Sari la conținut
Firmoscop › Firme › București › INTELLEXIS SRL

INTELLEXIS SRL

Înființată în 2006 · 20 de ani vechime · Sector 4 Mun. Bucureşti
CUI 18779842 · J2006010075409
Fără probleme găsite Verificat la ANAF · 28 octombrie 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Deblochezi gratuit, cu un cont — plus dosarele din instanță și monitorizare.

Termen de plată sugerat ■ ■ ■ zile
Plafon de credit ■ ■ ■ ■ ■ lei
Dosare în instanță detalii
Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, cu sursa și data fiecărui lucru găsit. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire INTELLEXIS SRL
Cod fiscal (CIF) RO18779842
Nr. Reg. Comerțului J2006010075409
Sediu social AUREL PERŞU nr. 158, et. 2, ap. 8, Bucureşti Sectorul 4, 41719
Telefon 3103042

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 28 octombrie 2026.

Reprezentanți

BENGA BOGDAN - FLORIN · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

Starefuncțiune
CAEN7491 · Activități de brokeraj în materie de brevete și servicii de marketing
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 28 octombrie 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 19 octombrie 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 28 octombrie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 19 octombrie 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 30 septembrie 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută INTELLEXIS SRL după CUI 18779842 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 84/100
Cifră de afaceri 2025
300.319 lei
-30,0% vs 2024
Profit net 2025
31.220 lei
-78,3% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă10.4%
Față de sectorpeste 24% din sector · în ultimul sfert al sectorului

Comparat cu 3.962 de firme din Alte activități profesionale, stiințifice și tehnice n.c.a. care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 33,2%.

Mărime față de sector2 angajați · peste 79% din sector

Mediana sectorului: 1 angajat, din 4.063 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital385.0×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 271.038 lei20142015: 436.524 lei20152016: 565.638 lei20162017: 744.682 lei20172018: 952.365 lei20182019: 734.401 lei20192020: 818.018 lei20202021: 797.604 lei20212022: 703.789 lei20222023: 508.277 lei20232024: 427.598 lei20242025: 300.319 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 300.319 lei 31.220 lei 2
2024 427.598 lei 143.872 lei 2
2023 508.277 lei 176.066 lei 3
2022 703.789 lei 303.003 lei 4
2021 797.604 lei 414.674 lei 4
2020 818.018 lei 438.673 lei 4
2019 734.401 lei 380.968 lei 4
2018 952.365 lei 659.991 lei 3
2017 744.682 lei 456.265 lei 3
2016 565.638 lei 341.547 lei 3
2015 436.524 lei 167.778 lei 2
2014 271.038 lei 58.395 lei 3
2013 224.833 lei 46.310 lei —
2012 186.075 lei 39.560 lei 2
2011 186.005 lei 42.007 lei 3
2010 154.052 lei 30.298 lei 3
2009 109.563 lei 23.273 lei 2
2008 74.372 lei 16.941 lei 1

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 215 zile+198 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 131 de zile+23 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 10,4%−23,25 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 100,71%+93,46 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 0,99×−12,8 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 385×+384,92 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 6.786,96%+6.732,1 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 17,75%−33,39 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 0,26%−92,96 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 150.160 lei−63.639 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 1,71×+0,19 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 1.124,79× cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 0 zile stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 13,17%−40,45 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

10,0%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă micro — 24.542 din 245.876 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 12,5% la firmele de aceeași mărime · cu 2,5% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 12 din 54 de firme active cu bilanț depus (CAEN 7491)
Vechime relativămai veche decât 88% dintre cele 95 de firme active din sector
SectorCAEN 7491 · Activități de brokeraj în materie de brevete și servicii de marketing →

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume1

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Istoric modificări (Registrul Comerțului)

  • 13 octombrie 2026Schimbare obiect de activitate (CAEN): 7490 · Alte activități profesionale, științifice și tehnice n.c.a. → 7491 · Activități de brokeraj în materie de brevete și servicii de marketing

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru INTELLEXIS SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți INTELLEXIS SRL? Pune sigiliul pe site-ul tău sau pune firma sub monitorizare.

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Despre firmă

INTELLEXIS SRL, cu sediul în Sector 4 Mun. Bucureşti, are codul unic de înregistrare (CUI) 18779842, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J2006010075409. Firma a fost înființată la data de 20 iunie 2006 și are ca obiect principal de activitate Activități de brokeraj în materie de brevete și servicii de marketing (CAEN 7491).

La ultima verificare, INTELLEXIS SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 300.319 lei și un rezultat net de 31.220 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 28 octombrie 2026 · bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor.

Întrebări frecvente

Ce verdict are INTELLEXIS SRL?

INTELLEXIS SRL (CUI 18779842) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 28 octombrie 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă INTELLEXIS SRL în sectorul său?

INTELLEXIS SRL ocupă locul 12 din 54 de firme active cu bilanț depus în CAEN 7491 (Activități de brokeraj în materie de brevete și servicii de marketing), după cifra de afaceri.

Cât de veche este INTELLEXIS SRL față de firmele din același domeniu?

INTELLEXIS SRL este mai veche decât 88% dintre cele 95 de firme active cu CAEN 7491.

Este INTELLEXIS SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare INTELLEXIS SRL (CUI 18779842) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este INTELLEXIS SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, INTELLEXIS SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în INTELLEXIS SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru INTELLEXIS SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este INTELLEXIS SRL plătitoare de TVA?

Da, INTELLEXIS SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a INTELLEXIS SRL?

În anul 2025, INTELLEXIS SRL a raportat o cifră de afaceri de 300.319 lei și un număr mediu de 2 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu INTELLEXIS SRL?

Firmoscop analizează INTELLEXIS SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Bucureşti

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Fă lista în Excel

Firmele active cu codul CAEN 7491 din București, cele mai mari întâi, până la 500 de firme într-un fișier. Lista se deschide în cont și costă 1 credit la 25 de firme; din fișierul Excel, primele 50 de firme sunt gratuite. Contul e gratuit și are 10 credite pe lună.

Mergi mai departe

Firme din București

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultimele citiri: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 28 octombrie 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.