Sari la conținut
FirmoscopFirmeSuceava › ORIENT SRL

ORIENT SRL

Înființată în 1992 · 33 ani vechime · Mun. Rădăuţi
CUI 739128 · J1991000338334
Fără probleme găsite Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire ORIENT SRL
Cod fiscal (CIF) RO739128
Nr. Reg. Comerțului J1991000338334
Sediu social Str. Fabricilor nr. 7, Mun. Rădăuţi, jud. SUCEAVA, 725400
Telefon 0744550976

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

INTERNATIONAL LOGISTIC MANAGEMENT INVESTMENTS SRL · administratorGÂZA LOREDANA-CRISTINA · reprezentant al persoanei juridicePETRARIU IULIAN · reprezentant al persoanei juridice

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 30.11.1992
CAEN5231 · Activități de intermediere pentru transportul de marfă
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 30 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută ORIENT SRL după CUI 739128 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 91/100
Cifră de afaceri 2025
212.937.661 lei
+12.0% vs 2024
Profit net 2025
8.876.293 lei
+20.5% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă4.2%
Față de sectorpeste 50% din sector · peste mediana sectorului

Comparat cu 29.905 de firme din Transporturi rutiere de mărfuri care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 4,2%.

Mărime față de sector42 angajați · peste 98% din sector

Mediana sectorului: 1 angajat, din 31.583 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital5.0×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 107.987.370 lei20142015: 109.002.391 lei20152016: 108.248.717 lei20162017: 109.472.374 lei20172018: 102.187.780 lei20182019: 117.629.457 lei20192020: 109.541.840 lei20202021: 136.263.124 lei20212022: 193.649.203 lei20222023: 183.684.631 lei20232024: 189.942.831 lei20242025: 212.937.661 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 212.937.661 lei 8.876.293 lei 42
2024 189.942.831 lei 7.368.024 lei 35
2023 183.684.631 lei 8.728.072 lei 37
2022 193.649.203 lei 8.664.884 lei 39
2021 136.263.124 lei 5.462.271 lei 39
2020 109.541.840 lei 5.232.373 lei 41
2019 117.629.457 lei 3.727.444 lei 48
2018 102.187.780 lei 2.523.136 lei 67
2017 109.472.374 lei 1.950.158 lei 67
2016 108.248.717 lei 2.972.145 lei 76
2015 109.002.391 lei 3.551.476 lei 72
2014 107.987.370 lei 2.365.662 lei 67
2013 81.572.459 lei 851.413 lei 62
2012 55.006.524 lei 433.127 lei 45
2011 55.312.888 lei 1.384.399 lei 37
2010 10.835.218 lei 1.038.304 lei 35
2009 9.821.588 lei 129.987 lei 29
2008 26.393.246 lei 27.077 lei 32

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Îndeplinește criteriile de audit statutar

În 2024 și 2025, firma a depășit cel puțin două dintre cele trei praguri legale, în două exerciții consecutive. Situațiile ei financiare intră, prin lege, sub audit statutar.

CriteriuPrag20242025
Total active16.000.000 leidada
Cifră de afaceri netă32.000.000 leidada
Număr mediu de salariați50nunu

„—" înseamnă că bilanțul nu conține criteriul, nu că e neîndeplinit. Concluzia se sprijină pe criteriile pe care le putem citi; un raport de audit se cere firmei, noi citim praguri, nu registrul entităților auditate.

Derivat din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · pct. 563 din reglementările contabile aprobate prin OMFP 1802/2014

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 120 zile+18 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 125 zile−13 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 4,17%+0,29 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 87,27%+20,56 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 1,15×−0,35 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 5,04×+3,16 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 64,04%+38,05 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 11,09%+1,86 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 17,32%−18,18 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 5.069.944 lei−356.994 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 2,66×+0,28 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 1.882,32×−348,37 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 0 zile stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 4,96%+0,45 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

5,8%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 1.634 din 28.054 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 1,3% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 9 din 753 firme active cu bilanț depus (CAEN 5231)
Vechime relativămai veche decât 99% dintre cele 1.121 firme active din sector
SectorCAEN 5231 · Activități de intermediere pentru transportul de marfă →

Contracte publice

Achiziții directe (SEAP)4
Valoare totală (2024–2025)135.435 lei

Cumpărători: Ministerul Apararii Nationale - Unitatea Militara 01020, MINISTERUL APARARII NATIONALE - UNITATEA MILITARA 02494, MUZEUL JUDETEAN MURES

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2024–2025.

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume3

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru ORIENT SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți ORIENT SRL? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru ORIENT SRL

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

ORIENT SRL, cu sediul în Mun. Rădăuţi, are codul unic de înregistrare (CUI) 739128, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J1991000338334. Firma a fost înființată la data de 30 noiembrie 1992 și are ca obiect principal de activitate Activități de intermediere pentru transportul de marfă (CAEN 5231).

La ultima verificare, ORIENT SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 212.937.661 lei și un rezultat net de 8.876.293 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are ORIENT SRL?

ORIENT SRL (CUI 739128) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 30 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă ORIENT SRL în sectorul său?

ORIENT SRL ocupă locul 9 din 753 firme active cu bilanț depus în CAEN 5231 (Activități de intermediere pentru transportul de marfă), după cifra de afaceri.

Cât de veche este ORIENT SRL față de firmele din același domeniu?

ORIENT SRL este mai veche decât 99% dintre cele 1.121 firme active cu CAEN 5231.

Este ORIENT SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare ORIENT SRL (CUI 739128) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este ORIENT SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, ORIENT SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în ORIENT SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru ORIENT SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este ORIENT SRL plătitoare de TVA?

Da, ORIENT SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a ORIENT SRL?

În anul 2025, ORIENT SRL a raportat o cifră de afaceri de 212.937.661 lei și un număr mediu de 42 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu ORIENT SRL?

Firmoscop analizează ORIENT SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Suceava

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Mergi mai departe

Firme din Suceava

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.