Sari la conținut
FirmoscopFirmeIași › IBM METALIC S.R.L.

IBM METALIC S.R.L.

Înființată în 2022 · 4 ani vechime · Sat Scânteia Com. Scânteia
CUI 46669314 · J2022003125225
Fără probleme găsite Re-verificat · 31 august 2026
În funcțiuneNeplătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire IBM METALIC S.R.L.
CUI 46669314
Nr. Reg. Comerțului J2022003125225
Sediu social Str. La Barieră nr. 109, Sat Scânteia Com. Scânteia, jud. IAŞI, 707425
Telefon 0755667145

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 31 august 2026.

Reprezentanți

Fără reprezentanți în datele publice curente.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 18.08.2022
CAEN2599 · Fabricarea altor articole din metal n.c.a.
TVANeplătitoare
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 31 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 31 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 31 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 31 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută IBM METALIC S.R.L. după CUI 46669314 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 94/100
Cifră de afaceri 2024
288.225 lei
+224.0% vs 2023
Profit net 2024
56.153 lei
+709.2% vs 2023

Bonitate financiară

Marjă netă19.5%
Față de sectorpeste 73% din sector · peste mediana sectorului

Comparat cu 3.171 de firme din Fabricarea de construcții metalice și părți componente ale structurilor metalice care au depus bilanț pe 2024; mediana sectorului: 6,1%.

Mărime față de sector3 angajați · peste 60% din sector

Mediana sectorului: 2 angajați, din 3.504 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2024.

Datorii / capital3.4×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2024 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2023: 88.893 lei89K lei20232024: 288.225 lei288K lei2024
la cursul mediu BNR al fiecărui an
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2024 288.225 lei 56.153 lei 3
2023 88.893 lei 6.939 lei 1

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 2 ani (2023–2024). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2024, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 283 zile−221 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 146 zile+82 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 19,48%+11,67 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 48,31%+11 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 2,07×−0,61 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 3,37×−8,6 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 84,57%+16,85 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 12,14%+10,03 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 14,35%+11,23 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 96.075 lei+7.182 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 0,62×+0,35 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 24.018,75× cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 0 zile stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 21,07%+13,57 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2024 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

10,0%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă micro — 24.542 din 245.876 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2024. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 12,5% la firmele de aceeași mărime · cu 2,5% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 277 din 587 firme active cu bilanț depus (CAEN 2599)
Vechime relativămai veche decât 14% dintre cele 1.396 firme active din sector
SectorCAEN 2599 · Fabricarea altor articole din metal n.c.a. →

Contracte publice

Achiziții directe (SEAP)6
Valoare totală (2025–2026)140.541 lei

Cumpărători: COMUNA HOLBOCA, SCOALA PRIMARA CAROL I, COMUNA TODIRESTI (CONSILIUL LOCAL TODIRESTI)

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2025–2026.

Istoric modificări (Registrul Comerțului)

  • 31 august 2026Schimbare număr de înmatriculare: J22/3125/2022 → J2022003125225

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru IBM METALIC S.R.L.

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți IBM METALIC S.R.L.? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru IBM METALIC S.R.L.

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

IBM METALIC S.R.L., cu sediul în Sat Scânteia Com. Scânteia, are codul unic de înregistrare (CUI) 46669314, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J2022003125225. Firma a fost înființată la data de 18 august 2022 și are ca obiect principal de activitate Fabricarea altor articole din metal n.c.a. (CAEN 2599).

La ultima verificare, IBM METALIC S.R.L. figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Nu este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2024 a raportat o cifră de afaceri de 288.225 lei și un rezultat net de 56.153 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 31 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are IBM METALIC S.R.L.?

IBM METALIC S.R.L. (CUI 46669314) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 31 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă IBM METALIC S.R.L. în sectorul său?

IBM METALIC S.R.L. ocupă locul 277 din 587 firme active cu bilanț depus în CAEN 2599 (Fabricarea altor articole din metal n.c.a.), după cifra de afaceri.

Cât de veche este IBM METALIC S.R.L. față de firmele din același domeniu?

IBM METALIC S.R.L. este mai veche decât 14% dintre cele 1.396 firme active cu CAEN 2599.

Este IBM METALIC S.R.L. o firmă activă?

Da, la ultima verificare IBM METALIC S.R.L. (CUI 46669314) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este IBM METALIC S.R.L. în insolvență?

Nu — la ultima verificare, IBM METALIC S.R.L. nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în IBM METALIC S.R.L.?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru IBM METALIC S.R.L., calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este IBM METALIC S.R.L. plătitoare de TVA?

Nu, IBM METALIC S.R.L. nu figurează ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a IBM METALIC S.R.L.?

În anul 2024, IBM METALIC S.R.L. a raportat o cifră de afaceri de 288.225 lei și un număr mediu de 3 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu IBM METALIC S.R.L.?

Firmoscop analizează IBM METALIC S.R.L. pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Iaşi

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Mergi mai departe

Firme din Iași

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 31 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.