Sari la conținut
FirmoscopFirmeVâlcea › VANTA IMPEX SRL

VANTA IMPEX SRL

Înființată în 1995 · 30 ani vechime · Mun. Râmnicu Vâlcea
CUI 7717100 · J38/347/1995
Fără probleme găsite Re-verificat · 1 septembrie 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire VANTA IMPEX SRL
Cod fiscal (CIF) RO7717100
Nr. Reg. Comerțului J38/347/1995
Sediu social Str. Lucian Blaga nr. 2 A, bl. A52, sc. B, ap. 17, Mun. Râmnicu Vâlcea, 240028

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 1 septembrie 2026.

Reprezentanți

VĂCĂROIU TATIANA · administrator

Identitate

StareINREGISTRAT din data 20.09.1995
CAEN4941 · Transporturi rutiere de mărfuri
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 1 septembrie 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 1 septembrie 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 1 septembrie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 1 septembrie 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 1 septembrie 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută VANTA IMPEX SRL după CUI 7717100 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 100/100
Cifră de afaceri 2025
305.820 lei
-19.0% vs 2024
Profit net 2025
152.048 lei
-22.3% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă49.7%
Față de sectorpeste 89% din sector · în primul sfert al sectorului

Comparat cu 1.808 de firme din Lucrări de pregătire a terenului care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 12,2%.

Datorii / capital0.1×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 33.283 lei20142015: 81.837 lei20152016: 140.685 lei20162017: 87.517 lei20172018: 51.531 lei20182019: 147.000 lei20192020: 203.400 lei20202021: 163.701 lei20212022: 241.800 lei20222023: 247.600 lei20232024: 376.600 lei20242025: 305.820 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 305.820 lei 152.048 lei
2024 376.600 lei 195.580 lei 0
2023 247.600 lei 93.695 lei 1
2022 241.800 lei 138.195 lei 1
2021 163.701 lei 80.952 lei 1
2020 203.400 lei 138.418 lei
2019 147.000 lei 82.630 lei 1
2018 51.531 lei -6.736 lei 1
2017 87.517 lei -15.975 lei 1
2016 140.685 lei 18.421 lei 2
2015 81.837 lei -6.277 lei 2
2014 33.283 lei -7.136 lei
2013 17.010 lei 8.993 lei
2012 48.370 lei -15.762 lei 1
2011 135.950 lei 1.757 lei 1
2010 57.260 lei -22.303 lei 1
2009 125.371 lei -18.178 lei 1
2008 104.342 lei 25.624 lei 1

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 54 zile+38 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 161 zile+38 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 49,72%−2,21 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 5,28%+2,87 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 18,92×−22,57 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 0,06× datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 18,71%−10,9 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 17,72%−11,17 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 94,72%−2,87 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Viteza de rotație a activelor 0,36×−0,2 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 9,77×−6,22 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 37 zile+14 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 98,46%−16,61 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

10,0%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă micro — 24.542 din 245.876 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 12,5% la firmele de aceeași mărime · cu 2,5% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 22.282 din 45.273 firme active cu bilanț depus (CAEN 4941)
Vechime relativămai veche decât 97% dintre cele 74.227 firme active din sector
SectorCAEN 4941 · Transporturi rutiere de mărfuri →

Contracte publice

Achiziții directe (SEAP)1
Valoare totală (2025)220 lei

Cumpărători: COMUNA DOBROTEASA

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2025.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru VANTA IMPEX SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți VANTA IMPEX SRL? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru VANTA IMPEX SRL

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

VANTA IMPEX SRL, cu sediul în Mun. Râmnicu Vâlcea, are codul unic de înregistrare (CUI) 7717100, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J38/347/1995. Firma a fost înființată la data de 20 septembrie 1995 și are ca obiect principal de activitate Transporturi rutiere de mărfuri (CAEN 4941).

La ultima verificare, VANTA IMPEX SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 305.820 lei și un rezultat net de 152.048 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 1 septembrie 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are VANTA IMPEX SRL?

VANTA IMPEX SRL (CUI 7717100) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 1 septembrie 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă VANTA IMPEX SRL în sectorul său?

VANTA IMPEX SRL ocupă locul 22.282 din 45.273 firme active cu bilanț depus în CAEN 4941 (Transporturi rutiere de mărfuri), după cifra de afaceri.

Cât de veche este VANTA IMPEX SRL față de firmele din același domeniu?

VANTA IMPEX SRL este mai veche decât 97% dintre cele 74.227 firme active cu CAEN 4941.

Este VANTA IMPEX SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare VANTA IMPEX SRL (CUI 7717100) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este VANTA IMPEX SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, VANTA IMPEX SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în VANTA IMPEX SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru VANTA IMPEX SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este VANTA IMPEX SRL plătitoare de TVA?

Da, VANTA IMPEX SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a VANTA IMPEX SRL?

În anul 2025, VANTA IMPEX SRL a raportat o cifră de afaceri de 305.820 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu VANTA IMPEX SRL?

Firmoscop analizează VANTA IMPEX SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Vâlcea

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Vezi topul: Transport & Logistică în Vâlcea →

Mergi mai departe

Firme din Vâlcea

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 1 septembrie 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.