Sari la conținut
FirmoscopFirmeBuzău › ELIZA COMERCIAL SRL

ELIZA COMERCIAL SRL

Înființată în 1996 · 30 ani vechime · Sat Potoceni Com. Mărăcineni
CUI 8338610 · J1996000307100
Fără probleme găsite Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire ELIZA COMERCIAL SRL
Cod fiscal (CIF) RO8338610
Nr. Reg. Comerțului J1996000307100
Sediu social Com. MARACINENI, Sat Potoceni Com. Mărăcineni, jud. BUZĂU, 127327
Telefon 0238723074

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

STANCIU GINTA · administrator

Identitate

StareINREGISTRAT din data 17.04.1996
CAEN4711 · Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 30 august 2026
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 30 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută ELIZA COMERCIAL SRL după CUI 8338610 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 100/100
Cifră de afaceri 2025
6.212.027 lei
+13.0% vs 2024
Profit net 2025
324.948 lei
+95.7% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă5.2%
Față de sectorpeste 65% din sector · peste mediana sectorului

Comparat cu 27.681 de firme din Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 2,2%.

Datorii / capital1.0×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 931.803 lei20142015: 1.469.631 lei20152016: 1.969.057 lei20162017: 1.733.880 lei20172018: 1.491.174 lei20182019: 1.644.447 lei20192020: 1.674.487 lei20202021: 1.494.049 lei20212022: 1.245.335 lei20222023: 4.149.787 lei20232024: 5.521.194 lei20242025: 6.212.027 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 6.212.027 lei 324.948 lei
2024 5.521.194 lei 166.037 lei 10
2023 4.149.787 lei 71.564 lei 10
2022 1.245.335 lei -3.570 lei 5
2021 1.494.049 lei 60.083 lei 5
2020 1.674.487 lei -17.686 lei 5
2019 1.644.447 lei -18.677 lei 5
2018 1.491.174 lei -32.763 lei 5
2017 1.733.880 lei 28.877 lei 4
2016 1.969.057 lei 105.787 lei 4
2015 1.469.631 lei 28.127 lei 4
2014 931.803 lei -16.287 lei 5
2013 975.632 lei -36.442 lei 3
2012 1.139.171 lei -33.382 lei 4
2011 1.175.713 lei -69.446 lei 4
2010 1.232.501 lei -35.101 lei 4
2009 1.314.053 lei -46.832 lei 4
2008 1.404.850 lei 874 lei 3

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 36 zile−3 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 2 zile−1 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 5,23%+2,22 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 53,4%−25,31 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 1,87×+0,6 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 1,03×−1,06 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 53,74%−5,62 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 27,99%+5,62 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 52,08%+14,4 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Viteza de rotație a activelor 5,35×−2,09 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 10,18×−11,88 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 36 zile+19 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 6,48%+2,84 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

5,8%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 1.634 din 28.054 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 1,3% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 1.408 din 47.592 firme active cu bilanț depus (CAEN 4711)
Vechime relativămai veche decât 86% dintre cele 91.203 firme active din sector
SectorCAEN 4711 · Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun →

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru ELIZA COMERCIAL SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți ELIZA COMERCIAL SRL? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru ELIZA COMERCIAL SRL

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

ELIZA COMERCIAL SRL, cu sediul în Sat Potoceni Com. Mărăcineni, are codul unic de înregistrare (CUI) 8338610, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J1996000307100. Firma a fost înființată la data de 17 aprilie 1996 și are ca obiect principal de activitate Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun (CAEN 4711).

La ultima verificare, ELIZA COMERCIAL SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 6.212.027 lei și un rezultat net de 324.948 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are ELIZA COMERCIAL SRL?

ELIZA COMERCIAL SRL (CUI 8338610) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 30 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă ELIZA COMERCIAL SRL în sectorul său?

ELIZA COMERCIAL SRL ocupă locul 1.408 din 47.592 firme active cu bilanț depus în CAEN 4711 (Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun), după cifra de afaceri.

Cât de veche este ELIZA COMERCIAL SRL față de firmele din același domeniu?

ELIZA COMERCIAL SRL este mai veche decât 86% dintre cele 91.203 firme active cu CAEN 4711.

Este ELIZA COMERCIAL SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare ELIZA COMERCIAL SRL (CUI 8338610) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este ELIZA COMERCIAL SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, ELIZA COMERCIAL SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în ELIZA COMERCIAL SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru ELIZA COMERCIAL SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este ELIZA COMERCIAL SRL plătitoare de TVA?

Da, ELIZA COMERCIAL SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a ELIZA COMERCIAL SRL?

În anul 2025, ELIZA COMERCIAL SRL a raportat o cifră de afaceri de 6.212.027 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu ELIZA COMERCIAL SRL?

Firmoscop analizează ELIZA COMERCIAL SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Buzău

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Vezi topul: Comerț cu amănuntul în Buzău →

Mergi mai departe

Firme din Buzău

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.