Sari la conținut
FirmoscopFirmeConstanța › VSA INTERNATIONAL SRL

VSA INTERNATIONAL SRL

Înființată în 1997 · 29 ani vechime · Mun. Constanţa
CUI 9575800 · J1997001616138
Fără probleme găsite Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire VSA INTERNATIONAL SRL
Cod fiscal (CIF) RO9575800
Nr. Reg. Comerțului J1997001616138
Sediu social Str. Castanilor nr. 7A, Mun. Constanţa, 900589
Telefon 0241693933

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

COBZARIU STELUȚA ELENA · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 09.07.1997
CAEN4683 · Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 30 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută VSA INTERNATIONAL SRL după CUI 9575800 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 100/100
Cifră de afaceri 2025
2.106.853 lei
-17.0% vs 2024
Profit net 2025
526.862 lei
-40.9% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă25.0%
Față de sectorpeste 48% din sector · sub mediana sectorului

Comparat cu 898 de firme din Alte activități de curățenie care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 26,3%.

Mărime față de sector2 angajați · peste 66% din sector

Mediana sectorului: 1 angajat, din 938 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital0.5×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 1.672.178 lei20142015: 1.412.611 lei20152016: 1.632.968 lei20162017: 3.030.365 lei20172018: 2.036.859 lei20182019: 2.373.466 lei20192020: 2.429.206 lei20202021: 2.361.094 lei20212022: 2.441.971 lei20222023: 2.472.415 lei20232024: 2.546.496 lei20242025: 2.106.853 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 2.106.853 lei 526.862 lei 2
2024 2.546.496 lei 891.296 lei 2
2023 2.472.415 lei 668.087 lei 2
2022 2.441.971 lei 449.718 lei 3
2021 2.361.094 lei 595.370 lei 4
2020 2.429.206 lei 662.094 lei 5
2019 2.373.466 lei 318.086 lei 5
2018 2.036.859 lei 376.083 lei 5
2017 3.030.365 lei 826.228 lei 5
2016 1.632.968 lei 357.651 lei 5
2015 1.412.611 lei 192.023 lei 5
2014 1.672.178 lei 330.479 lei 6
2013 1.208.278 lei 154.067 lei 7
2012 1.702.563 lei 113.609 lei
2011 1.233.169 lei 71.147 lei 5
2010 979.560 lei 6.038 lei 5
2009 774.835 lei 109.322 lei 5
2008 1.095.430 lei 3.791 lei 12

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 51 zile+4 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 61 zile−45 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 25,01%−9,99 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 31,59%+7,44 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 3,17×−0,97 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 0,46×+0,14 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 82,25%−3,8 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 56,45%−8,82 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 68,63%−7,22 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 1.053.427 lei−219.821 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 2,26×+0,4 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 36,36×−8,89 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 10 zile+2 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 42,7%−18,31 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

6,2%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă mică — 6.779 din 109.944 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,6% la firmele de aceeași mărime · cu 1,4% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 1.482 din 3.913 firme active cu bilanț depus (CAEN 4683)
Vechime relativămai veche decât 92% dintre cele 5.013 firme active din sector
SectorCAEN 4683 · Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare →

Contracte publice

Achiziții directe (SEAP)739
Valoare totală (2024–2026)3.355.332 lei

Cumpărători: RAJA S.A CONSTANTA

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2024–2026.

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume1
Dintre care radiate (închise)1

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru VSA INTERNATIONAL SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți VSA INTERNATIONAL SRL? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru VSA INTERNATIONAL SRL

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

VSA INTERNATIONAL SRL, cu sediul în Mun. Constanţa, are codul unic de înregistrare (CUI) 9575800, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J1997001616138. Firma a fost înființată la data de 9 iulie 1997 și are ca obiect principal de activitate Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare (CAEN 4683).

La ultima verificare, VSA INTERNATIONAL SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 2.106.853 lei și un rezultat net de 526.862 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are VSA INTERNATIONAL SRL?

VSA INTERNATIONAL SRL (CUI 9575800) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 30 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă VSA INTERNATIONAL SRL în sectorul său?

VSA INTERNATIONAL SRL ocupă locul 1.482 din 3.913 firme active cu bilanț depus în CAEN 4683 (Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare), după cifra de afaceri.

Cât de veche este VSA INTERNATIONAL SRL față de firmele din același domeniu?

VSA INTERNATIONAL SRL este mai veche decât 92% dintre cele 5.013 firme active cu CAEN 4683.

Este VSA INTERNATIONAL SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare VSA INTERNATIONAL SRL (CUI 9575800) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este VSA INTERNATIONAL SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, VSA INTERNATIONAL SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în VSA INTERNATIONAL SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru VSA INTERNATIONAL SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este VSA INTERNATIONAL SRL plătitoare de TVA?

Da, VSA INTERNATIONAL SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a VSA INTERNATIONAL SRL?

În anul 2025, VSA INTERNATIONAL SRL a raportat o cifră de afaceri de 2.106.853 lei și un număr mediu de 2 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu VSA INTERNATIONAL SRL?

Firmoscop analizează VSA INTERNATIONAL SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Constanţa

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Mergi mai departe

Firme din Constanța

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.