Sari la conținut
Firmoscop › Firme › Brașov › FINCODRUM SA

FINCODRUM SA

Înființată în 2008 · 17 ani vechime · Mun. Braşov
CUI 24796449 · J08/3233/2008
Fără probleme găsite Verificat la ANAF · 26 octombrie 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Deblochezi gratuit, cu un cont — plus dosarele din instanță și monitorizare.

Termen de plată sugerat ■ ■ ■ zile
Plafon de credit ■ ■ ■ ■ ■ lei
Dosare în instanță detalii
Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, cu sursa și data fiecărui lucru găsit. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire FINCODRUM SA
Cod fiscal (CIF) RO24796449
Nr. Reg. Comerțului J08/3233/2008
Sediu social SPICULUI nr. 2, Municipiul Braşov, 500460
Telefon 0733662302

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 26 octombrie 2026.

Reprezentanți

Fără reprezentanți în datele publice curente.

Identitate

Starefuncțiune
CAEN4211 · Lucrări de construcții a drumurilor și autostrăzilor
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 26 octombrie 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 19 octombrie 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 26 octombrie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 19 octombrie 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută FINCODRUM SA după CUI 24796449 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 78/100
Cifră de afaceri 2025
20.325.316 lei
-32,0% vs 2024
Profit net 2025
2.883.658 lei
+180,2% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă14.2%
Față de sectorpeste 57% din sector · peste mediana sectorului

Comparat cu 1.822 de firme din Lucrări de construcții ale drumurilor și autostrăzilor care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 9,8%.

Mărime față de sector76 de angajați · peste 92% din sector

Mediana sectorului: 4 angajați, din 1.922 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital5.1×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 14.420.220 lei20142015: 32.606.588 lei20152016: 26.922.333 lei20162017: 20.161.238 lei20172018: 21.063.530 lei20182019: 23.017.795 lei20192020: 24.966.363 lei20202021: 25.833.270 lei20212022: 24.854.672 lei20222023: 29.208.579 lei20232024: 29.815.570 lei20242025: 20.325.316 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 20.325.316 lei 2.883.658 lei 76
2024 29.815.570 lei 1.029.118 lei 87
2023 29.208.579 lei 5.067.849 lei 86
2022 24.854.672 lei 1.580.507 lei 74
2021 25.833.270 lei 7.819.072 lei 89
2020 24.966.363 lei -14.439.865 lei 90
2019 23.017.795 lei 546.144 lei 76
2018 21.063.530 lei 454.215 lei 32
2017 20.161.238 lei 1.169.433 lei 30
2016 26.922.333 lei 2.583.590 lei 26
2015 32.606.588 lei 1.810.982 lei 20
2014 14.420.220 lei 670.075 lei 13
2013 7.922.618 lei 156.197 lei 9
2012 2.484.486 lei 50.710 lei —
2011 2.490.893 lei 40.299 lei 6
2010 1.390.536 lei 34.447 lei 5
2009 — -2.960 lei —
2008 — — —

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Îndeplinește criteriile de audit statutar

În 2024 și 2025, firma a depășit cel puțin două dintre cele trei praguri legale, în două exerciții consecutive. Situațiile ei financiare intră, prin lege, sub audit statutar.

CriteriuPrag20242025
Total active16.000.000 leidada
Cifră de afaceri netă32.000.000 leinunu
Număr mediu de salariați50dada

„—" înseamnă că bilanțul nu conține criteriul, nu că e neîndeplinit. Concluzia se sprijină pe criteriile pe care le putem citi; un raport de audit se cere firmei, noi citim praguri, nu registrul entităților auditate.

Derivat din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · pct. 563 din reglementările contabile aprobate prin OMFP 1802/2014.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 282 de zile+155 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 126 de zile+44 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 14,19%+10,74 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 83,5%+30,98 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 1,2×−0,7 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 5,06×−3,03 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 92,86%+12,36 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 15,32%+10,09 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 16,5%+10,01 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 267.438 lei−75.270 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 1,08×−0,43 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 30,63×−29,7 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 12 zile+6 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 16,5%+12,23 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

7,9%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri în cădere, firmă medie sau mare — 61 din 772 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 0,8% mai mult

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 239 din 2.475 de firme active cu bilanț depus (CAEN 4211)
Vechime relativămai veche decât 76% dintre cele 3.873 de firme active din sector
SectorCAEN 4211 · Lucrări de construcții a drumurilor și autostrăzilor →

Contracte publice

Contracte publice (SEAP)43
Valoare totală (2024–2026)76.958.405 lei
Acorduri-cadru plafon, nu bani încasați5 · 104.782.041 lei

Autorități: MUNICIPIUL BRASOV, Judetul Covasna, Municipiul Sacele

Achiziții directe (SEAP)8
Valoare totală (2024–2025)1.414.114 lei

Cumpărători: Municipiul Sacele, Comuna Vulcan, Orasul Rasnov - Consiliul Local Rasnov

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2024–2026.

Istoric modificări (Registrul Comerțului)

  • 11 septembrie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J10/1597/2008 → J2008003233083
  • 11 septembrie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J08/3233/2008 → J10/1597/2008
  • 13 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J10/1597/2008 → J2008003233083
  • 13 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J08/3233/2008 → J10/1597/2008

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru FINCODRUM SA

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți FINCODRUM SA? Pune sigiliul pe site-ul tău sau pune firma sub monitorizare.

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Despre firmă

FINCODRUM SA, cu sediul în Mun. Braşov, are codul unic de înregistrare (CUI) 24796449, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J08/3233/2008. Firma a fost înființată la data de 26 noiembrie 2008 și are ca obiect principal de activitate Lucrări de construcții a drumurilor și autostrăzilor (CAEN 4211).

La ultima verificare, FINCODRUM SA figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 20.325.316 lei și un rezultat net de 2.883.658 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 26 octombrie 2026 · bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor.

Întrebări frecvente

Ce verdict are FINCODRUM SA?

FINCODRUM SA (CUI 24796449) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 26 octombrie 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă FINCODRUM SA în sectorul său?

FINCODRUM SA ocupă locul 239 din 2.475 de firme active cu bilanț depus în CAEN 4211 (Lucrări de construcții a drumurilor și autostrăzilor), după cifra de afaceri.

Cât de veche este FINCODRUM SA față de firmele din același domeniu?

FINCODRUM SA este mai veche decât 76% dintre cele 3.873 de firme active cu CAEN 4211.

Este FINCODRUM SA o firmă activă?

Da, la ultima verificare FINCODRUM SA (CUI 24796449) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este FINCODRUM SA în insolvență?

Nu — la ultima verificare, FINCODRUM SA nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în FINCODRUM SA?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru FINCODRUM SA, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este FINCODRUM SA plătitoare de TVA?

Da, FINCODRUM SA este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a FINCODRUM SA?

În anul 2025, FINCODRUM SA a raportat o cifră de afaceri de 20.325.316 lei și un număr mediu de 76 de angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu FINCODRUM SA?

Firmoscop analizează FINCODRUM SA pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Braşov

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Fă lista în Excel

Firmele active cu codul CAEN 4211 din Brașov, cele mai mari întâi, până la 500 de firme într-un fișier. Lista se deschide în cont și costă 1 credit la 25 de firme; din fișierul Excel, primele 50 de firme sunt gratuite. Contul e gratuit și are 10 credite pe lună.

Mergi mai departe

Firme din Brașov

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultimele citiri: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 26 octombrie 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.