Sari la conținut
Firmoscop › Firme › Arad › ACTIVE DEVELOPMENT SRL

ACTIVE DEVELOPMENT SRL

Înființată în 2008 · 18 ani vechime · Mun. Arad
CUI 24448401 · J02/1612/2008
Fără probleme găsite Verificat la ANAF · 1 noiembrie 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Deblochează gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Deblochezi gratuit, cu un cont — plus dosarele din instanță și monitorizare.

Termen de plată sugerat ■ ■ ■ zile
Plafon de credit ■ ■ ■ ■ ■ lei
Dosare în instanță detalii
Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, cu sursa și data fiecărui lucru găsit. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire ACTIVE DEVELOPMENT SRL
Cod fiscal (CIF) RO24448401
Nr. Reg. Comerțului J02/1612/2008
Sediu social Aurel Crişan nr. 7A, Municipiul Arad
Telefon 0257228850

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 1 noiembrie 2026.

Reprezentanți

SCURTU DINU-VALERIAN · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

Starefuncțiune
CAEN4110 · Dezvoltare (promovare) imobiliară
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 1 noiembrie 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 19 octombrie 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 1 noiembrie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 19 octombrie 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 30 septembrie 2026
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 1 noiembrie 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută ACTIVE DEVELOPMENT SRL după CUI 24448401 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 82/100
Cifră de afaceri 2025
485.639 lei
+195,0% vs 2024
Profit net 2025
115.846 lei
+193,8% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă23.9%
Față de sectorpeste 62% din sector · peste mediana sectorului

Comparat cu 3.176 de firme din Dezvoltare (promovare) imobiliară care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 13,5%.

Mărime față de sector1 angajat · peste 46% din sector

Mediana sectorului: 1 angajat, din 3.981 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital61.1×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 136.582 lei20142015: 182.482 lei20152016: 150.402 lei20162017: 207.388 lei20172018: 155.896 lei20182019: 100.254 lei20192020: 198.256 lei20202021: 340.964 lei20212022: 104.723 lei20222023: 586.510 lei20232024: 164.369 lei20242025: 485.639 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 485.639 lei 115.846 lei 1
2024 164.369 lei -123.451 lei 1
2023 586.510 lei 92.331 lei 1
2022 104.723 lei -197.884 lei 1
2021 340.964 lei 96.281 lei 1
2020 198.256 lei 4.453 lei 1
2019 100.254 lei 14.915 lei 1
2018 155.896 lei 68.707 lei 1
2017 207.388 lei 77.429 lei —
2016 150.402 lei 30.394 lei 1
2015 182.482 lei 32.419 lei 1
2014 136.582 lei 38.755 lei 1
2013 89.624 lei 19.773 lei 1
2012 271.627 lei 10.408 lei 1
2011 152.624 lei 4.318 lei 1
2010 66.922 lei -83.400 lei 1
2009 — -12.599 lei —
2008 — -8.045 lei —

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 159 de zile−191 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 16 zile+12 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 23,85%+98,96 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 98,39%−250,11 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 1,02×+0,73 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 61,15× datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 3.356,88% profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 54,01%+326,95 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 1,61%+250,11 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 485.639 lei+321.270 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 2,26×−1,37 cifra de afaceri ÷ active totale
Rentabilitatea costurilor 34,27%+75,81 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

10,0%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă micro — 24.542 din 245.876 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 12,5% la firmele de aceeași mărime · cu 2,5% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 584 din 1.978 de firme active cu bilanț depus (CAEN 4110)
Vechime relativămai veche decât 72% dintre cele 4.977 de firme active din sector
SectorCAEN 4110 · Dezvoltare (promovare) imobiliară →

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume1

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru ACTIVE DEVELOPMENT SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți ACTIVE DEVELOPMENT SRL? Pune sigiliul pe site-ul tău sau pune firma sub monitorizare.

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Despre firmă

ACTIVE DEVELOPMENT SRL, cu sediul în Mun. Arad, are codul unic de înregistrare (CUI) 24448401, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J02/1612/2008. Firma a fost înființată la data de 11 septembrie 2008 și are ca obiect principal de activitate Dezvoltare (promovare) imobiliară (CAEN 4110).

La ultima verificare, ACTIVE DEVELOPMENT SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 485.639 lei și un rezultat net de 115.846 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 1 noiembrie 2026 · bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor.

Întrebări frecvente

Ce verdict are ACTIVE DEVELOPMENT SRL?

ACTIVE DEVELOPMENT SRL (CUI 24448401) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 1 noiembrie 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă ACTIVE DEVELOPMENT SRL în sectorul său?

ACTIVE DEVELOPMENT SRL ocupă locul 584 din 1.978 de firme active cu bilanț depus în CAEN 4110 (Dezvoltare (promovare) imobiliară), după cifra de afaceri.

Cât de veche este ACTIVE DEVELOPMENT SRL față de firmele din același domeniu?

ACTIVE DEVELOPMENT SRL este mai veche decât 72% dintre cele 4.977 de firme active cu CAEN 4110.

Este ACTIVE DEVELOPMENT SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare ACTIVE DEVELOPMENT SRL (CUI 24448401) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este ACTIVE DEVELOPMENT SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, ACTIVE DEVELOPMENT SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în ACTIVE DEVELOPMENT SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru ACTIVE DEVELOPMENT SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este ACTIVE DEVELOPMENT SRL plătitoare de TVA?

Da, ACTIVE DEVELOPMENT SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a ACTIVE DEVELOPMENT SRL?

În anul 2025, ACTIVE DEVELOPMENT SRL a raportat o cifră de afaceri de 485.639 lei și un număr mediu de 1 angajat, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu ACTIVE DEVELOPMENT SRL?

Firmoscop analizează ACTIVE DEVELOPMENT SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Arad

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Vezi topul: Construcții în Arad →

Fă lista în Excel

Firmele active cu codul CAEN 4110 din Arad, cele mai mari întâi, până la 500 de firme într-un fișier. Lista se deschide în cont și costă 1 credit la 25 de firme; din fișierul Excel, primele 50 de firme sunt gratuite. Contul e gratuit și are 10 credite pe lună.

Mergi mai departe

Firme din Arad

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultimele citiri: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 1 noiembrie 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.