Sari la conținut
FirmoscopFirmeBucurești › ROMTERM SA

ROMTERM SA

Înființată în 1992 · 33 ani vechime · Sector 5 Mun. Bucureşti
CUI 402172 · J1991002111403
Fără probleme găsite Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire ROMTERM SA
Cod fiscal (CIF) RO402172
Nr. Reg. Comerțului J1991002111403
Sediu social Int. 13 Septembrie nr. 11, Sector 5 Mun. Bucureşti, jud. MUNICIPIUL BUCUREŞTI
Telefon 0214105815

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

LUNGU LAURENŢIA CLEOPATRA · reprezentant al persoanei juridiceCĂINARU MIHAELA ELENA · administratorMOGA ALEXANDRU · administratorPISLARU ILIE · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 09.12.1992
CAEN2521 · Producția de radiatoare și cazane pentru încălzire central; producția de generatoare de abur și boilere
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 30 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută ROMTERM SA după CUI 402172 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 75/100
Cifră de afaceri 2025
3.141.910 lei
-20.0% vs 2024
Profit net 2025
-439.326 lei
-411.9% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă-14.0%
Datorii / capital0.7×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 2.930.132 lei20142015: 7.517.309 lei20152016: 5.897.332 lei20162017: 3.414.899 lei20172018: 8.290.266 lei20182019: 4.578.788 lei20192020: 6.764.756 lei20202021: 7.380.098 lei20212022: 8.041.201 lei20222023: 6.032.954 lei20232024: 3.922.313 lei20242025: 3.141.910 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 3.141.910 lei -439.326 lei 20
2024 3.922.313 lei -85.818 lei 22
2023 6.032.954 lei -216.789 lei 35
2022 8.041.201 lei 561.346 lei 42
2021 7.380.098 lei 253.071 lei 43
2020 6.764.756 lei 125.802 lei 45
2019 4.578.788 lei -177.435 lei 42
2018 8.290.266 lei 388.998 lei 44
2017 3.414.899 lei -1.431.277 lei 42
2016 5.897.332 lei 29.210 lei 43
2015 7.517.309 lei 147.292 lei 42
2014 2.930.132 lei -537.691 lei 46
2013 3.937.280 lei -3.057.246 lei 48
2012 3.106.537 lei -1.384.669 lei 52
2011 4.539.103 lei -4.664.909 lei 58
2010 4.460.115 lei -265.179 lei 49
2009 8.890.330 lei -366.783 lei 68
2008 16.384.572 lei 3.096.386 lei 48

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 478 zile+128 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 128 zile+33 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net -13,98%−11,79 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 41,3%+3,89 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 2,42×−0,25 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 0,72×+0,11 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) -7,71%−6,31 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) -4,41%−3,56 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 57,16%−3,9 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 157.096 lei−21.191 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 0,32×−0,07 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 2,06×−0,7 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 177 zile+45 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor -10,64%−8,94 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

9,3%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, pierdere, cifra de afaceri stabilă, firmă mică — 544 din 5.862 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,6% la firmele de aceeași mărime · cu 1,7% mai mult

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 14 din 63 firme active cu bilanț depus (CAEN 2521)
Vechime relativămai veche decât 89% dintre cele 107 firme active din sector
SectorCAEN 2521 · Producția de radiatoare și cazane pentru încălzire central; producția de generatoare de abur și boilere →

Contracte publice

Contracte publice (SEAP)3
Valoare totală (2026)821.253 lei

Autorități: Autoritatea Vamala Romana

Achiziții directe (SEAP)19
Valoare totală (2024–2026)709.394 lei

Cumpărători: Serviciul de Telecomunicatii Speciale, MINISTERUL APARARII - U.M. 02036, Societatea de Transport Bucuresti STB SA.

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2024–2026.

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume12
Dintre care radiate (închise)3

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru ROMTERM SA

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți ROMTERM SA? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru ROMTERM SA

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

ROMTERM SA, cu sediul în Sector 5 Mun. Bucureşti, are codul unic de înregistrare (CUI) 402172, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J1991002111403. Firma a fost înființată la data de 9 decembrie 1992 și are ca obiect principal de activitate Producția de radiatoare și cazane pentru încălzire central; producția de generatoare de abur și boilere (CAEN 2521).

La ultima verificare, ROMTERM SA figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 3.141.910 lei și un rezultat net de -439.326 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are ROMTERM SA?

ROMTERM SA (CUI 402172) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 30 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă ROMTERM SA în sectorul său?

ROMTERM SA ocupă locul 14 din 63 firme active cu bilanț depus în CAEN 2521 (Producția de radiatoare și cazane pentru încălzire central; producția de generatoare de abur și boilere), după cifra de afaceri.

Cât de veche este ROMTERM SA față de firmele din același domeniu?

ROMTERM SA este mai veche decât 89% dintre cele 107 firme active cu CAEN 2521.

Este ROMTERM SA o firmă activă?

Da, la ultima verificare ROMTERM SA (CUI 402172) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este ROMTERM SA în insolvență?

Nu — la ultima verificare, ROMTERM SA nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în ROMTERM SA?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru ROMTERM SA, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este ROMTERM SA plătitoare de TVA?

Da, ROMTERM SA este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a ROMTERM SA?

În anul 2025, ROMTERM SA a raportat o cifră de afaceri de 3.141.910 lei și un număr mediu de 20 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu ROMTERM SA?

Firmoscop analizează ROMTERM SA pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Bucureşti

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Mergi mai departe

Firme din București

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.