Sari la conținut
FirmoscopFirmeDolj › RECON SA

RECON SA

Înființată în 1994 · 32 ani vechime · Mun. Craiova
CUI 5650870 · J1994000968167
Fără probleme găsite Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire RECON SA
Cod fiscal (CIF) RO5650870
Nr. Reg. Comerțului J1994000968167
Sediu social Str. Burebista nr. 5, Mun. Craiova, jud. DOLJ
Telefon 0251406600

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

DUMITRU DANIELA · reprezentant al persoanei juridicePETCU MARIAN · administratorPETCU GEORGE · administratorPETCU CONSTANTIN · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 19.05.1994
CAEN4100 · Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 30 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută RECON SA după CUI 5650870 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 94/100
Cifră de afaceri 2025
49.264.737 lei
-30.0% vs 2024
Profit net 2025
2.060.293 lei
-51.8% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă4.2%
Față de sectorpeste 35% din sector · sub mediana sectorului

Comparat cu 28.633 de firme din Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 11,9%.

Mărime față de sector276 angajați · peste 99% din sector

Mediana sectorului: 2 angajați, din 33.058 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital0.9×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 70.980.702 lei20142015: 80.344.468 lei20152016: 68.900.691 lei20162017: 52.289.755 lei20172018: 47.095.886 lei20182019: 78.162.282 lei20192020: 44.785.526 lei20202021: 49.169.446 lei20212022: 64.298.032 lei20222023: 69.515.319 lei20232024: 70.644.895 lei20242025: 49.264.737 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 49.264.737 lei 2.060.293 lei 276
2024 70.644.895 lei 4.274.110 lei 288
2023 69.515.319 lei 3.568.960 lei 287
2022 64.298.032 lei 2.290.961 lei 322
2021 49.169.446 lei 1.531.184 lei 343
2020 44.785.526 lei 1.198.389 lei 330
2019 78.162.282 lei 1.319.491 lei 395
2018 47.095.886 lei 850.948 lei 366
2017 52.289.755 lei 945.709 lei 399
2016 68.900.691 lei 2.328.037 lei 404
2015 80.344.468 lei 4.092.628 lei 289
2014 70.980.702 lei 9.554.452 lei 210
2013 37.832.636 lei 1.212.310 lei 176
2012 55.570.897 lei 2.488.488 lei 263
2011 39.842.671 lei 1.891.525 lei 243
2010 22.285.175 lei 347.656 lei 201
2009 22.245.268 lei 345.659 lei 238
2008 23.724.961 lei 517.739 lei 273

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Îndeplinește criteriile de audit statutar

În 2024 și 2025, firma a depășit cel puțin două dintre cele trei praguri legale, în două exerciții consecutive. Situațiile ei financiare intră, prin lege, sub audit statutar.

CriteriuPrag20242025
Total active16.000.000 leidada
Cifră de afaceri netă32.000.000 leidada
Număr mediu de salariați50dada

„—" înseamnă că bilanțul nu conține criteriul, nu că e neîndeplinit. Concluzia se sprijină pe criteriile pe care le putem citi; un raport de audit se cere firmei, noi citim praguri, nu registrul entităților auditate.

Derivat din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · pct. 563 din reglementările contabile aprobate prin OMFP 1802/2014

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 158 zile+71 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 52 zile+17 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 4,18%−1,87 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 47,35%+10,89 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 2,11×−0,63 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 0,92×+0,29 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 8,87%−7,14 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 4,57%−4,68 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 51,51%−6,25 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 178.495 lei−66.800 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 1,09×−0,44 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 3,07×−4,56 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 119 zile+71 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 3,66%−3,51 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

7,9%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri în cădere, firmă medie sau mare — 61 din 772 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 0,8% mai mult

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 274 din 19.760 firme active cu bilanț depus (CAEN 4100)
Vechime relativămai veche decât 98% dintre cele 31.950 firme active din sector
SectorCAEN 4100 · Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale →

Contracte publice

Contracte publice (SEAP)19
Valoare totală (2024–2026)121.891.012 lei
Acorduri-cadru plafon, nu bani încasați2 · 667.372 lei

Autorități: COMPANIA NATIONALA DE INVESTITII SA, CONSILIUL JUDETEAN DOLJ, Universitatea de Medicina si Farmacie din Craiova

Achiziții directe (SEAP)8
Valoare totală (2024–2026)103.060 lei

Cumpărători: CONSILIUL JUDETEAN DOLJ, ECO URBIS CRAIOVA SRL, Filarmonica Oltenia Craiova

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2024–2026.

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume163
Dintre care în procedură de insolvență2
Dintre care radiate (închise)75

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Numele acesta apare la destule firme încât aproape sigur sunt persoane diferite. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru RECON SA

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți RECON SA? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru RECON SA

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

RECON SA, cu sediul în Mun. Craiova, are codul unic de înregistrare (CUI) 5650870, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J1994000968167. Firma a fost înființată la data de 19 mai 1994 și are ca obiect principal de activitate Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale (CAEN 4100).

La ultima verificare, RECON SA figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 49.264.737 lei și un rezultat net de 2.060.293 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are RECON SA?

RECON SA (CUI 5650870) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 30 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă RECON SA în sectorul său?

RECON SA ocupă locul 274 din 19.760 firme active cu bilanț depus în CAEN 4100 (Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale), după cifra de afaceri.

Cât de veche este RECON SA față de firmele din același domeniu?

RECON SA este mai veche decât 98% dintre cele 31.950 firme active cu CAEN 4100.

Este RECON SA o firmă activă?

Da, la ultima verificare RECON SA (CUI 5650870) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este RECON SA în insolvență?

Nu — la ultima verificare, RECON SA nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în RECON SA?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru RECON SA, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este RECON SA plătitoare de TVA?

Da, RECON SA este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a RECON SA?

În anul 2025, RECON SA a raportat o cifră de afaceri de 49.264.737 lei și un număr mediu de 276 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu RECON SA?

Firmoscop analizează RECON SA pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Dolj

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Vezi topul: Construcții în Dolj →

Mergi mai departe

Firme din Dolj

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.