Sari la conținut
Firmoscop › Firme › Sibiu › ELECTROMONTAJ CARPATI SA

ELECTROMONTAJ CARPATI SA

Înființată în 1992 · 33 de ani vechime · Mun. Sibiu
CUI 790600 · J1991000268325
Fără probleme găsite Verificat la ANAF · 26 octombrie 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Deblochezi gratuit, cu un cont — plus dosarele din instanță și monitorizare.

Termen de plată sugerat ■ ■ ■ zile
Plafon de credit ■ ■ ■ ■ ■ lei
Dosare în instanță detalii
Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, cu sursa și data fiecărui lucru găsit. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire ELECTROMONTAJ CARPATI SA
Cod fiscal (CIF) RO790600
Nr. Reg. Comerțului J1991000268325
Sediu social Str. LECTOR nr. 12, Municipiul Sibiu, 2400
Telefon 0269215106

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 26 octombrie 2026.

Reprezentanți

GĂLĂŢEANU RAMONA-GEORGIANA · administratorBOROTEA ADRIAN-REMUS · administratorLUPU FLORIN · reprezentant al persoanei juridiceTOMONI VIZANTE-DUMITRU · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

Staremandat administratori expirat
CAEN4222 · Lucrări de construcții a proiectelor utilitare pentru electricitate și telecomunicații
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 26 octombrie 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 19 octombrie 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 26 octombrie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 19 octombrie 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută ELECTROMONTAJ CARPATI SA după CUI 790600 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 100/100
Cifră de afaceri 2025
68.449.953 lei
+48,0% vs 2024
Profit net 2025
2.661.937 lei
-42,2% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă3.9%
Față de sectorpeste 25% din sector · sub mediana sectorului

Comparat cu 405 firme din Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru electricitate și telecomunicații care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 15,9%.

Mărime față de sector164 de angajați · peste 98% din sector

Mediana sectorului: 2 angajați, din 456 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital0.5×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 7.616.820 lei20142015: 10.457.159 lei20152016: 13.106.014 lei20162017: 20.057.489 lei20172018: 31.689.972 lei20182019: 39.045.027 lei20192020: 34.998.650 lei20202021: 35.243.550 lei20212022: 51.148.504 lei20222023: 42.957.446 lei20232024: 46.378.432 lei20242025: 68.449.953 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 68.449.953 lei 2.661.937 lei 164
2024 46.378.432 lei 4.608.803 lei 158
2023 42.957.446 lei -9.150.714 lei 165
2022 51.148.504 lei 1.784.979 lei 195
2021 35.243.550 lei 608.560 lei 222
2020 34.998.650 lei 819.592 lei 217
2019 39.045.027 lei 521.219 lei 204
2018 31.689.972 lei 29.208 lei 148
2017 20.057.489 lei 539.000 lei 136
2016 13.106.014 lei -2.037.939 lei 124
2015 10.457.159 lei -4.760.802 lei 125
2014 7.616.820 lei -4.674.714 lei 145
2013 15.465.483 lei 89.642 lei 165
2012 31.475.992 lei 112.399 lei 184
2011 24.532.871 lei 208.333 lei 186
2010 20.438.642 lei 742.700 lei 193
2009 20.217.717 lei 113.525 lei 191
2008 15.657.405 lei 244.823 lei 218

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Îndeplinește criteriile de audit statutar

În 2024 și 2025, firma a depășit cel puțin două dintre cele trei praguri legale, în două exerciții consecutive. Situațiile ei financiare intră, prin lege, sub audit statutar.

CriteriuPrag20242025
Total active16.000.000 leidada
Cifră de afaceri netă32.000.000 leidada
Număr mediu de salariați50dada

„—" înseamnă că bilanțul nu conține criteriul, nu că e neîndeplinit. Concluzia se sprijină pe criteriile pe care le putem citi; un raport de audit se cere firmei, noi citim praguri, nu registrul entităților auditate.

Derivat din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · pct. 563 din reglementările contabile aprobate prin OMFP 1802/2014.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 117 zile−18 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 95 de zile+3 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 3,89%−6,05 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 32,91%−2,38 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 3,04×+0,21 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 0,49×−0,06 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 5,95%−8,73 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 4%−5,5 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 67,17%+2,46 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 417.378 lei+123.844 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 1,03×+0,07 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 12,62×+4,35 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 29 de zile−15 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 5,38%−6,42 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

5,8%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 1.634 din 28.054 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 1,3% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 25 din 584 de firme active cu bilanț depus (CAEN 4222)
Vechime relativămai veche decât 100% dintre cele 976 de firme active din sector
SectorCAEN 4222 · Lucrări de construcții a proiectelor utilitare pentru electricitate și telecomunicații →

Contracte publice

Contracte publice (SEAP)5
Valoare totală (2024–2025)201.301.252 lei

Autorități: COMPANIA NATIONALA DE TRANSPORT AL ENERGIEI ELECTRICE "TRANSELECTRICA" S.A., Societatea Nationala de Gaze Naturale Romgaz S.A.

Achiziții directe (SEAP)1
Valoare totală (2026)89.500 lei

Cumpărători: Compania Nationala de Cai Ferate "CFR" - SA

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2024–2026.

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume59
Dintre care radiate (închise)13

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Numele acesta apare la destule firme încât aproape sigur sunt persoane diferite. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Istoric modificări (Registrul Comerțului)

  • 21 octombrie 2026Schimbare stare juridică: funcțiune → mandat administratori expirat

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru ELECTROMONTAJ CARPATI SA

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți ELECTROMONTAJ CARPATI SA? Pune sigiliul pe site-ul tău sau pune firma sub monitorizare.

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Despre firmă

ELECTROMONTAJ CARPATI SA, cu sediul în Mun. Sibiu, are codul unic de înregistrare (CUI) 790600, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J1991000268325. Firma a fost înființată la data de 30 noiembrie 1992 și are ca obiect principal de activitate Lucrări de construcții a proiectelor utilitare pentru electricitate și telecomunicații (CAEN 4222).

La ultima verificare, ELECTROMONTAJ CARPATI SA figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 68.449.953 lei și un rezultat net de 2.661.937 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 26 octombrie 2026 · bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor.

Întrebări frecvente

Ce verdict are ELECTROMONTAJ CARPATI SA?

ELECTROMONTAJ CARPATI SA (CUI 790600) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 26 octombrie 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă ELECTROMONTAJ CARPATI SA în sectorul său?

ELECTROMONTAJ CARPATI SA ocupă locul 25 din 584 de firme active cu bilanț depus în CAEN 4222 (Lucrări de construcții a proiectelor utilitare pentru electricitate și telecomunicații), după cifra de afaceri.

Cât de veche este ELECTROMONTAJ CARPATI SA față de firmele din același domeniu?

ELECTROMONTAJ CARPATI SA este mai veche decât 100% dintre cele 976 de firme active cu CAEN 4222.

Este ELECTROMONTAJ CARPATI SA o firmă activă?

Da, la ultima verificare ELECTROMONTAJ CARPATI SA (CUI 790600) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este ELECTROMONTAJ CARPATI SA în insolvență?

Nu — la ultima verificare, ELECTROMONTAJ CARPATI SA nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în ELECTROMONTAJ CARPATI SA?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru ELECTROMONTAJ CARPATI SA, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este ELECTROMONTAJ CARPATI SA plătitoare de TVA?

Da, ELECTROMONTAJ CARPATI SA este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a ELECTROMONTAJ CARPATI SA?

În anul 2025, ELECTROMONTAJ CARPATI SA a raportat o cifră de afaceri de 68.449.953 lei și un număr mediu de 164 de angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu ELECTROMONTAJ CARPATI SA?

Firmoscop analizează ELECTROMONTAJ CARPATI SA pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Sibiu

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Fă lista în Excel

Firmele active cu codul CAEN 4222 din Sibiu, cele mai mari întâi, până la 500 de firme într-un fișier. Lista se deschide în cont și costă 1 credit la 25 de firme; din fișierul Excel, primele 50 de firme sunt gratuite. Contul e gratuit și are 10 credite pe lună.

Mergi mai departe

Firme din Sibiu

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultimele citiri: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 26 octombrie 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.