Sari la conținut
FirmoscopFirmeMureș › PROENERG SRL

PROENERG SRL

Înființată în 1997 · 29 ani vechime · Mun. Târgu Mureş
CUI 9716888 · J26/482/1997
Fără probleme găsite Re-verificat · 1 septembrie 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire PROENERG SRL
Cod fiscal (CIF) RO9716888
Nr. Reg. Comerțului J26/482/1997
Sediu social Str. Tamás Ernö nr. 1, Mun. Târgu Mureş, 540307
Telefon 0265250777

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 1 septembrie 2026.

Reprezentanți

NAGY TAMAS · administratorMEZEI ZOLTAN · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 29.08.1997
CAEN4690 · Comerț cu ridicata nespecializat
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 1 septembrie 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 1 septembrie 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 1 septembrie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 1 septembrie 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 1 septembrie 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută PROENERG SRL după CUI 9716888 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 100/100
Cifră de afaceri 2025
39.406.998 lei
+2.0% vs 2024
Profit net 2025
782.055 lei
+121.3% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă2.0%
Față de sectorpeste 33% din sector · sub mediana sectorului

Comparat cu 5.189 de firme din Comerț cu ridicata nespecializat care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 5,9%.

Mărime față de sector36 angajați · peste 97% din sector

Mediana sectorului: 2 angajați, din 4.980 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital1.3×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 39.655.653 lei20142015: 50.115.030 lei20152016: 54.344.129 lei20162017: 18.634.857 lei20172018: 19.474.538 lei20182019: 21.486.898 lei20192020: 24.306.676 lei20202021: 33.362.076 lei20212022: 38.863.867 lei20222023: 35.552.465 lei20232024: 38.545.213 lei20242025: 39.406.998 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 39.406.998 lei 782.055 lei 36
2024 38.545.213 lei 353.360 lei 36
2023 35.552.465 lei 555.827 lei 36
2022 38.863.867 lei 1.147.125 lei 39
2021 33.362.076 lei 14.997.005 lei 37
2020 24.306.676 lei 360.993 lei 34
2019 21.486.898 lei 312.663 lei 33
2018 19.474.538 lei 507.153 lei 33
2017 18.634.857 lei -12.445.531 lei 34
2016 54.344.129 lei 623.050 lei 36
2015 50.115.030 lei 1.407.481 lei 35
2014 39.655.653 lei 896.697 lei 36
2013 31.669.848 lei 581.863 lei 37
2012 21.863.298 lei 269.449 lei 38
2011 22.704.025 lei 419.081 lei 37
2010 22.102.039 lei 288.145 lei 37
2009 18.430.094 lei 59.029 lei 43
2008 24.614.099 lei 80.132 lei 44

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Îndeplinește criteriile de audit statutar

În 2022 și 2023, firma a depășit cel puțin două dintre cele trei praguri legale, în două exerciții consecutive. Situațiile ei financiare intră, prin lege, sub audit statutar.

CriteriuPrag20222023
Total active16.000.000 leidada
Cifră de afaceri netă32.000.000 leidada
Număr mediu de salariați50nunu

„—" înseamnă că bilanțul nu conține criteriul, nu că e neîndeplinit. Concluzia se sprijină pe criteriile pe care le putem citi; un raport de audit se cere firmei, noi citim praguri, nu registrul entităților auditate.

Derivat din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · pct. 563 din reglementările contabile aprobate prin OMFP 1802/2014

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 84 zile+35 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 69 zile+7 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 1,98%+1,06 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 57,35%+19,69 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 1,74×−0,92 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 1,34×+0,74 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 11,59%+7,44 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 4,96%+2,36 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 42,82%−19,68 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 1.094.639 lei+23.939 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 2,5×−0,33 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 7,01×+0,33 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 52 zile−3 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 2,35%+1,2 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

5,8%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 1.634 din 28.054 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 1,3% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 202 din 8.201 firme active cu bilanț depus (CAEN 4690)
Vechime relativămai veche decât 94% dintre cele 12.910 firme active din sector
SectorCAEN 4690 · Comerț cu ridicata nespecializat →

Contracte publice

Contracte publice (SEAP)9
Valoare totală (2024–2026)447.078 lei
Acorduri-cadru plafon, nu bani încasați1 · 344.194 lei

Autorități: Societatea Nationala de Gaze Naturale Romgaz S.A.

Achiziții directe (SEAP)125
Valoare totală (2024–2026)257.199 lei

Cumpărători: Comuna Band, S.C. TRANSPORT LOCAL S.A., Comuna Adamus

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2024–2026.

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume21
Dintre care radiate (închise)5

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Numele acesta apare la destule firme încât aproape sigur sunt persoane diferite. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru PROENERG SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți PROENERG SRL? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru PROENERG SRL

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

PROENERG SRL, cu sediul în Mun. Târgu Mureş, are codul unic de înregistrare (CUI) 9716888, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J26/482/1997. Firma a fost înființată la data de 29 august 1997 și are ca obiect principal de activitate Comerț cu ridicata nespecializat (CAEN 4690).

La ultima verificare, PROENERG SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 39.406.998 lei și un rezultat net de 782.055 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 1 septembrie 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are PROENERG SRL?

PROENERG SRL (CUI 9716888) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 1 septembrie 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă PROENERG SRL în sectorul său?

PROENERG SRL ocupă locul 202 din 8.201 firme active cu bilanț depus în CAEN 4690 (Comerț cu ridicata nespecializat), după cifra de afaceri.

Cât de veche este PROENERG SRL față de firmele din același domeniu?

PROENERG SRL este mai veche decât 94% dintre cele 12.910 firme active cu CAEN 4690.

Este PROENERG SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare PROENERG SRL (CUI 9716888) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este PROENERG SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, PROENERG SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în PROENERG SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru PROENERG SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este PROENERG SRL plătitoare de TVA?

Da, PROENERG SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a PROENERG SRL?

În anul 2025, PROENERG SRL a raportat o cifră de afaceri de 39.406.998 lei și un număr mediu de 36 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu PROENERG SRL?

Firmoscop analizează PROENERG SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Mureş

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Mergi mai departe

Firme din Mureș

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 1 septembrie 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.