Sari la conținut
FirmoscopFirmeAlba › CONSTRUCTUS SRL

CONSTRUCTUS SRL

Înființată în 1993 · 33 ani vechime · Loc. Petreşti Mun. Sebeş
CUI 3704221 · J01/219/1993
Fără probleme găsite Re-verificat · 29 august 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire CONSTRUCTUS SRL
Cod fiscal (CIF) RO3704221
Nr. Reg. Comerțului J01/219/1993
Sediu social Str. Petuniei nr. 20, Loc. Petreşti Mun. Sebeş, jud. ALBA, 515850
Telefon 0258743173

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 29 august 2026.

Reprezentanți

ISTRATE GHEORGHE OVIDIU · administratorISTRATE IOAN TIBERIU · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 06.04.1993
CAEN4120 · Lucrări de construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 29 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 29 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 29 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 29 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 29 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută CONSTRUCTUS SRL după CUI 3704221 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 100/100
Cifră de afaceri 2025
16.391.483 lei
+44.0% vs 2024
Profit net 2025
841.765 lei
+184.0% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă5.1%
Față de sectorpeste 37% din sector · sub mediana sectorului

Comparat cu 28.633 de firme din Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 11,9%.

Mărime față de sector30 angajați · peste 97% din sector

Mediana sectorului: 2 angajați, din 33.058 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital0.9×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 1.122.734 lei20142015: 2.375.200 lei20152016: 2.887.270 lei20162017: 2.423.979 lei20172018: 2.643.755 lei20182019: 5.431.670 lei20192020: 4.205.652 lei20202021: 4.980.568 lei20212022: 8.534.769 lei20222023: 16.272.106 lei20232024: 11.354.164 lei20242025: 16.391.483 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 16.391.483 lei 841.765 lei 30
2024 11.354.164 lei 296.408 lei 34
2023 16.272.106 lei 732.108 lei 30
2022 8.534.769 lei 134.625 lei 31
2021 4.980.568 lei 459.231 lei 32
2020 4.205.652 lei 320.300 lei 30
2019 5.431.670 lei 591.562 lei 30
2018 2.643.755 lei -12.678 lei 23
2017 2.423.979 lei 74.271 lei 20
2016 2.887.270 lei 84.252 lei 20
2015 2.375.200 lei 10.718 lei 20
2014 1.122.734 lei 29.823 lei 18
2013 954.439 lei 9.254 lei 17
2012 686.972 lei -73.200 lei 17
2011 533.175 lei 6.311 lei 15
2010 676.185 lei 57.454 lei 8
2009 323.118 lei 8.059 lei 6
2008 1.197.032 lei 209.824 lei 10

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 60 zile−50 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 18 zile−5 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 5,14%+2,53 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 47,97%−9,7 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 2,08×+0,35 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 0,9×−0,35 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 27,95%+17,09 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 14,87%+9,85 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 53,19%+6,98 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 546.383 lei+212.437 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 2,89×+0,97 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 12,99×+5,22 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 28 zile−19 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 6,35%+3,21 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

5,8%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 1.634 din 28.054 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 1,3% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 156 din 32.256 firme active cu bilanț depus (CAEN 4120)
Vechime relativămai veche decât 99% dintre cele 67.443 firme active din sector
SectorCAEN 4120 · Lucrări de construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale →

Contracte publice

Contracte publice (SEAP)10
Valoare totală (2024–2026)37.260.747 lei

Autorități: DIRECTIA GENERALA DE ASISTENTA SOCIALA SI PROTECTIA COPILULUI ALBA, UAT JUDETUL ALBA, Spitalul Judetean de Urgenta Alba Iulia

Achiziții directe (SEAP)16
Valoare totală (2024–2026)2.659.519 lei

Cumpărători: APA CTTA SA ALBA, Spitalul Judetean de Urgenta Alba Iulia, COMUNA GARBOVA

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2024–2026.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru CONSTRUCTUS SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți CONSTRUCTUS SRL? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru CONSTRUCTUS SRL

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

CONSTRUCTUS SRL, cu sediul în Loc. Petreşti Mun. Sebeş, are codul unic de înregistrare (CUI) 3704221, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J01/219/1993. Firma a fost înființată la data de 6 aprilie 1993 și are ca obiect principal de activitate Lucrări de construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale (CAEN 4120).

La ultima verificare, CONSTRUCTUS SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 16.391.483 lei și un rezultat net de 841.765 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 29 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are CONSTRUCTUS SRL?

CONSTRUCTUS SRL (CUI 3704221) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 29 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă CONSTRUCTUS SRL în sectorul său?

CONSTRUCTUS SRL ocupă locul 156 din 32.256 firme active cu bilanț depus în CAEN 4120 (Lucrări de construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale), după cifra de afaceri.

Cât de veche este CONSTRUCTUS SRL față de firmele din același domeniu?

CONSTRUCTUS SRL este mai veche decât 99% dintre cele 67.443 firme active cu CAEN 4120.

Este CONSTRUCTUS SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare CONSTRUCTUS SRL (CUI 3704221) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este CONSTRUCTUS SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, CONSTRUCTUS SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în CONSTRUCTUS SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru CONSTRUCTUS SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este CONSTRUCTUS SRL plătitoare de TVA?

Da, CONSTRUCTUS SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a CONSTRUCTUS SRL?

În anul 2025, CONSTRUCTUS SRL a raportat o cifră de afaceri de 16.391.483 lei și un număr mediu de 30 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu CONSTRUCTUS SRL?

Firmoscop analizează CONSTRUCTUS SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Alba

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Vezi topul: Construcții în Alba →

Mergi mai departe

Firme din Alba

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 29 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.