Sari la conținut
FirmoscopFirmeArad › VERBITA SRL

VERBITA SRL

Înființată în 1994 · 31 ani vechime · Mun. Arad
CUI 6412388 · J1994001412027
Fără probleme găsite Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire VERBITA SRL
Cod fiscal (CIF) RO6412388
Nr. Reg. Comerțului J1994001412027
Sediu social Cal. Aurel Vlaicu nr. 282/1, Mun. Arad, 310375
Telefon 0257227056

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

VERBIŢĂ MIHĂIŢA · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 18.11.1994
CAEN4782 · Comerț cu amănuntul al pieselor și accesoriilor pentru autovehicule
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 30 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută VERBITA SRL după CUI 6412388 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 100/100
Cifră de afaceri 2025
36.883.719 lei
+13.0% vs 2024
Profit net 2025
2.996.356 lei
+2389.0% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă8.1%
Față de sectorpeste 70% din sector · peste mediana sectorului

Comparat cu 5.055 de firme din Comerț cu amănuntul al pieselor și accesoriilor pentru autovehicule care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 3,1%.

Mărime față de sector230 angajați · peste 99% din sector

Mediana sectorului: 1 angajat, din 4.553 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital2.8×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 26.803.561 lei20142015: 27.080.592 lei20152016: 30.432.800 lei20162017: 30.295.074 lei20172018: 32.130.046 lei20182019: 32.372.159 lei20192020: 26.636.222 lei20202021: 31.286.039 lei20212022: 39.645.902 lei20222023: 32.659.088 lei20232024: 32.562.999 lei20242025: 36.883.719 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 36.883.719 lei 2.996.356 lei 230
2024 32.562.999 lei 120.386 lei 187
2023 32.659.088 lei 168.264 lei 202
2022 39.645.902 lei 267.901 lei 212
2021 31.286.039 lei 814.783 lei 216
2020 26.636.222 lei 671.597 lei 216
2019 32.372.159 lei 1.007.761 lei 266
2018 32.130.046 lei 603.182 lei 254
2017 30.295.074 lei 450.646 lei 259
2016 30.432.800 lei 97.852 lei 271
2015 27.080.592 lei 44.979 lei 281
2014 26.803.561 lei 25.498 lei 328
2013 28.041.026 lei 17.031 lei 382
2012 30.250.677 lei 426.738 lei 408
2011 31.911.928 lei 80.878 lei 401
2010 28.985.429 lei 208.690 lei 401
2009 37.528.337 lei 218.948 lei 434
2008 44.797.012 lei -364.341 lei 483

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Îndeplinește criteriile de audit statutar

În 2024 și 2025, firma a depășit cel puțin două dintre cele trei praguri legale, în două exerciții consecutive. Situațiile ei financiare intră, prin lege, sub audit statutar.

CriteriuPrag20242025
Total active16.000.000 leidada
Cifră de afaceri netă32.000.000 leidada
Număr mediu de salariați50dada

„—" înseamnă că bilanțul nu conține criteriul, nu că e neîndeplinit. Concluzia se sprijină pe criteriile pe care le putem citi; un raport de audit se cere firmei, noi citim praguri, nu registrul entităților auditate.

Derivat din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · pct. 563 din reglementările contabile aprobate prin OMFP 1802/2014

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 250 zile−20 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 73 zile+33 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 8,12%+7,75 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 74,13%−2,89 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 1,35×+0,05 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 2,77×−0,51 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 32,91%+31,27 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 8,81%+8,42 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 26,77%+3,31 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 160.364 lei−13.770 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 1,08× cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 3,95×+0,59 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 92 zile−17 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 9,93%+9,43 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

5,8%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 1.634 din 28.054 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 1,3% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 14 din 4.736 firme active cu bilanț depus (CAEN 4782)
Vechime relativămai veche decât 95% dintre cele 12.716 firme active din sector
SectorCAEN 4782 · Comerț cu amănuntul al pieselor și accesoriilor pentru autovehicule →

Contracte publice

Contracte publice (SEAP)73
Valoare totală (2024–2026)4.413.547 lei
Acorduri-cadru plafon, nu bani încasați16 · 7.590.802 lei

Autorități: Serviciul de Ambulanta Judetean Arad, Compania de Apa Arad S.A., INSPECTORATUL DE POLITIE AL JUDETULUI ARAD

Achiziții directe (SEAP)694
Valoare totală (2024–2026)2.959.073 lei

Cumpărători: DIRECTIA DE ASISTENTA SOCIALA ARAD, Oras Santana, Spitalul de Psihiatrie Mocrea

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2024–2026.

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume5

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru VERBITA SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți VERBITA SRL? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru VERBITA SRL

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

VERBITA SRL, cu sediul în Mun. Arad, are codul unic de înregistrare (CUI) 6412388, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J1994001412027. Firma a fost înființată la data de 18 noiembrie 1994 și are ca obiect principal de activitate Comerț cu amănuntul al pieselor și accesoriilor pentru autovehicule (CAEN 4782).

La ultima verificare, VERBITA SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 36.883.719 lei și un rezultat net de 2.996.356 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are VERBITA SRL?

VERBITA SRL (CUI 6412388) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 30 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă VERBITA SRL în sectorul său?

VERBITA SRL ocupă locul 14 din 4.736 firme active cu bilanț depus în CAEN 4782 (Comerț cu amănuntul al pieselor și accesoriilor pentru autovehicule), după cifra de afaceri.

Cât de veche este VERBITA SRL față de firmele din același domeniu?

VERBITA SRL este mai veche decât 95% dintre cele 12.716 firme active cu CAEN 4782.

Este VERBITA SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare VERBITA SRL (CUI 6412388) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este VERBITA SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, VERBITA SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în VERBITA SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru VERBITA SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este VERBITA SRL plătitoare de TVA?

Da, VERBITA SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a VERBITA SRL?

În anul 2025, VERBITA SRL a raportat o cifră de afaceri de 36.883.719 lei și un număr mediu de 230 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu VERBITA SRL?

Firmoscop analizează VERBITA SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Arad

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Vezi topul: Comerț cu amănuntul în Arad →

Mergi mai departe

Firme din Arad

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.