Sari la conținut
FirmoscopFirmeSibiu › UNIVERSAL CONSTRUCT MARKET SA

UNIVERSAL CONSTRUCT MARKET SA

Înființată în 1994 · 31 ani vechime · Mun. Sibiu
CUI 6417890 · J1994000025329
Fără probleme găsite Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire UNIVERSAL CONSTRUCT MARKET SA
Cod fiscal (CIF) RO6417890
Nr. Reg. Comerțului J1994000025329
Sediu social Str. Autogării nr. 3, Mun. Sibiu, 550135
Telefon 0269228846

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

TRIHENEA LUCICA-ELENA · administratorBENGA DANIELA · reprezentant al persoanei juridice

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 18.11.1994
CAEN4683 · Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 30 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută UNIVERSAL CONSTRUCT MARKET SA după CUI 6417890 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 100/100
Cifră de afaceri 2025
59.959.501 lei
-3.0% vs 2024
Profit net 2025
348.991 lei
+33.9% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă0.6%
Față de sectorpeste 28% din sector · sub mediana sectorului

Comparat cu 4.804 de firme din Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 3,5%.

Mărime față de sector84 angajați · peste 99% din sector

Mediana sectorului: 2 angajați, din 4.666 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital0.9×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 32.292.536 lei20142015: 37.204.941 lei20152016: 44.632.071 lei20162017: 46.398.004 lei20172018: 48.504.462 lei20182019: 51.464.176 lei20192020: 49.709.630 lei20202021: 60.779.463 lei20212022: 72.478.104 lei20222023: 62.706.695 lei20232024: 61.786.010 lei20242025: 59.959.501 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 59.959.501 lei 348.991 lei 84
2024 61.786.010 lei 260.608 lei 87
2023 62.706.695 lei 338.311 lei 89
2022 72.478.104 lei 2.010.800 lei 91
2021 60.779.463 lei 1.231.867 lei 93
2020 49.709.630 lei 552.014 lei 97
2019 51.464.176 lei 637.328 lei 94
2018 48.504.462 lei 186.855 lei 95
2017 46.398.004 lei 309.817 lei 92
2016 44.632.071 lei 494.100 lei 92
2015 37.204.941 lei 736.557 lei 85
2014 32.292.536 lei 484.796 lei 77
2013 27.766.984 lei 418.177 lei 71
2012 27.607.488 lei 410.975 lei 72
2011 28.482.205 lei 793.229 lei 72
2010 27.489.109 lei 906.463 lei 70
2009 30.973.539 lei 1.627.511 lei 74
2008 35.836.097 lei 1.667.412 lei 78

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Îndeplinește criteriile de audit statutar

În 2024 și 2025, firma a depășit cel puțin două dintre cele trei praguri legale, în două exerciții consecutive. Situațiile ei financiare intră, prin lege, sub audit statutar.

CriteriuPrag20242025
Total active16.000.000 leidada
Cifră de afaceri netă32.000.000 leidada
Număr mediu de salariați50dada

„—" înseamnă că bilanțul nu conține criteriul, nu că e neîndeplinit. Concluzia se sprijină pe criteriile pe care le putem citi; un raport de audit se cere firmei, noi citim praguri, nu registrul entităților auditate.

Derivat din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · pct. 563 din reglementările contabile aprobate prin OMFP 1802/2014

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 90 zile−37 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 100 zile−14 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 0,58%+0,16 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 46,4%−9,79 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 2,16×+0,38 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 0,86×−0,42 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 2,03%+0,48 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 1,09%+0,41 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 53,78%+9,82 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 713.804 lei+3.620 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 1,88×+0,27 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 5,03× cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 73 zile stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 0,75%+0,17 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

5,8%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 1.634 din 28.054 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 1,3% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 90 din 3.887 firme active cu bilanț depus (CAEN 4683)
Vechime relativămai veche decât 94% dintre cele 4.971 firme active din sector
SectorCAEN 4683 · Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare →

Contracte publice

Achiziții directe (SEAP)468
Valoare totală (2024–2026)1.152.708 lei

Cumpărători: UNIVERSITATEA "LUCIAN BLAGA" DIN SIBIU, Ministerul Apararii - Unitatea Militara 02444 Sibiu, SC SERVICII CL SALISTE SRL

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2024–2026.

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume8
Dintre care radiate (închise)7

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru UNIVERSAL CONSTRUCT MARKET SA

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți UNIVERSAL CONSTRUCT MARKET SA? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru UNIVERSAL CONSTRUCT MARKET SA

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

UNIVERSAL CONSTRUCT MARKET SA, cu sediul în Mun. Sibiu, are codul unic de înregistrare (CUI) 6417890, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J1994000025329. Firma a fost înființată la data de 18 noiembrie 1994 și are ca obiect principal de activitate Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare (CAEN 4683).

La ultima verificare, UNIVERSAL CONSTRUCT MARKET SA figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 59.959.501 lei și un rezultat net de 348.991 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are UNIVERSAL CONSTRUCT MARKET SA?

UNIVERSAL CONSTRUCT MARKET SA (CUI 6417890) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 30 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă UNIVERSAL CONSTRUCT MARKET SA în sectorul său?

UNIVERSAL CONSTRUCT MARKET SA ocupă locul 90 din 3.887 firme active cu bilanț depus în CAEN 4683 (Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare), după cifra de afaceri.

Cât de veche este UNIVERSAL CONSTRUCT MARKET SA față de firmele din același domeniu?

UNIVERSAL CONSTRUCT MARKET SA este mai veche decât 94% dintre cele 4.971 firme active cu CAEN 4683.

Este UNIVERSAL CONSTRUCT MARKET SA o firmă activă?

Da, la ultima verificare UNIVERSAL CONSTRUCT MARKET SA (CUI 6417890) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este UNIVERSAL CONSTRUCT MARKET SA în insolvență?

Nu — la ultima verificare, UNIVERSAL CONSTRUCT MARKET SA nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în UNIVERSAL CONSTRUCT MARKET SA?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru UNIVERSAL CONSTRUCT MARKET SA, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este UNIVERSAL CONSTRUCT MARKET SA plătitoare de TVA?

Da, UNIVERSAL CONSTRUCT MARKET SA este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a UNIVERSAL CONSTRUCT MARKET SA?

În anul 2025, UNIVERSAL CONSTRUCT MARKET SA a raportat o cifră de afaceri de 59.959.501 lei și un număr mediu de 84 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu UNIVERSAL CONSTRUCT MARKET SA?

Firmoscop analizează UNIVERSAL CONSTRUCT MARKET SA pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Sibiu

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Mergi mai departe

Firme din Sibiu

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.