Sari la conținut
FirmoscopFirmeNeamț › OPERATIV CONSTRUCT SRL

OPERATIV CONSTRUCT SRL

Înființată în 2003 · 23 ani vechime · Sat Poiana Largului Com. Poiana Teiului
CUI 15179630 · J2003000101270
Fără probleme găsite Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiuneDatorii ANAF · 129K leiPlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire OPERATIV CONSTRUCT SRL
Cod fiscal (CIF) RO15179630
Nr. Reg. Comerțului J2003000101270
Sediu Sat Poiana Largului Com. Poiana Teiului, Neamţ
Telefon 0744244242

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

PUNGĂ EMILIA-MARIA · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 03.02.2003
CAEN1623 · Fabricarea altor elemente de dulgherie și tâmplărie, pentru construcții
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu
Datorii la buget (ANAF)129.459 lei la 30 iunie 2026

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Restanțe la bugetul de stat Figurează cu 129.459 lei 30 iunie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 30 august 2026
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 30 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută OPERATIV CONSTRUCT SRL după CUI 15179630 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 100/100
Cifră de afaceri 2025
1.601.259 lei
-28.0% vs 2024
Profit net 2025
329.466 lei
+29.2% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă20.6%
Față de sectorpeste 87% din sector · în primul sfert al sectorului

Comparat cu 755 de firme din Fabricarea altor elemente de dulgherie și tâmplărie, pentru construcții care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 2,5%.

Mărime față de sector6 angajați · peste 76% din sector

Mediana sectorului: 2 angajați, din 850 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital0.7×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 3.285.257 lei20142015: 2.457.490 lei20152016: 2.350.951 lei20162017: 2.670.801 lei20172018: 1.696.098 lei20182019: 697.345 lei20192020: 797.126 lei20202021: 723.398 lei20212022: 737.587 lei20222023: 789.256 lei20232024: 2.230.955 lei20242025: 1.601.259 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 1.601.259 lei 329.466 lei 6
2024 2.230.955 lei 255.054 lei 4
2023 789.256 lei 207.774 lei 4
2022 737.587 lei -40.517 lei 4
2021 723.398 lei 60.234 lei 6
2020 797.126 lei 7.204 lei 6
2019 697.345 lei 15.496 lei 8
2018 1.696.098 lei 85.836 lei 14
2017 2.670.801 lei 15.951 lei 20
2016 2.350.951 lei 84.795 lei 16
2015 2.457.490 lei 35.253 lei 15
2014 3.285.257 lei 80.739 lei 16
2013 2.802.861 lei 97.517 lei 22
2012 1.991.668 lei 35.995 lei 21
2011 1.900.400 lei 294.860 lei 18
2010 1.480.533 lei 15.104 lei 7
2009 777.950 lei 29.727 lei 10
2008 1.484.345 lei 39.048 lei 10

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 246 zile+36 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 280 zile−7 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 20,58%+9,15 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 32,09%−5,8 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 3,12×+0,48 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 0,69×−0,35 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 21,02%+0,42 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 9,78%+2,26 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 46,55%+10,04 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 266.877 lei−290.862 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 0,48×−0,18 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 2,38×−3,9 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 154 zile+96 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 23,64%−4,59 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

6,2%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă mică — 6.779 din 109.944 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,6% la firmele de aceeași mărime · cu 1,4% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 152 din 1.165 firme active cu bilanț depus (CAEN 1623)
Vechime relativămai veche decât 83% dintre cele 2.619 firme active din sector
SectorCAEN 1623 · Fabricarea altor elemente de dulgherie și tâmplărie, pentru construcții →

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume1

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru OPERATIV CONSTRUCT SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți OPERATIV CONSTRUCT SRL? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru OPERATIV CONSTRUCT SRL

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

OPERATIV CONSTRUCT SRL, cu sediul în Sat Poiana Largului Com. Poiana Teiului, are codul unic de înregistrare (CUI) 15179630, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J2003000101270. Firma a fost înființată la data de 4 februarie 2003 și are ca obiect principal de activitate Fabricarea altor elemente de dulgherie și tâmplărie, pentru construcții (CAEN 1623).

La ultima verificare, OPERATIV CONSTRUCT SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. Are datorii la bugetul de stat de aproximativ 129K lei. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 1.601.259 lei și un rezultat net de 329.466 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are OPERATIV CONSTRUCT SRL?

OPERATIV CONSTRUCT SRL (CUI 15179630) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 30 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă OPERATIV CONSTRUCT SRL în sectorul său?

OPERATIV CONSTRUCT SRL ocupă locul 152 din 1.165 firme active cu bilanț depus în CAEN 1623 (Fabricarea altor elemente de dulgherie și tâmplărie, pentru construcții), după cifra de afaceri.

Cât de veche este OPERATIV CONSTRUCT SRL față de firmele din același domeniu?

OPERATIV CONSTRUCT SRL este mai veche decât 83% dintre cele 2.619 firme active cu CAEN 1623.

Este OPERATIV CONSTRUCT SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare OPERATIV CONSTRUCT SRL (CUI 15179630) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este OPERATIV CONSTRUCT SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, OPERATIV CONSTRUCT SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Are OPERATIV CONSTRUCT SRL datorii la stat?

La ultima verificare, OPERATIV CONSTRUCT SRL figura cu restanțe de 129.459 lei la bugetul de stat, conform listei de datornici ANAF. Restanțele la buget sunt semnalul de risc de plată numărul unu.

Pot avea încredere în OPERATIV CONSTRUCT SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru OPERATIV CONSTRUCT SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este OPERATIV CONSTRUCT SRL plătitoare de TVA?

Da, OPERATIV CONSTRUCT SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a OPERATIV CONSTRUCT SRL?

În anul 2025, OPERATIV CONSTRUCT SRL a raportat o cifră de afaceri de 1.601.259 lei și un număr mediu de 6 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu OPERATIV CONSTRUCT SRL?

Firmoscop analizează OPERATIV CONSTRUCT SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Neamţ

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Mergi mai departe

Firme din Neamț

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.