Sari la conținut
FirmoscopFirmeBucurești › STIMPEX SA

STIMPEX SA

Înființată în 1992 · 33 ani vechime · Sector 3 Mun. Bucureşti
CUI 326768 · J1991002078405
Fără probleme găsite Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire STIMPEX SA
Cod fiscal (CIF) RO326768
Nr. Reg. Comerțului J1991002078405
Sediu social Str. Nicolae Teclu nr. 46-48, Sector 3 Mun. Bucureşti, jud. MUNICIPIUL BUCUREŞTI, 32368
Telefon 0213452173

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

MOCANU BIXI-POMPILIU · administratorBUZATU RODICA DANIELA · administratorISTRATE MARCEL · administratorSOMEŞAN LIAN · administratorISTRATE VLAD CONSTANTIN · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 19.04.1991
CAEN2892 · Fabricarea utilajelor pentru extracție și construcții
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu
Formă de proprietateProprietate privata-capital privat autohton si strain

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 30 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută STIMPEX SA după CUI 326768 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 100/100
Cifră de afaceri 2025
133.671.476 lei
-16.0% vs 2024
Profit net 2025
23.827.696 lei
+52.9% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă17.8%
Datorii / capital0.2×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 17.263.641 lei20142015: 37.823.264 lei20152016: 25.968.530 lei20162017: 72.776.657 lei20172018: 84.705.859 lei20182019: 78.432.127 lei20192020: 73.458.883 lei20202021: 107.742.726 lei20212022: 194.881.495 lei20222023: 199.594.375 lei20232024: 159.501.271 lei20242025: 133.671.476 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 133.671.476 lei 23.827.696 lei 153
2024 159.501.271 lei 15.580.110 lei 164
2023 199.594.375 lei 12.334.447 lei 189
2022 194.881.495 lei 7.942.456 lei 178
2021 107.742.726 lei 6.192.071 lei 133
2020 73.458.883 lei 2.302.792 lei 123
2019 78.432.127 lei 590.903 lei 132
2018 84.705.859 lei 3.021.321 lei 121
2017 72.776.657 lei 6.016.523 lei 75
2016 25.968.530 lei 650.533 lei 63
2015 37.823.264 lei 3.444.216 lei 58
2014 17.263.641 lei 560.677 lei 55
2013 13.681.777 lei 115.860 lei 49
2012 16.165.823 lei 68.430 lei 51
2011 22.259.600 lei 29.161 lei 61
2010 9.251.996 lei 62.346 lei 47
2009 7.801.696 lei -445.758 lei 81
2008 16.661.210 lei 997.448 lei 95

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Îndeplinește criteriile de audit statutar

În 2024 și 2025, firma a depășit cel puțin două dintre cele trei praguri legale, în două exerciții consecutive. Situațiile ei financiare intră, prin lege, sub audit statutar.

CriteriuPrag20242025
Total active16.000.000 leidada
Cifră de afaceri netă32.000.000 leidada
Număr mediu de salariați50dada

„—" înseamnă că bilanțul nu conține criteriul, nu că e neîndeplinit. Concluzia se sprijină pe criteriile pe care le putem citi; un raport de audit se cere firmei, noi citim praguri, nu registrul entităților auditate.

Derivat din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · pct. 563 din reglementările contabile aprobate prin OMFP 1802/2014

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 53 zile−8 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 19 zile−30 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 17,83%+8,06 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 16,63%−7,14 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 6,01×+1,8 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 0,22×−0,18 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 26,79%+3,35 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 20,41%+6,47 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 76,16%+16,7 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 873.670 lei−98.899 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 1,14×−0,29 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 3,83×+0,77 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 95 zile−24 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 24,68%+14,05 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

5,8%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 1.634 din 28.054 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 1,3% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 2 din 53 firme active cu bilanț depus (CAEN 2892)
Vechime relativămai veche decât 87% dintre cele 68 firme active din sector
SectorCAEN 2892 · Fabricarea utilajelor pentru extracție și construcții →

Contracte publice

Contracte publice (SEAP)240
Valoare totală (2024–2026)894.616.370 lei
Acorduri-cadru plafon, nu bani încasați53 · 952.723.964 lei

Autorități: Ministerul Apararii - Unitatea Militara 02550 Bucuresti, Ministerul Apararii Nationale - Unitatea Militara 01020, Unitatea Militara 01144

Achiziții directe (SEAP)102
Valoare totală (2024–2026)1.172.114 lei

Cumpărători: Agentia de Cooperare Internationala pentru Dezvoltare, Ministerul Apararii - Unitatea Militara 02512/C, Ministerul Apararii Nationale - Unitatea Militara 02267

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2024–2026.

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume9
Dintre care radiate (închise)3

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru STIMPEX SA

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți STIMPEX SA? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru STIMPEX SA

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

STIMPEX SA, cu sediul în Sector 3 Mun. Bucureşti, are codul unic de înregistrare (CUI) 326768, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J1991002078405. Firma a fost înființată la data de 10 decembrie 1992 și are ca obiect principal de activitate Fabricarea utilajelor pentru extracție și construcții (CAEN 2892).

La ultima verificare, STIMPEX SA figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 133.671.476 lei și un rezultat net de 23.827.696 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are STIMPEX SA?

STIMPEX SA (CUI 326768) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 30 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă STIMPEX SA în sectorul său?

STIMPEX SA ocupă locul 2 din 53 firme active cu bilanț depus în CAEN 2892 (Fabricarea utilajelor pentru extracție și construcții), după cifra de afaceri.

Cât de veche este STIMPEX SA față de firmele din același domeniu?

STIMPEX SA este mai veche decât 87% dintre cele 68 firme active cu CAEN 2892.

Este STIMPEX SA o firmă activă?

Da, la ultima verificare STIMPEX SA (CUI 326768) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este STIMPEX SA în insolvență?

Nu — la ultima verificare, STIMPEX SA nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în STIMPEX SA?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru STIMPEX SA, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este STIMPEX SA plătitoare de TVA?

Da, STIMPEX SA este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a STIMPEX SA?

În anul 2025, STIMPEX SA a raportat o cifră de afaceri de 133.671.476 lei și un număr mediu de 153 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu STIMPEX SA?

Firmoscop analizează STIMPEX SA pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Bucureşti

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Mergi mai departe

Firme din București

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.