ROMSAR COSMETICS SA
Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.
Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.
Continuă cu Google — vezi raportul imediatsau cu emailul:
Îți trimitem un link de confirmare pe email — un click și gata, fără cod de tastat. Confirmarea îți creează un cont Firmoscop și înseamnă că accepți Termenii și Confidențialitatea. Poți scoate firma din listă oricând.
Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului
Date de facturare
Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.
Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 25 august 2026.
Reprezentanți
BOURAS IOANNIS · administratorVARSOS CHRISTOS · administratorSIARLIS EVANGELOS · administratorIdentitate
Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 25 august 2026.
Ce am verificat și când
Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.
| Registrul Comerțului | În funcțiune | 25 august 2026 |
| Inactivitate fiscală (ANAF) | Nu figurează ca inactivă | 25 august 2026 |
| Insolvență (Registrul Comerțului) | Nicio procedură în snapshotul ONRC | 25 august 2026 |
| Dosare în instanță | Se interoghează la verificarea completă | se verifică la cerere |
| Buletinul Procedurilor de Insolvență | Se interoghează la verificarea completă | se verifică la cerere |
| Contracte publice (SEAP) | Nicio atribuire găsită pe acest CUI | 25 august 2026 |
| Gajuri și garanții (RNPM) | Nu avem încă datele — caută ROMSAR COSMETICS SA după CUI 8601391 | se verifică la cerere |
Bonitate financiară
Comparat cu 687 de firme din Comerț cu ridicata al produselor cosmetice și de parfumerie care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 3,3%.
Mediana sectorului: 2 angajați, din 693 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.
Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.
Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.
Evoluție financiară
| An | Cifră de afaceri | Profit net | Angajați |
|---|---|---|---|
| 2025 | 640.159.642 lei | 70.403.221 lei | 192 |
| 2024 | 604.004.874 lei | 68.249.333 lei | 189 |
| 2023 | 531.183.106 lei | 59.882.709 lei | 185 |
| 2022 | 463.479.063 lei | 38.977.021 lei | 173 |
| 2021 | 405.602.807 lei | 36.776.320 lei | 184 |
| 2020 | 359.195.903 lei | 30.593.841 lei | 223 |
| 2019 | 352.761.523 lei | 28.614.107 lei | 220 |
| 2018 | 323.406.095 lei | 25.391.714 lei | 233 |
| 2017 | 298.426.277 lei | 23.502.872 lei | 224 |
| 2016 | 258.666.033 lei | 20.658.275 lei | 226 |
| 2015 | 204.097.460 lei | 17.116.213 lei | 224 |
| 2014 | 184.303.367 lei | 14.471.361 lei | 240 |
| 2013 | 172.885.912 lei | 13.194.088 lei | 275 |
| 2012 | 165.674.378 lei | 9.835.386 lei | 316 |
| 2011 | 156.573.733 lei | 9.645.701 lei | 348 |
| 2010 | 159.842.297 lei | 11.495.544 lei | 333 |
| 2009 | 159.529.821 lei | 12.171.856 lei | 373 |
| 2008 | 159.793.912 lei | 16.561.566 lei | 368 |
Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.
Îndeplinește criteriile de audit statutar
În 2024 și 2025, firma a depășit cel puțin două dintre cele trei praguri legale, în două exerciții consecutive. Situațiile ei financiare intră, prin lege, sub audit statutar.
| Criteriu | Prag | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Total active | 16.000.000 lei | da | da |
| Cifră de afaceri netă | 32.000.000 lei | da | da |
| Număr mediu de salariați | 50 | da | da |
„—" înseamnă că bilanțul nu conține criteriul, nu că e neîndeplinit. Concluzia se sprijină pe criteriile pe care le putem citi; un raport de audit se cere firmei, noi citim praguri, nu registrul entităților auditate.
Derivat din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · pct. 563 din reglementările contabile aprobate prin OMFP 1802/2014Indicatori financiari
Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.
Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.
Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel
Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 1.634 din 28.054 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.
Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.
Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 1,3% mai puțin
Poziția în sector
| Rang după cifra de afaceri | locul 3 din 1.154 firme active cu bilanț depus (CAEN 4645) |
| Vechime relativă | mai veche decât 94% dintre cele 1.877 firme active din sector |
| Sector | CAEN 4645 · Comerț cu ridicata al produselor cosmetice și de parfumerie → |
Istoric modificări (Registrul Comerțului)
- 29 iulie 2026Schimbare sediu: Bucureşti Sectorul 3 → Sector 1 Mun. Bucureşti
- 15 iulie 2026Redenumire: ROMSAR COSMETICS SA → SARANTIS ROMANIA S.A.
- 15 iulie 2026Schimbare stare juridică: radiată → INREGISTRAT din data 28.09.2018
- 15 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J40/5682/1996 → J2018013955402
- 13 iulie 2026Schimbare stare juridică: INREGISTRAT din data 28.09.2018 → radiată
- 13 iulie 2026Redenumire: SARANTIS ROMANIA S.A. → ROMSAR COSMETICS SA
- 13 iulie 2026Schimbare sediu: Bucureşti Sectorul 1 → Bucureşti Sectorul 3
- 13 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J2018013955402 → J40/5682/1996
- 13 iulie 2026Schimbare sediu (județ): Ilfov → Bucureşti
- 13 iulie 2026Schimbare sediu: Oraş Popeşti Leordeni → Bucureşti Sectorul 1
- 13 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J23/1059/2001 → J2018013955402
- 13 iulie 2026Schimbare sediu (județ): Bucureşti → Ilfov
- 13 iulie 2026Schimbare sediu: Bucureşti Sectorul 1 → Oraş Popeşti Leordeni
- 13 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J2018013955402 → J23/1059/2001
- 13 iulie 2026Schimbare sediu (județ): Ilfov → Bucureşti
- 13 iulie 2026Schimbare sediu: Oraş Popeşti Leordeni → Bucureşti Sectorul 1
- 13 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J23/1059/2001 → J2018013955402
- 13 iulie 2026Schimbare sediu (județ): Bucureşti → Ilfov
- 13 iulie 2026Schimbare sediu: Bucureşti Sectorul 3 → Oraş Popeşti Leordeni
- 13 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J2018013955402 → J23/1059/2001
Întreabă Firmoscop beta
Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.
Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.
Vezi raportul complet de risc pentru ROMSAR COSMETICS SA
Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.
Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.
Confirmarea îți creează un cont Firmoscop (accepți Termenii și Confidențialitatea) și pune firma sub urmărire — te anunțăm gratuit dacă verdictul se schimbă. Poți renunța oricând.
Reprezinți ROMSAR COSMETICS SA? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.
Obligații fiscale recurente
Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.
Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →
Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.
Mulțumim că ai trecut pe la noi
Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:
Ți-a fost de folos pagina asta?
Verifică altă firmă
Despre firmă
ROMSAR COSMETICS SA, cu sediul în Sector 1 Mun. Bucureşti, are codul unic de înregistrare (CUI) 8601391, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J2018013955402. Firma a fost înființată la data de 8 iulie 1996 și are ca obiect principal de activitate Comerț cu ridicata al produselor cosmetice și de parfumerie (CAEN 4645).
La ultima verificare, ROMSAR COSMETICS SA figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 640.159.642 lei și un rezultat net de 70.403.221 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.
Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 25 august 2026.
Întrebări frecvente
Ce verdict are ROMSAR COSMETICS SA?
ROMSAR COSMETICS SA (CUI 8601391) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 25 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.
Ce loc ocupă ROMSAR COSMETICS SA în sectorul său?
ROMSAR COSMETICS SA ocupă locul 3 din 1.154 firme active cu bilanț depus în CAEN 4645 (Comerț cu ridicata al produselor cosmetice și de parfumerie), după cifra de afaceri.
Cât de veche este ROMSAR COSMETICS SA față de firmele din același domeniu?
ROMSAR COSMETICS SA este mai veche decât 94% dintre cele 1.877 firme active cu CAEN 4645.
Este ROMSAR COSMETICS SA o firmă activă?
Da, la ultima verificare ROMSAR COSMETICS SA (CUI 8601391) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.
Este ROMSAR COSMETICS SA în insolvență?
Nu — la ultima verificare, ROMSAR COSMETICS SA nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.
Pot avea încredere în ROMSAR COSMETICS SA?
Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru ROMSAR COSMETICS SA, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.
Este ROMSAR COSMETICS SA plătitoare de TVA?
Da, ROMSAR COSMETICS SA este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.
Care este cifra de afaceri a ROMSAR COSMETICS SA?
În anul 2025, ROMSAR COSMETICS SA a raportat o cifră de afaceri de 640.159.642 lei și un număr mediu de 192 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.
Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu ROMSAR COSMETICS SA?
Firmoscop analizează ROMSAR COSMETICS SA pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.
Cele mai mari firme din același domeniu, în Bucureşti
Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.
- INTERBRANDS ORBICO S.R.L. · Sector 5 Mun. Bucureşti · CA 7.525.307.341 lei
- L'OREAL ROMANIA SRL · Sector 4 Mun. Bucureşti · CA 1.233.720.729 lei
- BEIERSDORF ROMANIA SRL · Sector 1 Mun. Bucureşti · CA 409.305.810 lei
- COLGATE-PALMOLIVE (ROMANIA) SRL · Sector 2 Mun. Bucureşti · CA 402.242.092 lei
- GEOLAILA COMIMPEX SRL · Sector 2 Mun. Bucureşti · CA 314.823.104 lei
- JOHNSON WAX SRL · Sector 2 Mun. Bucureşti · CA 284.891.802 lei
Mergi mai departe
Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 25 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.