Sari la conținut
FirmoscopFirmeBucurești › VARIA HOLDING SRL

VARIA HOLDING SRL

Înființată în 1993 · 33 ani vechime · Sector 2 Mun. Bucureşti
CUI 4020094 · J1992031819401
Fără probleme găsite Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiuneDatorii ANAF · 202K leiPlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire VARIA HOLDING SRL
Cod fiscal (CIF) RO4020094
Nr. Reg. Comerțului J1992031819401
Sediu social Bld. Basarabia nr. 18, Sector 2 Mun. Bucureşti, jud. MUNICIPIUL BUCUREŞTI, 22113
Telefon 0213242420

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

CHIRCULESCU ROMOSAN CODRUT VALENTIN · administratorLICĂ IONICA · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 21.12.1992
CAEN7112 · Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu
Datorii la buget (ANAF)201.722 lei la 30 iunie 2026

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Restanțe la bugetul de stat Figurează cu 201.722 lei 30 iunie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 30 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută VARIA HOLDING SRL după CUI 4020094 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Stabilă
scor 73/100
Cifră de afaceri 2025
2.966.528 lei
-3.0% vs 2024
Profit net 2025
75.402 lei
-44.9% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă2.5%
Față de sectorpeste 17% din sector · în ultimul sfert al sectorului

Comparat cu 13.328 de firme din Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 29,7%.

Mărime față de sector16 angajați · peste 97% din sector

Mediana sectorului: 1 angajat, din 13.474 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital12.2×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 905.514 lei20142015: 760.147 lei20152016: 1.538.936 lei20162017: 1.489.042 lei20172018: 2.341.656 lei20182019: 2.449.253 lei20192020: 1.292.352 lei20202021: 3.867.518 lei20212022: 4.863.260 lei20222023: 2.723.837 lei20232024: 3.048.203 lei20242025: 2.966.528 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 2.966.528 lei 75.402 lei 16
2024 3.048.203 lei 136.796 lei 19
2023 2.723.837 lei -750.583 lei 21
2022 4.863.260 lei 791.900 lei 21
2021 3.867.518 lei 953.577 lei 20
2020 1.292.352 lei -208.380 lei 20
2019 2.449.253 lei 162.509 lei 19
2018 2.341.656 lei 333.461 lei 19
2017 1.489.042 lei -106.767 lei 18
2016 1.538.936 lei 124.875 lei 18
2015 760.147 lei -320.514 lei 13
2014 905.514 lei -373 lei 11
2013 678.713 lei 11.786 lei 11
2012 661.064 lei -136.981 lei 15
2011 843.116 lei -123.024 lei 15
2010 591.863 lei -203.659 lei 15
2009 1.308.885 lei 216.501 lei 16
2008 657.509 lei -54.588 lei 14

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 282 zile+103 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 64 zile−1 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 2,54%−1,95 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 92,45%−1,25 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 1,08× active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 12,17×−1,04 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 39,98%−80,89 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 3,04%−5,53 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 7,6%+0,51 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 185.408 lei+24.976 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 1,2×−0,71 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 1,64×−1,58 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 222 zile+109 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 2,79%−3,23 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

6,2%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă mică — 6.779 din 109.944 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,6% la firmele de aceeași mărime · cu 1,4% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 1.041 din 18.421 firme active cu bilanț depus (CAEN 7112)
Vechime relativămai veche decât 99% dintre cele 32.764 firme active din sector
SectorCAEN 7112 · Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea →

Contracte publice

Achiziții directe (SEAP)1
Valoare totală (2025)5.000 lei

Cumpărători: SCOALA GIMNAZIALA NR. 145

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2025.

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume1

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru VARIA HOLDING SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți VARIA HOLDING SRL? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru VARIA HOLDING SRL

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

VARIA HOLDING SRL, cu sediul în Sector 2 Mun. Bucureşti, are codul unic de înregistrare (CUI) 4020094, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J1992031819401. Firma a fost înființată la data de 28 mai 1993 și are ca obiect principal de activitate Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea (CAEN 7112).

La ultima verificare, VARIA HOLDING SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. Are datorii la bugetul de stat de aproximativ 202K lei. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 2.966.528 lei și un rezultat net de 75.402 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are VARIA HOLDING SRL?

VARIA HOLDING SRL (CUI 4020094) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 30 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă VARIA HOLDING SRL în sectorul său?

VARIA HOLDING SRL ocupă locul 1.041 din 18.421 firme active cu bilanț depus în CAEN 7112 (Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea), după cifra de afaceri.

Cât de veche este VARIA HOLDING SRL față de firmele din același domeniu?

VARIA HOLDING SRL este mai veche decât 99% dintre cele 32.764 firme active cu CAEN 7112.

Este VARIA HOLDING SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare VARIA HOLDING SRL (CUI 4020094) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este VARIA HOLDING SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, VARIA HOLDING SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Are VARIA HOLDING SRL datorii la stat?

La ultima verificare, VARIA HOLDING SRL figura cu restanțe de 201.722 lei la bugetul de stat, conform listei de datornici ANAF. Restanțele la buget sunt semnalul de risc de plată numărul unu.

Pot avea încredere în VARIA HOLDING SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru VARIA HOLDING SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este VARIA HOLDING SRL plătitoare de TVA?

Da, VARIA HOLDING SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a VARIA HOLDING SRL?

În anul 2025, VARIA HOLDING SRL a raportat o cifră de afaceri de 2.966.528 lei și un număr mediu de 16 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu VARIA HOLDING SRL?

Firmoscop analizează VARIA HOLDING SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Bucureşti

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Mergi mai departe

Firme din București

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.