Sari la conținut
FirmoscopFirmeConstanța › PENTO SRL

PENTO SRL

Înființată în 1995 · 31 ani vechime · Mun. Medgidia
CUI 7389135 · J1995001425134
Fără probleme găsite Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire PENTO SRL
Cod fiscal (CIF) RO7389135
Nr. Reg. Comerțului J1995001425134
Sediu social Str. STEFAN CEL MARE nr. 41, Mun. Medgidia, jud. CONSTANŢA, 905600
Telefon 0744576318

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

IBADULA SAMIR · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 06.06.1995
CAEN4711 · Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 30 august 2026
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 30 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută PENTO SRL după CUI 7389135 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 100/100
Cifră de afaceri 2025
32.204.580 lei
+3.0% vs 2024
Profit net 2025
2.831.342 lei
+4.5% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă8.8%
Față de sectorpeste 77% din sector · în primul sfert al sectorului

Comparat cu 27.681 de firme din Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 2,2%.

Mărime față de sector44 angajați · peste 99% din sector

Mediana sectorului: 2 angajați, din 25.689 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital0.5×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 10.614.448 lei20142015: 12.906.417 lei20152016: 12.759.953 lei20162017: 14.343.031 lei20172018: 16.079.350 lei20182019: 21.217.390 lei20192020: 23.600.114 lei20202021: 25.090.092 lei20212022: 28.367.341 lei20222023: 30.163.428 lei20232024: 31.254.092 lei20242025: 32.204.580 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 32.204.580 lei 2.831.342 lei 44
2024 31.254.092 lei 2.710.088 lei 44
2023 30.163.428 lei 2.434.392 lei 44
2022 28.367.341 lei 2.063.693 lei 45
2021 25.090.092 lei 1.304.235 lei 46
2020 23.600.114 lei 1.173.343 lei 44
2019 21.217.390 lei 1.182.997 lei 44
2018 16.079.350 lei 923.794 lei 32
2017 14.343.031 lei 1.191.334 lei 30
2016 12.759.953 lei 819.628 lei 31
2015 12.906.417 lei 1.070.189 lei 32
2014 10.614.448 lei 711.166 lei 33
2013 9.362.808 lei 617.260 lei 31
2012 8.858.614 lei 397.277 lei 32
2011 4.381.910 lei 81.774 lei 22
2010 3.953.894 lei 94.407 lei 19
2008 4.148.060 lei 209.618 lei 18

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 17 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 33 zile+13 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 24 zile+23 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 8,79%+0,12 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 35,1%+10,76 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 2,85×−1,26 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 0,54×+0,22 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 52,32%+1,09 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 33,96%−4,8 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 64,9%−10,76 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 731.922 lei+21.602 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 3,86×−0,61 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 13,42×+0,27 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 27 zile−1 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 11,5%+0,16 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

5,8%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 1.634 din 28.054 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 1,3% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 168 din 47.590 firme active cu bilanț depus (CAEN 4711)
Vechime relativămai veche decât 88% dintre cele 91.201 firme active din sector
SectorCAEN 4711 · Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun →

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume2
Dintre care radiate (închise)2

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru PENTO SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți PENTO SRL? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru PENTO SRL

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

PENTO SRL, cu sediul în Mun. Medgidia, are codul unic de înregistrare (CUI) 7389135, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J1995001425134. Firma a fost înființată la data de 6 iunie 1995 și are ca obiect principal de activitate Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun (CAEN 4711).

La ultima verificare, PENTO SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 32.204.580 lei și un rezultat net de 2.831.342 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are PENTO SRL?

PENTO SRL (CUI 7389135) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 30 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă PENTO SRL în sectorul său?

PENTO SRL ocupă locul 168 din 47.590 firme active cu bilanț depus în CAEN 4711 (Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun), după cifra de afaceri.

Cât de veche este PENTO SRL față de firmele din același domeniu?

PENTO SRL este mai veche decât 88% dintre cele 91.201 firme active cu CAEN 4711.

Este PENTO SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare PENTO SRL (CUI 7389135) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este PENTO SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, PENTO SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în PENTO SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru PENTO SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este PENTO SRL plătitoare de TVA?

Da, PENTO SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a PENTO SRL?

În anul 2025, PENTO SRL a raportat o cifră de afaceri de 32.204.580 lei și un număr mediu de 44 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu PENTO SRL?

Firmoscop analizează PENTO SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Constanţa

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Vezi topul: Comerț cu amănuntul în Constanța →

Mergi mai departe

Firme din Constanța

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.