Sari la conținut
FirmoscopFirmeBucurești › CHROME COMPUTERS SRL

CHROME COMPUTERS SRL

Înființată în 1994 · 31 ani vechime · Sector 2 Mun. Bucureşti
CUI 6639497 · J1994024981405
Fără probleme găsite Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire CHROME COMPUTERS SRL
Cod fiscal (CIF) RO6639497
Nr. Reg. Comerțului J1994024981405
Sediu social Str. Ţepeş Vodă nr. 79, Sector 2 Mun. Bucureşti, jud. MUNICIPIUL BUCUREŞTI

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

CERNAT OVIDIU DUMITRU · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareTRANSFER(SOSIRE) din data 13.05.2013
CAEN4651 · Comerț cu ridicata al calculatoarelor, echipamentelor periferice și software- ului
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută CHROME COMPUTERS SRL după CUI 6639497 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 85/100
Cifră de afaceri 2025
133.203.416 lei
+1.0% vs 2024
Profit net 2025
6.364.353 lei
-27.2% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă4.8%
Față de sectorpeste 40% din sector · sub mediana sectorului

Comparat cu 1.331 de firme din Comerț cu ridicata al echipamentului informatic și de telecomunicații care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 8,1%.

Mărime față de sector22 angajați · peste 92% din sector

Mediana sectorului: 2 angajați, din 1.239 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital4.8×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 13.332.344 lei20142015: 17.223.132 lei20152016: 16.890.099 lei20162017: 21.336.310 lei20172018: 23.085.220 lei20182019: 32.199.164 lei20192020: 40.469.159 lei20202021: 42.209.728 lei20212022: 63.835.271 lei20222023: 65.891.441 lei20232024: 131.983.787 lei20242025: 133.203.416 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 133.203.416 lei 6.364.353 lei 22
2024 131.983.787 lei 8.745.948 lei 19
2023 65.891.441 lei 4.739.160 lei 21
2022 63.835.271 lei 4.533.372 lei 22
2021 42.209.728 lei 2.826.905 lei 22
2020 40.469.159 lei 2.885.086 lei 17
2019 32.199.164 lei 1.424.217 lei 15
2018 23.085.220 lei 1.042.901 lei 21
2017 21.336.310 lei 1.055.418 lei 18
2016 16.890.099 lei 1.769.413 lei 14
2015 17.223.132 lei 927.767 lei 16
2014 13.332.344 lei 554.643 lei 15
2013 5.460.299 lei 20.135 lei 15
2012 6.066.845 lei 671.568 lei 15
2011 7.563.120 lei -717.239 lei 16
2010 7.795.179 lei -247.524 lei 14
2009 7.577.495 lei -1.553.093 lei 14
2008 18.418.512 lei 834.298 lei 25

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Îndeplinește criteriile de audit statutar

În 2024 și 2025, firma a depășit cel puțin două dintre cele trei praguri legale, în două exerciții consecutive. Situațiile ei financiare intră, prin lege, sub audit statutar.

CriteriuPrag20242025
Total active16.000.000 leidada
Cifră de afaceri netă32.000.000 leidada
Număr mediu de salariați50nunu

„—" înseamnă că bilanțul nu conține criteriul, nu că e neîndeplinit. Concluzia se sprijină pe criteriile pe care le putem citi; un raport de audit se cere firmei, noi citim praguri, nu registrul entităților auditate.

Derivat din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · pct. 563 din reglementările contabile aprobate prin OMFP 1802/2014

Finanțări publice încasate

SchemăPlătitPlățiPerioada
PNRR 21.320 lei 1 21 mai 2026

Sume plătite din fonduri europene, fără cofinanțarea națională și fără TVA, deci valoarea proiectului e mai mare. Un grant încasat nu spune nimic despre puterea de plată de azi: verifică bilanțul și restanțele înainte de a stabili termenul.

Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene, tabloul PNRR, date la 30 iulie 2026

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 129 zile+87 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 91 zile+56 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 4,78%−1,85 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 82,88%+19,82 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 1,21×−0,38 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 4,84×+3,14 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 65,27%−32,06 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 11,17%−24,88 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 17,12%−19,92 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 6.054.701 lei−891.814 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 2,34×−3,1 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 22,53×+1,43 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 16 zile−1 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 5,78%−2,49 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

5,8%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 1.634 din 28.054 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 1,3% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 2 din 574 firme active cu bilanț depus (CAEN 4651)
Vechime relativămai veche decât 95% dintre cele 1.003 firme active din sector
SectorCAEN 4651 · Comerț cu ridicata al calculatoarelor, echipamentelor periferice și software- ului →

Contracte publice

Contracte publice (SEAP)263
Valoare totală (2024–2026)697.697.325 lei
Acorduri-cadru plafon, nu bani încasați14 · 214.997.240 lei

Autorități: OFICIUL NATIONAL PENTRU ACHIZITII CENTRALIZATE, MUNICIPIUL CONSTANTA, SECTOR 4 (PRIMARIA SECTORULUI 4 BUCURESTI)

Achiziții directe (SEAP)893
Valoare totală (2024–2026)9.937.882 lei

Cumpărători: Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului Sector 2, Institutul National de Cercetare Dezvoltare pentru Fizica si Inginerie Nucleara "Horia Hulubei", TRIBUNALUL CLUJ

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2024–2026.

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume5

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Istoric modificări (Registrul Comerțului)

  • 14 iulie 2026Schimbare stare juridică: funcțiune → TRANSFER(SOSIRE) din data 13.05.2013
  • 13 iulie 2026Schimbare stare juridică: TRANSFER(SOSIRE) din data 13.05.2013 → funcțiune

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru CHROME COMPUTERS SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți CHROME COMPUTERS SRL? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru CHROME COMPUTERS SRL

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

CHROME COMPUTERS SRL, cu sediul în Sector 2 Mun. Bucureşti, are codul unic de înregistrare (CUI) 6639497, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J1994024981405. Firma a fost înființată la data de 27 decembrie 1994 și are ca obiect principal de activitate Comerț cu ridicata al calculatoarelor, echipamentelor periferice și software- ului (CAEN 4651).

La ultima verificare, CHROME COMPUTERS SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 133.203.416 lei și un rezultat net de 6.364.353 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are CHROME COMPUTERS SRL?

CHROME COMPUTERS SRL (CUI 6639497) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 30 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă CHROME COMPUTERS SRL în sectorul său?

CHROME COMPUTERS SRL ocupă locul 2 din 574 firme active cu bilanț depus în CAEN 4651 (Comerț cu ridicata al calculatoarelor, echipamentelor periferice și software- ului), după cifra de afaceri.

Cât de veche este CHROME COMPUTERS SRL față de firmele din același domeniu?

CHROME COMPUTERS SRL este mai veche decât 95% dintre cele 1.003 firme active cu CAEN 4651.

Este CHROME COMPUTERS SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare CHROME COMPUTERS SRL (CUI 6639497) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este CHROME COMPUTERS SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, CHROME COMPUTERS SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în CHROME COMPUTERS SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru CHROME COMPUTERS SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este CHROME COMPUTERS SRL plătitoare de TVA?

Da, CHROME COMPUTERS SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a CHROME COMPUTERS SRL?

În anul 2025, CHROME COMPUTERS SRL a raportat o cifră de afaceri de 133.203.416 lei și un număr mediu de 22 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu CHROME COMPUTERS SRL?

Firmoscop analizează CHROME COMPUTERS SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Bucureşti

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Mergi mai departe

Firme din București

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.