Sari la conținut
Firmoscop › Firme › Timiș › CARPATAIR SA

CARPATAIR SA

Înființată în 1993 · 33 de ani vechime · Mun. Timişoara
CUI 4258968 · J2003000777358
Fără probleme găsite Verificat la ANAF · 28 octombrie 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Deblochezi gratuit, cu un cont — plus dosarele din instanță și monitorizare.

Termen de plată sugerat ■ ■ ■ zile
Plafon de credit ■ ■ ■ ■ ■ lei
Dosare în instanță detalii
Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, cu sursa și data fiecărui lucru găsit. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire CARPATAIR SA
Cod fiscal (CIF) RO4258968
Nr. Reg. Comerțului J2003000777358
Sediu social TORONTALULUI nr. 69, et. 2, CLADIREA VOX, CORP B, SPATIU B2.1., Municipiul Timişoara, 300668
Telefon 0256306953

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 28 octombrie 2026.

Reprezentanți

SUTER FELIX ANDREAS · administratorHASSAN AHMED · reprezentant al persoanei juridicePETROV NICOLAE · administratorHARCOVEI VALERII · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

Starefuncțiune
CAEN5110 · Transporturi aeriene de pasageri
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu
Formă de proprietateProprietate privata-capital privat autohton si strain

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 28 octombrie 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 19 octombrie 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 28 octombrie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 19 octombrie 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 30 septembrie 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută CARPATAIR SA după CUI 4258968 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 100/100
Cifră de afaceri 2025
146.723.527 lei
+57,0% vs 2024
Profit net 2025
6.438.196 lei
-54,1% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă4.4%
Datorii / capital0.6×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 55.071.136 lei20142015: 49.894.293 lei20152016: 68.531.327 lei20162017: 86.631.788 lei20172018: 87.288.676 lei20182019: 71.363.096 lei20192020: 25.818.391 lei20202021: 31.221.513 lei20212022: 85.689.978 lei20222023: 115.628.716 lei20232024: 93.422.814 lei20242025: 146.723.527 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 146.723.527 lei 6.438.196 lei 122
2024 93.422.814 lei 14.033.856 lei 100
2023 115.628.716 lei 18.958.330 lei 102
2022 85.689.978 lei 18.746.679 lei 93
2021 31.221.513 lei -391.762 lei 78
2020 25.818.391 lei -17.376.997 lei 86
2019 71.363.096 lei 8.125.311 lei 95
2018 87.288.676 lei 28.585.041 lei 97
2017 86.631.788 lei 28.432.651 lei 99
2016 68.531.327 lei 52.162.279 lei 96
2015 49.894.293 lei 538.764 lei 82
2014 55.071.136 lei -6.730.740 lei 124
2013 148.864.008 lei -26.794.509 lei 259
2012 245.820.960 lei -36.411.096 lei 412
2011 293.249.163 lei -36.504.529 lei —
2010 293.753.600 lei -20.333.051 lei 470
2009 263.878.543 lei -39.067.225 lei 490
2008 334.856.616 lei -6.441.475 lei 512

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Îndeplinește criteriile de audit statutar

În 2024 și 2025, firma a depășit cel puțin două dintre cele trei praguri legale, în două exerciții consecutive. Situațiile ei financiare intră, prin lege, sub audit statutar.

CriteriuPrag20242025
Total active16.000.000 leidada
Cifră de afaceri netă32.000.000 leidada
Număr mediu de salariați50dada

„—" înseamnă că bilanțul nu conține criteriul, nu că e neîndeplinit. Concluzia se sprijină pe criteriile pe care le putem citi; un raport de audit se cere firmei, noi citim praguri, nu registrul entităților auditate.

Derivat din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · pct. 563 din reglementările contabile aprobate prin OMFP 1802/2014.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 187 de zile−118 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 10 zile creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 4,39%−10,63 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 32,56%−3,39 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 3,07×+0,29 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 0,57× datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 4,9%−5,26 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 2,78%−3,69 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 56,86%−6,82 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 1.202.652 lei+268.424 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 0,63×+0,2 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 50,98×+37,97 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 7 zile−21 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 4,57%−16,38 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

5,8%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 1.634 din 28.054 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 1,3% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 10 din 95 de firme active cu bilanț depus (CAEN 5110)
Vechime relativămai veche decât 98% dintre cele 188 de firme active din sector
SectorCAEN 5110 · Transporturi aeriene de pasageri →

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume23
Dintre care radiate (închise)13

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Numele acesta apare la destule firme încât aproape sigur sunt persoane diferite. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Istoric modificări (Registrul Comerțului)

  • 11 septembrie 2026Schimbare stare juridică: TRANSFER(SOSIRE) din data 27.03.2003 → radiată
  • 11 septembrie 2026Schimbare sediu: Municipiul Timişoara → Bucureşti Sectorul 1
  • 11 septembrie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J2003000777358 → J40/5383/1993
  • 29 iulie 2026Schimbare sediu: Bucureşti Sectorul 1 → Mun. Timişoara
  • 15 iulie 2026Schimbare stare juridică: radiată → TRANSFER(SOSIRE) din data 27.03.2003
  • 15 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J40/5383/1993 → J2003000777358
  • 13 iulie 2026Schimbare stare juridică: TRANSFER(SOSIRE) din data 27.03.2003 → radiată
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu (județ): Timiş → Bucureşti
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu: Municipiul Timişoara → Bucureşti Sectorul 1
  • 13 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J2003000777358 → J40/5383/1993
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu (județ): Bucureşti → Timiş
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu: Bucureşti Sectorul 1 → Municipiul Timişoara
  • 13 iulie 2026Schimbare stare juridică: radiată → TRANSFER(SOSIRE) din data 27.03.2003
  • 13 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J40/5383/1993 → J2003000777358

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru CARPATAIR SA

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți CARPATAIR SA? Pune sigiliul pe site-ul tău sau pune firma sub monitorizare.

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Despre firmă

CARPATAIR SA, cu sediul în Mun. Timişoara, are codul unic de înregistrare (CUI) 4258968, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J2003000777358. Firma a fost înființată la data de 9 iulie 1993 și are ca obiect principal de activitate Transporturi aeriene de pasageri (CAEN 5110).

La ultima verificare, CARPATAIR SA figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 146.723.527 lei și un rezultat net de 6.438.196 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 28 octombrie 2026 · bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor.

Întrebări frecvente

Ce verdict are CARPATAIR SA?

CARPATAIR SA (CUI 4258968) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 28 octombrie 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă CARPATAIR SA în sectorul său?

CARPATAIR SA ocupă locul 10 din 95 de firme active cu bilanț depus în CAEN 5110 (Transporturi aeriene de pasageri), după cifra de afaceri.

Cât de veche este CARPATAIR SA față de firmele din același domeniu?

CARPATAIR SA este mai veche decât 98% dintre cele 188 de firme active cu CAEN 5110.

Este CARPATAIR SA o firmă activă?

Da, la ultima verificare CARPATAIR SA (CUI 4258968) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este CARPATAIR SA în insolvență?

Nu — la ultima verificare, CARPATAIR SA nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în CARPATAIR SA?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru CARPATAIR SA, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este CARPATAIR SA plătitoare de TVA?

Da, CARPATAIR SA este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a CARPATAIR SA?

În anul 2025, CARPATAIR SA a raportat o cifră de afaceri de 146.723.527 lei și un număr mediu de 122 de angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu CARPATAIR SA?

Firmoscop analizează CARPATAIR SA pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Timiş

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Fă lista în Excel

Firmele active cu codul CAEN 5110 din Timiș, cele mai mari întâi, până la 500 de firme într-un fișier. Lista se deschide în cont și costă 1 credit la 25 de firme; din fișierul Excel, primele 50 de firme sunt gratuite. Contul e gratuit și are 10 credite pe lună.

Mergi mai departe

Firme din Timiș

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultimele citiri: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 28 octombrie 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.