Sari la conținut
FirmoscopFirmeSibiu › ROMCONS IMPEX SRL

ROMCONS IMPEX SRL

Înființată în 1992 · 33 ani vechime · Mun. Sibiu
CUI 812385 · J32/60/1992
Atenție sporită Re-verificat · 1 septembrie 2026
În funcțiuneDatorii ANAF · 116K leiPlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Atenție sporită

Situație financiară critică, din ultimul bilanț depus. Recomandarea care iese din cifre e colaborarea doar cu plata în avans.

Dosarele din instanță, bilanțurile și toate semnalele de risc — gratuit, într-un raport pe care-l pui la dosar. Re-verificăm periodic: dacă verdictul se schimbă, primești un email.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire ROMCONS IMPEX SRL
Cod fiscal (CIF) RO812385
Nr. Reg. Comerțului J32/60/1992
Sediu social Cal. Dumbrăvii, bl. 17, ap. 113, Mun. Sibiu, 550324
Telefon 069238209

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 1 septembrie 2026.

Reprezentanți

STOIAN ALEXANDRU · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 30.11.1992
CAEN4120 · Lucrări de construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu
Datorii la buget (ANAF)115.622 lei la 30 iunie 2026

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 1 septembrie 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 1 septembrie 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 1 septembrie 2026
Restanțe la bugetul de stat Figurează cu 115.622 lei 30 iunie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 1 septembrie 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 1 septembrie 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută ROMCONS IMPEX SRL după CUI 812385 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Critică
scor 8/100
Cifră de afaceri 2025
240.673 lei
-59.0% vs 2024
Profit net 2025
-93.988 lei
+32.9% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă-39.1%
Față de sectorpeste 8% din sector · în ultimul sfert al sectorului

Comparat cu 28.633 de firme din Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 11,9%.

Mărime față de sector5 angajați · peste 78% din sector

Mediana sectorului: 2 angajați, din 33.058 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Termen de plată sugeratdoar avans

Doar cu plata în avans — situația financiară e critică. · Capitaluri proprii negative — firma valorează pe hârtie mai puțin decât datorează. · Pierdere în ultimul an raportat. · Datoriile depășesc cifra de afaceri anuală. · Cifra de afaceri în scădere accentuată (-59%).

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 408.918 lei20142015: 572.273 lei20152016: 388.964 lei20162017: 536.824 lei20172018: 240.910 lei20182019: 70.654 lei20192020: 246.445 lei20202021: 294.962 lei20212022: 529.989 lei20222023: 381.789 lei20232024: 588.245 lei20242025: 240.673 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 240.673 lei -93.988 lei 5
2024 588.245 lei -140.088 lei 9
2023 381.789 lei 28.505 lei 5
2022 529.989 lei 168.176 lei 5
2021 294.962 lei 3.501 lei 5
2020 246.445 lei -46.213 lei 7
2019 70.654 lei -82.655 lei 6
2018 240.910 lei 40.110 lei 7
2017 536.824 lei 142.892 lei 9
2016 388.964 lei 20.057 lei 11
2015 572.273 lei -109.732 lei 16
2014 408.918 lei -68.028 lei 26
2013 348.054 lei -8.093 lei 11
2012 422.709 lei 1.494 lei 22
2011 737.901 lei 2.082 lei 17
2010 1.497.677 lei 353.307 lei 21
2009 876.079 lei 222.910 lei 10
2008 649.999 lei -127.549 lei 14

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 621 zile+459 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 68 zile+60 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net -39,05%−15,24 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 113,63%+28,31 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 0,88×−0,29 active totale ÷ datorii totale
Rentabilitatea activelor (ROA) -26,1%+19,69 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială -13,63%−28,31 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 48.135 lei−17.226 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 0,67×−1,25 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 0,8×−1,36 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 455 zile+286 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor -27,56%−10,19 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

24,9%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri negative, pierdere, cifra de afaceri în cădere, firmă micro — 4.412 din 17.756 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 12,5% la firmele de aceeași mărime · cu 12,3% mai mult

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 11.543 din 32.050 firme active cu bilanț depus (CAEN 4120)
Vechime relativămai veche decât 100% dintre cele 67.171 firme active din sector
SectorCAEN 4120 · Lucrări de construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale →

Contracte publice

Achiziții directe (SEAP)2
Valoare totală (2024)15.995 lei

Cumpărători: Muzeul National BRUKENTHAL

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2024.

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume50
Dintre care radiate (închise)22

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Numele acesta apare la destule firme încât aproape sigur sunt persoane diferite. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru ROMCONS IMPEX SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți ROMCONS IMPEX SRL? Pune sigiliul Firmoscop pe site-ul tău, sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

ROMCONS IMPEX SRL, cu sediul în Mun. Sibiu, are codul unic de înregistrare (CUI) 812385, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J32/60/1992. Firma a fost înființată la data de 30 noiembrie 1992 și are ca obiect principal de activitate Lucrări de construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale (CAEN 4120).

La ultima verificare, ROMCONS IMPEX SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. Are datorii la bugetul de stat de aproximativ 116K lei. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 240.673 lei și un rezultat net de -93.988 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 1 septembrie 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are ROMCONS IMPEX SRL?

ROMCONS IMPEX SRL (CUI 812385) are verdict roșu („Atenție sporită”) la verificarea din 1 septembrie 2026. Situație financiară critică, din ultimul bilanț depus. Recomandarea care iese din cifre e colaborarea doar cu plata în avans.

Ce loc ocupă ROMCONS IMPEX SRL în sectorul său?

ROMCONS IMPEX SRL ocupă locul 11.543 din 32.050 firme active cu bilanț depus în CAEN 4120 (Lucrări de construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale), după cifra de afaceri.

Cât de veche este ROMCONS IMPEX SRL față de firmele din același domeniu?

ROMCONS IMPEX SRL este mai veche decât 100% dintre cele 67.171 firme active cu CAEN 4120.

Este ROMCONS IMPEX SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare ROMCONS IMPEX SRL (CUI 812385) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este ROMCONS IMPEX SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, ROMCONS IMPEX SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Are ROMCONS IMPEX SRL datorii la stat?

La ultima verificare, ROMCONS IMPEX SRL figura cu restanțe de 115.622 lei la bugetul de stat, conform listei de datornici ANAF. Restanțele la buget sunt semnalul de risc de plată numărul unu.

Pot avea încredere în ROMCONS IMPEX SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru ROMCONS IMPEX SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este ROMCONS IMPEX SRL plătitoare de TVA?

Da, ROMCONS IMPEX SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a ROMCONS IMPEX SRL?

În anul 2025, ROMCONS IMPEX SRL a raportat o cifră de afaceri de 240.673 lei și un număr mediu de 5 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu ROMCONS IMPEX SRL?

Firmoscop analizează ROMCONS IMPEX SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Sibiu

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Vezi topul: Construcții în Sibiu →

Mergi mai departe

Firme din Sibiu

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Semnalele care prevestesc insolvența

Ce se vede în date înainte ca o firmă să intre în procedură.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 1 septembrie 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.