.207.280 lei20112012: 9.682.016 lei20122013: 13.890.865 lei20132014: 20.672.463 lei20142015: 22.452.554 lei20152016: 29.392.293 lei20162017: 38.191.154 lei20172022: 84.506.295 lei20222023: 70.664.883 lei20232024: 80.063.851 lei2024
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2024 80.063.851 lei 2.034.870 lei 87
2023 70.664.883 lei 2.589.314 lei 92
2022 84.506.295 lei 2.916.844 lei 86
2017 38.191.154 lei 758.125 lei 61
2016 29.392.293 lei 1.698.767 lei 49
2015 22.452.554 lei 636.646 lei 41
2014 20.672.463 lei 928.977 lei 33
2013 13.890.865 lei 552.611 lei 23
2012 9.682.016 lei 189.902 lei 15
2011 10.207.280 lei 358.100 lei 11
2010 6.097.314 lei 183.785 lei 7
2009 2.927.011 lei 143.933 lei 3
2008 275.322 lei 21.582 lei 1

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 13 ani (2008–2024). Gratuit, fără cont.

Îndeplinește criteriile de audit statutar

În 2023 și 2024, firma a depășit cel puțin două dintre cele trei praguri legale, în două exerciții consecutive. Situațiile ei financiare intră, prin lege, sub audit statutar.

CriteriuPrag20232024
Total active16.000.000 leidada
Cifră de afaceri netă32.000.000 leidada
Număr mediu de salariați50dada

„—" înseamnă că bilanțul nu conține criteriul, nu că e neîndeplinit. Concluzia se sprijină pe criteriile pe care le putem citi; un raport de audit se cere firmei, noi citim praguri, nu registrul entităților auditate.

Derivat din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · pct. 563 din reglementările contabile aprobate prin OMFP 1802/2014

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2024, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 113 zile+29 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 102 zile+21 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 2,54%−1,12 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 84,07%+6,64 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 1,19×−0,1 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 3,53×+0,28 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 28,95%−22,9 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 6,89%−5,45 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 23,78% capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 920.274 lei+152.177 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 2,71×−0,66 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 50,26×−129,24 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 7 zile+5 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 3,11%−0,37 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2024 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

5,8%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 1.634 din 28.054 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2024. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 1,3% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 4 din 480 firme active cu bilanț depus (CAEN 4324)
Vechime relativămai veche decât 78% dintre cele 627 firme active din sector
SectorCAEN 4324 · Alte lucrări de instalații pentru construcții →

Contracte publice

Contracte publice (SEAP)10
Valoare totală (2024–2026)11.774.267 lei
Acorduri-cadru plafon, nu bani încasați1 · 759.600 lei

Autorități: Compania Nationala Aeroporturi Bucuresti SA, Municipiul Slatina, Universitatea din Bucuresti

Achiziții directe (SEAP)218
Valoare totală (2024–2026)3.314.980 lei

Cumpărători: R.A. AEROPORTUL IASI, UNIVERSITATEA "BABES-BOLYAI", Universitatea Nationala de Stiinta si Tehnologie Politehnica Bucuresti

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2024–2026.

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume8

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Istoric modificări (Registrul Comerțului)

  • 14 iulie 2026Schimbare stare juridică: funcțiune → TRANSFER(SOSIRE) din data 25.10.2021
  • 13 iulie 2026Schimbare stare juridică: TRANSFER(SOSIRE) din data 25.10.2021 → funcțiune

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru KONE ASCENSORUL SA

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți KONE ASCENSORUL SA? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru KONE ASCENSORUL SA

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

KONE ASCENSORUL SA, cu sediul în Sector 6 Mun. Bucureşti, are codul unic de înregistrare (CUI) 24387592, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J2008014529409. Firma a fost înființată la data de 28 august 2008 și are ca obiect principal de activitate Alte lucrări de instalații pentru construcții (CAEN 4324).

La ultima verificare, KONE ASCENSORUL SA figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2024 a raportat o cifră de afaceri de 80.063.851 lei și un rezultat net de 2.034.870 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are KONE ASCENSORUL SA?

KONE ASCENSORUL SA (CUI 24387592) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 30 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă KONE ASCENSORUL SA în sectorul său?

KONE ASCENSORUL SA ocupă locul 4 din 480 firme active cu bilanț depus în CAEN 4324 (Alte lucrări de instalații pentru construcții), după cifra de afaceri.

Cât de veche este KONE ASCENSORUL SA față de firmele din același domeniu?

KONE ASCENSORUL SA este mai veche decât 78% dintre cele 627 firme active cu CAEN 4324.

Este KONE ASCENSORUL SA o firmă activă?

Da, la ultima verificare KONE ASCENSORUL SA (CUI 24387592) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este KONE ASCENSORUL SA în insolvență?

Nu — la ultima verificare, KONE ASCENSORUL SA nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în KONE ASCENSORUL SA?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru KONE ASCENSORUL SA, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este KONE ASCENSORUL SA plătitoare de TVA?

Da, KONE ASCENSORUL SA este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a KONE ASCENSORUL SA?

În anul 2024, KONE ASCENSORUL SA a raportat o cifră de afaceri de 80.063.851 lei și un număr mediu de 87 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu KONE ASCENSORUL SA?

Firmoscop analizează KONE ASCENSORUL SA pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Bucureşti

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Mergi mai departe

Firme din București

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.