Sari la conținut
FirmoscopFirmeConstanța › METAXAS. TEN SRL

METAXAS. TEN SRL

Înființată în 1995 · 31 ani vechime · Mun. Constanţa
CUI 7372885 · J1995001402139
Fără probleme găsite Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire METAXAS. TEN SRL
Cod fiscal (CIF) RO7372885
Nr. Reg. Comerțului J1995001402139
Sediu social Bld. I. C. Brătianu nr. 131, Mun. Constanţa, 900307
Telefon 0722373705

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

TENEA CRISTIAN VIOREL · administrator

Identitate

StareINREGISTRAT din data 01.06.1995
CAEN6820 · închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 30 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută METAXAS. TEN SRL după CUI 7372885 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 100/100
Cifră de afaceri 2025
501.671 lei
+11.0% vs 2024
Profit net 2025
5.950 lei
+130.3% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă1.2%
Față de sectorpeste 23% din sector · în ultimul sfert al sectorului

Comparat cu 11.458 de firme din închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 23,9%.

Mărime față de sector1 angajat · peste 41% din sector

Mediana sectorului: 1 angajat, din 10.733 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital0.5×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 255.197 lei20142015: 115.869 lei20152016: 401.661 lei20162017: 397.719 lei20172018: 270.895 lei20182019: 460.368 lei20192020: 425.016 lei20202021: 459.303 lei20212022: 557.098 lei20222023: 448.036 lei20232024: 450.174 lei20242025: 501.671 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 501.671 lei 5.950 lei 1
2024 450.174 lei -19.630 lei 1
2023 448.036 lei 136.371 lei 1
2022 557.098 lei 191.609 lei 1
2021 459.303 lei 166.607 lei 1
2020 425.016 lei 176.296 lei 1
2019 460.368 lei 232.025 lei 1
2018 270.895 lei 142.660 lei 1
2017 397.719 lei 51.118 lei 1
2016 401.661 lei 94.644 lei 1
2015 115.869 lei -27.547 lei 1
2014 255.197 lei 133.922 lei 1
2013 247.904 lei 72.500 lei 1
2012 221.484 lei 57.042 lei 2
2011 190.704 lei 43.651 lei 5
2010 129.727 lei 14.869 lei 2
2009 165.656 lei -14.489 lei 4
2008 158.549 lei 28.695 lei 5

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 124 zile−152 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 45 zile+18 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 1,19%+5,55 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 34,32%−29,65 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 2,91×+1,35 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 0,54×−0,56 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 1,89%+8,23 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 1,2%+4,89 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 63,45%+5,31 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 501.671 lei+51.497 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 1,01×+0,16 cifra de afaceri ÷ active totale
Rentabilitatea costurilor 3,31%+5,78 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

6,2%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă mică — 6.779 din 109.944 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,6% la firmele de aceeași mărime · cu 1,4% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 4.455 din 15.935 firme active cu bilanț depus (CAEN 6820)
Vechime relativămai veche decât 82% dintre cele 21.837 firme active din sector
SectorCAEN 6820 · închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate →

Contracte publice

Achiziții directe (SEAP)13
Valoare totală (2024–2026)20.650 lei

Cumpărători: SCOALA GIMNAZIALA "DAN SPATARU", SCOALA GIMNAZIALA NR.1 RASOVA, Liceul Teoretic Decebal Constanta

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2024–2026.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru METAXAS. TEN SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți METAXAS. TEN SRL? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru METAXAS. TEN SRL

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

METAXAS. TEN SRL, cu sediul în Mun. Constanţa, are codul unic de înregistrare (CUI) 7372885, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J1995001402139. Firma a fost înființată la data de 1 iunie 1995 și are ca obiect principal de activitate închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate (CAEN 6820).

La ultima verificare, METAXAS. TEN SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 501.671 lei și un rezultat net de 5.950 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are METAXAS. TEN SRL?

METAXAS. TEN SRL (CUI 7372885) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 30 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă METAXAS. TEN SRL în sectorul său?

METAXAS. TEN SRL ocupă locul 4.455 din 15.935 firme active cu bilanț depus în CAEN 6820 (închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate), după cifra de afaceri.

Cât de veche este METAXAS. TEN SRL față de firmele din același domeniu?

METAXAS. TEN SRL este mai veche decât 82% dintre cele 21.837 firme active cu CAEN 6820.

Este METAXAS. TEN SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare METAXAS. TEN SRL (CUI 7372885) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este METAXAS. TEN SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, METAXAS. TEN SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în METAXAS. TEN SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru METAXAS. TEN SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este METAXAS. TEN SRL plătitoare de TVA?

Da, METAXAS. TEN SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a METAXAS. TEN SRL?

În anul 2025, METAXAS. TEN SRL a raportat o cifră de afaceri de 501.671 lei și un număr mediu de 1 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu METAXAS. TEN SRL?

Firmoscop analizează METAXAS. TEN SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Constanţa

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Vezi topul: Imobiliare în Constanța →

Mergi mai departe

Firme din Constanța

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.