Sari la conținut
FirmoscopFirmeGorj › GRATZY&CLAU COM SRL

GRATZY&CLAU COM SRL

Înființată în 2009 · 16 ani vechime · Sat Vârtopu Com. Ciuperceni
CUI 26026977 · J18/457/2009
Atenție sporită Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiuneNeplătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Atenție sporită

Situație financiară critică, din ultimul bilanț depus. Recomandarea care iese din cifre e colaborarea doar cu plata în avans.

Dosarele din instanță, bilanțurile și toate semnalele de risc — gratuit, într-un raport pe care-l pui la dosar. Re-verificăm periodic: dacă verdictul se schimbă, primești un email.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire GRATZY&CLAU COM SRL
CUI 26026977
Nr. Reg. Comerțului J18/457/2009
Sediu Sat Vârtopu Com. Ciuperceni, Gorj
Telefon 0723659357

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

BUTUCEA CLAUDIA-MIHAELA · administrator

Identitate

StareINREGISTRAT din data 24.09.2009
CAEN4711 · Comerț cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
TVANeplătitoare
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 30 august 2026
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 30 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută GRATZY&CLAU COM SRL după CUI 26026977 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Critică
scor 28/100
Cifră de afaceri 2025
141.475 lei
-59.0% vs 2024
Profit net 2025
8.449 lei
+133.4% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă6.0%
Față de sectorpeste 68% din sector · peste mediana sectorului

Comparat cu 27.681 de firme din Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 2,2%.

Mărime față de sector0 angajați · peste 3% din sector

Mediana sectorului: 2 angajați, din 25.689 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Termen de plată sugeratdoar avans

Doar cu plata în avans — situația financiară e critică. · Capitaluri proprii negative din pierderi acumulate, dar ultimul an e pe profit — firma acoperă gaura. · Profitabilă, cu marjă netă sănătoasă. · Datoriile depășesc cifra de afaceri anuală. · Cifra de afaceri în scădere accentuată (-59%).

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 234.271 lei20142015: 235.889 lei20152016: 281.211 lei20162017: 333.478 lei20172018: 252.263 lei20182019: 165.636 lei20192020: 244.150 lei20202021: 250.654 lei20212022: 261.833 lei20222023: 327.494 lei20232024: 348.130 lei20242025: 141.475 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 141.475 lei 8.449 lei 0
2024 348.130 lei -25.311 lei 1
2023 327.494 lei -29.896 lei 1
2022 261.833 lei 6.397 lei 1
2021 250.654 lei -11.323 lei 1
2020 244.150 lei -4.891 lei 1
2019 165.636 lei -30.541 lei 1
2018 252.263 lei -35.152 lei 2
2017 333.478 lei -8.664 lei 2
2016 281.211 lei 9.666 lei 2
2015 235.889 lei 11.109 lei 1
2014 234.271 lei 10.820 lei 1
2013 187.171 lei 4.624 lei 2
2012 213.756 lei 1.784 lei 2
2011 213.512 lei 7.885 lei 2
2010 268.577 lei 20.924 lei 2
2009 20.816 lei -7.030 lei 1

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 17 ani (2009–2025). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 534 zile+275 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 13 zile+3 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 5,97%+13,24 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 167,12%+8,14 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 0,6× active totale ÷ datorii totale
Rentabilitatea activelor (ROA) 6,82%+23,12 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială -67,12%−8,14 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Viteza de rotație a activelor 1,14×−1,1 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 2,29×−2,83 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 159 zile+88 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 5,78%+11,24 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

23,1%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri negative, profit, cifra de afaceri în cădere, firmă micro — 921 din 3.978 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 12,5% la firmele de aceeași mărime · cu 10,6% mai mult

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 27.121 din 47.596 firme active cu bilanț depus (CAEN 4711)
Vechime relativămai veche decât 58% dintre cele 91.169 firme active din sector
SectorCAEN 4711 · Comerț cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun →

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru GRATZY&CLAU COM SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți GRATZY&CLAU COM SRL? Pune sigiliul Firmoscop pe site-ul tău, sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

GRATZY&CLAU COM SRL, cu sediul în Sat Vârtopu Com. Ciuperceni, are codul unic de înregistrare (CUI) 26026977, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J18/457/2009. Firma a fost înființată la data de 25 septembrie 2009 și are ca obiect principal de activitate Comerț cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun (CAEN 4711).

La ultima verificare, GRATZY&CLAU COM SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Nu este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 141.475 lei și un rezultat net de 8.449 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are GRATZY&CLAU COM SRL?

GRATZY&CLAU COM SRL (CUI 26026977) are verdict roșu („Atenție sporită”) la verificarea din 30 august 2026. Situație financiară critică, din ultimul bilanț depus. Recomandarea care iese din cifre e colaborarea doar cu plata în avans.

Ce loc ocupă GRATZY&CLAU COM SRL în sectorul său?

GRATZY&CLAU COM SRL ocupă locul 27.121 din 47.596 firme active cu bilanț depus în CAEN 4711 (Comerț cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun), după cifra de afaceri.

Cât de veche este GRATZY&CLAU COM SRL față de firmele din același domeniu?

GRATZY&CLAU COM SRL este mai veche decât 58% dintre cele 91.169 firme active cu CAEN 4711.

Este GRATZY&CLAU COM SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare GRATZY&CLAU COM SRL (CUI 26026977) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este GRATZY&CLAU COM SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, GRATZY&CLAU COM SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în GRATZY&CLAU COM SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru GRATZY&CLAU COM SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este GRATZY&CLAU COM SRL plătitoare de TVA?

Nu, GRATZY&CLAU COM SRL nu figurează ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a GRATZY&CLAU COM SRL?

În anul 2025, GRATZY&CLAU COM SRL a raportat o cifră de afaceri de 141.475 lei și un număr mediu de 0 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu GRATZY&CLAU COM SRL?

Firmoscop analizează GRATZY&CLAU COM SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Gorj

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Vezi topul: Comerț cu amănuntul în Gorj →

Mergi mai departe

Firme din Gorj

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Semnalele care prevestesc insolvența

Ce se vede în date înainte ca o firmă să intre în procedură.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.