Sari la conținut
FirmoscopFirmeBacău › VASION SRL

VASION SRL

Înființată în 1992 · 33 ani vechime · Mun. Bacău
CUI 992154 · J1992000862045
Fără probleme găsite Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiuneDatorii ANAF · 2,6 mil. leiPlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire VASION SRL
Cod fiscal (CIF) RO992154
Nr. Reg. Comerțului J1992000862045
Sediu social Str. Bradului nr. 51, Mun. Bacău, 600245
Telefon 0731550529

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

VLASIE GICĂ · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 07.12.1992
CAEN4683 · Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu
Datorii la buget (ANAF)2.634.255 lei la 30 iunie 2026

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Restanțe la bugetul de stat Figurează cu 2.634.255 lei 30 iunie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 30 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută VASION SRL după CUI 992154 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 85/100
Cifră de afaceri 2025
25.387.125 lei
-13.0% vs 2024
Profit net 2025
32.343 lei
-80.3% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă0.1%
Față de sectorpeste 24% din sector · în ultimul sfert al sectorului

Comparat cu 4.804 de firme din Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 3,5%.

Mărime față de sector45 angajați · peste 97% din sector

Mediana sectorului: 2 angajați, din 4.666 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital5.8×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 53.289.930 lei20142015: 52.169.644 lei20152016: 52.667.026 lei20162017: 52.526.491 lei20172018: 52.881.570 lei20182019: 56.061.787 lei20192020: 55.617.433 lei20202021: 54.929.835 lei20212022: 45.228.339 lei20222023: 36.948.113 lei20232024: 29.252.138 lei20242025: 25.387.125 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 25.387.125 lei 32.343 lei 45
2024 29.252.138 lei 164.511 lei 57
2023 36.948.113 lei 197.137 lei 75
2022 45.228.339 lei 277.268 lei 96
2021 54.929.835 lei 207.912 lei 133
2020 55.617.433 lei 117.491 lei 138
2019 56.061.787 lei 132.873 lei 146
2018 52.881.570 lei 118.588 lei 149
2017 52.526.491 lei 84.966 lei 166
2016 52.667.026 lei 309.138 lei 168
2015 52.169.644 lei 187.598 lei 189
2014 53.289.930 lei 81.090 lei 180
2013 54.014.520 lei 11.484 lei 176
2012 56.634.864 lei 15.365 lei 134
2011 62.027.848 lei -646.625 lei 191
2010 69.725.832 lei 571.202 lei 287
2009 83.943.750 lei -4.176.070 lei 287
2008 122.827.385 lei 205.571 lei 338

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Îndeplinește criteriile de audit statutar

În 2023 și 2024, firma a depășit cel puțin două dintre cele trei praguri legale, în două exerciții consecutive. Situațiile ei financiare intră, prin lege, sub audit statutar.

CriteriuPrag20232024
Total active16.000.000 leidada
Cifră de afaceri netă32.000.000 leidanu
Număr mediu de salariați50dada

„—" înseamnă că bilanțul nu conține criteriul, nu că e neîndeplinit. Concluzia se sprijină pe criteriile pe care le putem citi; un raport de audit se cere firmei, noi citim praguri, nu registrul entităților auditate.

Derivat din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · pct. 563 din reglementările contabile aprobate prin OMFP 1802/2014

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 321 zile−3 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 51 zile+6 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 0,13%−0,43 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 85,1%−1,79 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 1,18× active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 5,78×−1,01 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 0,84%−3,46 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 0,12%−0,43 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 14,72%+1,93 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 564.158 lei+50.963 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 0,97× cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 2,02× cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 181 zile+3 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 0,36%−0,33 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

5,8%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 1.634 din 28.054 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 1,3% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 226 din 3.921 firme active cu bilanț depus (CAEN 4683)
Vechime relativămai veche decât 99% dintre cele 5.022 firme active din sector
SectorCAEN 4683 · Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare →

Contracte publice

Contracte publice (SEAP)1
Valoare totală (2025)194.981 lei

Autorități: MUNICIPIUL BACAU

Achiziții directe (SEAP)544
Valoare totală (2024–2026)582.549 lei

Cumpărători: PENITENCIARUL CU REGIM DE MAXIMA SIGURANTA BACAU, SC COMPANIA REGIONALA DE APA BACAU SA, SERVICIUL MUNICIPAL DE UTILITATI PUBLICE BACAU

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2024–2026.

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume1

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru VASION SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți VASION SRL? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru VASION SRL

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

VASION SRL, cu sediul în Mun. Bacău, are codul unic de înregistrare (CUI) 992154, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J1992000862045. Firma a fost înființată la data de 7 decembrie 1992 și are ca obiect principal de activitate Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare (CAEN 4683).

La ultima verificare, VASION SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. Are datorii la bugetul de stat de aproximativ 2,6 mil. lei. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 25.387.125 lei și un rezultat net de 32.343 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are VASION SRL?

VASION SRL (CUI 992154) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 30 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă VASION SRL în sectorul său?

VASION SRL ocupă locul 226 din 3.921 firme active cu bilanț depus în CAEN 4683 (Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare), după cifra de afaceri.

Cât de veche este VASION SRL față de firmele din același domeniu?

VASION SRL este mai veche decât 99% dintre cele 5.022 firme active cu CAEN 4683.

Este VASION SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare VASION SRL (CUI 992154) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este VASION SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, VASION SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Are VASION SRL datorii la stat?

La ultima verificare, VASION SRL figura cu restanțe de 2.634.255 lei la bugetul de stat, conform listei de datornici ANAF. Restanțele la buget sunt semnalul de risc de plată numărul unu.

Pot avea încredere în VASION SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru VASION SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este VASION SRL plătitoare de TVA?

Da, VASION SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a VASION SRL?

În anul 2025, VASION SRL a raportat o cifră de afaceri de 25.387.125 lei și un număr mediu de 45 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu VASION SRL?

Firmoscop analizează VASION SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Bacău

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Mergi mai departe

Firme din Bacău

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.