Sari la conținut
Firmoscop › Firme › București › MACROMEX SRL

MACROMEX SRL

Înființată în 1994 · 32 de ani vechime · Sector 1 Mun. Bucureşti
CUI 5052558 · J1993028161408
Fără probleme găsite Verificat la ANAF · 26 octombrie 2026
În funcțiunePlătitoare TVAMare contribuabil
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Deblochezi gratuit, cu un cont — plus dosarele din instanță și monitorizare.

Termen de plată sugerat ■ ■ ■ zile
Plafon de credit ■ ■ ■ ■ ■ lei
Dosare în instanță detalii
Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, cu sursa și data fiecărui lucru găsit. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire MACROMEX SRL
Cod fiscal (CIF) RO5052558
Nr. Reg. Comerțului J1993028161408
Sediu social Dorobanţi nr. 32, et. 8, cladirea Corp B, Bucureşti Sectorul 1, 10573
Telefon 0212066900

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 26 octombrie 2026.

Reprezentanți

DAVIDOGLU IZESCU FLORIN ALBERT · administratorCĂLIN MIHAI · administratorRUSU NICU CRISTINEL · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

Starefuncțiune
CAEN4632 · Comerț cu ridicata al cărnii și produselor din carne, pește și produse din pește, crustacee și moluște
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu
Mare contribuabilDa · în evidența ANAF pentru firme mari

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 26 octombrie 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 19 octombrie 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 26 octombrie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 19 octombrie 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 26 octombrie 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută MACROMEX SRL după CUI 5052558 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 85/100
Cifră de afaceri 2025
905.775.206 lei
+1,0% vs 2024
Profit net 2025
19.971.732 lei
-55,8% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă2.2%
Față de sectorpeste 47% din sector · sub mediana sectorului

Comparat cu 377 de firme din Comerț cu ridicata al cărnii și produselor din carne, pește și produse din pește, crustacee și moluște care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 2,5%.

Mărime față de sector412 angajați · peste 99% din sector

Mediana sectorului: 3 angajați, din 366 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital3.4×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 520.314.650 lei20142015: 633.478.665 lei20152016: 711.900.215 lei20162017: 722.680.669 lei20172018: 762.525.687 lei20182019: 726.889.622 lei20192020: 593.071.129 lei20202021: 633.380.217 lei20212022: 735.090.725 lei20222023: 775.891.115 lei20232024: 894.023.029 lei20242025: 905.775.206 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 905.775.206 lei 19.971.732 lei 412
2024 894.023.029 lei 45.230.966 lei 400
2023 775.891.115 lei 39.102.149 lei 395
2022 735.090.725 lei 58.989.939 lei 404
2021 633.380.217 lei 35.929.995 lei 414
2020 593.071.129 lei 6.807.512 lei 443
2019 726.889.622 lei 9.196.931 lei 475
2018 762.525.687 lei 14.667.089 lei 447
2017 722.680.669 lei 15.912.254 lei 390
2016 711.900.215 lei -5.415.422 lei 345
2015 633.478.665 lei 1.072.622 lei 333
2014 520.314.650 lei -4.444.057 lei 351
2013 452.946.634 lei -1.519.761 lei 396
2012 484.213.728 lei -3.947.182 lei 394
2011 394.501.573 lei 4.021.904 lei 376
2010 421.488.510 lei 2.026.491 lei 403
2009 466.397.512 lei 9.542.525 lei 382
2008 449.916.187 lei 12.260.244 lei 390

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Îndeplinește criteriile de audit statutar

În 2024 și 2025, firma a depășit cel puțin două dintre cele trei praguri legale, în două exerciții consecutive. Situațiile ei financiare intră, prin lege, sub audit statutar.

CriteriuPrag20242025
Total active16.000.000 leidada
Cifră de afaceri netă32.000.000 leidada
Număr mediu de salariați50dada

„—" înseamnă că bilanțul nu conține criteriul, nu că e neîndeplinit. Concluzia se sprijină pe criteriile pe care le putem citi; un raport de audit se cere firmei, noi citim praguri, nu registrul entităților auditate.

Derivat din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · pct. 563 din reglementările contabile aprobate prin OMFP 1802/2014.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 99 de zile+18 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 34 de zile−12 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 2,2%−2,86 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 78,21%+10,58 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 1,28×−0,2 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 3,35×+1,3 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 27,26%−19,67 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 6,37%−9,08 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 23,36%−9,56 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 2.198.484 lei−36.574 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 2,89×−0,16 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 10,05×−0,29 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 36 de zile+1 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 3,14%−3,03 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

5,8%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 1.634 din 28.054 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 1,3% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 1 din 741 de firme active cu bilanț depus (CAEN 4632)
Vechime relativămai veche decât 97% dintre cele 1.288 de firme active din sector
SectorCAEN 4632 · Comerț cu ridicata al cărnii și produselor din carne, pește și produse din pește, crustacee și moluște →

Contracte publice

Contracte publice (SEAP)37
Valoare totală (2024–2026)1.436.176 lei
Acorduri-cadru plafon, nu bani încasați15 · 10.253.945 lei

Autorități: Ministerul Apararii - UNITATEA MILITARA 01556 MANGALIA, REGIA NATIONALA A PADURILOR - ROMSILVA RA, Universitatea de Medicina si Farmacie "Carol Davila"

Achiziții directe (SEAP)992
Valoare totală (2024–2026)1.344.860 lei

Cumpărători: Ministerul Apararii - Unitatea Militara 02477 Brasov, SOCIETATEA SALINA TURDA SA, COMPLEXUL SPORTIV NATIONAL "LIA MANOLIU"

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2024–2026.

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume54
Dintre care radiate (închise)31

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Numele acesta apare la destule firme încât aproape sigur sunt persoane diferite. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru MACROMEX SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți MACROMEX SRL? Pune sigiliul pe site-ul tău sau pune firma sub monitorizare.

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Despre firmă

MACROMEX SRL, cu sediul în Sector 1 Mun. Bucureşti, are codul unic de înregistrare (CUI) 5052558, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J1993028161408. Firma a fost înființată la data de 6 ianuarie 1994 și are ca obiect principal de activitate Comerț cu ridicata al cărnii și produselor din carne, pește și produse din pește, crustacee și moluște (CAEN 4632).

La ultima verificare, MACROMEX SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 905.775.206 lei și un rezultat net de 19.971.732 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 26 octombrie 2026 · bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor.

Întrebări frecvente

Ce verdict are MACROMEX SRL?

MACROMEX SRL (CUI 5052558) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 26 octombrie 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă MACROMEX SRL în sectorul său?

MACROMEX SRL ocupă locul 1 din 741 de firme active cu bilanț depus în CAEN 4632 (Comerț cu ridicata al cărnii și produselor din carne, pește și produse din pește, crustacee și moluște), după cifra de afaceri.

Cât de veche este MACROMEX SRL față de firmele din același domeniu?

MACROMEX SRL este mai veche decât 97% dintre cele 1.288 de firme active cu CAEN 4632.

Este MACROMEX SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare MACROMEX SRL (CUI 5052558) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este MACROMEX SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, MACROMEX SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în MACROMEX SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru MACROMEX SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este MACROMEX SRL plătitoare de TVA?

Da, MACROMEX SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a MACROMEX SRL?

În anul 2025, MACROMEX SRL a raportat o cifră de afaceri de 905.775.206 lei și un număr mediu de 412 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu MACROMEX SRL?

Firmoscop analizează MACROMEX SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Bucureşti

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Fă lista în Excel

Firmele active cu codul CAEN 4632 din București, cele mai mari întâi, până la 500 de firme într-un fișier. Lista se deschide în cont și costă 1 credit la 25 de firme; din fișierul Excel, primele 50 de firme sunt gratuite. Contul e gratuit și are 10 credite pe lună.

Mergi mai departe

Firme din București

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultimele citiri: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 26 octombrie 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.