Sari la conținut
FirmoscopFirmeArgeș › AMAT SA

AMAT SA

Înființată în 1996 · 29 ani vechime · Mun. Piteşti
CUI 8898684 · J1996000927030
Fără probleme găsite Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire AMAT SA
Cod fiscal (CIF) RO8898684
Nr. Reg. Comerțului J1996000927030
Sediu social Bld. Nicolae Bălcescu nr. 204, Mun. Piteşti, jud. ARGEŞ, 110087
Telefon 0744346296

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

VAIDESCU ALIN · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 31.10.1996
CAEN4672 · Comerț cu ridicata al pieselor și accesoriilor pentru autovehicule
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 30 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută AMAT SA după CUI 8898684 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 100/100
Cifră de afaceri 2025
70.992.168 lei
+19.0% vs 2024
Profit net 2025
3.572.320 lei
-7.8% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă5.0%
Față de sectorpeste 56% din sector · peste mediana sectorului

Comparat cu 2.027 de firme din Comerț cu ridicata al metalelor și minereurilor metalice care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 3,5%.

Mărime față de sector88 angajați · peste 98% din sector

Mediana sectorului: 2 angajați, din 1.898 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital0.3×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 38.801.080 lei20142015: 37.290.299 lei20152016: 48.469.621 lei20162017: 53.591.536 lei20172018: 69.840.465 lei20182019: 76.987.019 lei20192020: 67.517.680 lei20202021: 54.443.784 lei20212022: 48.542.291 lei20222023: 55.254.692 lei20232024: 59.870.903 lei20242025: 70.992.168 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 70.992.168 lei 3.572.320 lei 88
2024 59.870.903 lei 3.875.282 lei 85
2023 55.254.692 lei 3.177.988 lei 85
2022 48.542.291 lei 2.219.591 lei 89
2021 54.443.784 lei 2.039.386 lei 94
2020 67.517.680 lei 1.211.387 lei 91
2019 76.987.019 lei 2.608.069 lei 97
2018 69.840.465 lei 3.176.981 lei 93
2017 53.591.536 lei 2.676.274 lei 90
2016 48.469.621 lei 2.712.006 lei 82
2015 37.290.299 lei 210.937 lei 79
2014 38.801.080 lei 770.857 lei 79
2013 37.451.356 lei 1.729.755 lei 88
2012 41.461.710 lei 2.308.044 lei 91
2011 35.445.154 lei 1.313.920 lei 90
2010 35.434.800 lei 906.563 lei 91
2009 62.587.241 lei 4.749.988 lei 110
2008 35.469.962 lei 3.689.882 lei 111

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Îndeplinește criteriile de audit statutar

În 2024 și 2025, firma a depășit cel puțin două dintre cele trei praguri legale, în două exerciții consecutive. Situațiile ei financiare intră, prin lege, sub audit statutar.

CriteriuPrag20242025
Total active16.000.000 leidada
Cifră de afaceri netă32.000.000 leidada
Număr mediu de salariați50dada

„—" înseamnă că bilanțul nu conține criteriul, nu că e neîndeplinit. Concluzia se sprijină pe criteriile pe care le putem citi; un raport de audit se cere firmei, noi citim praguri, nu registrul entităților auditate.

Derivat din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · pct. 563 din reglementările contabile aprobate prin OMFP 1802/2014

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 90 zile+3 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 71 zile−4 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 5,03%−1,44 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 23,4%+2,38 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 4,27×−0,49 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 0,31× datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 6,24%−0,98 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 4,76%−0,94 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 76,2%−2,65 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 806.729 lei+102.365 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 0,95×+0,07 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 10,27×+2,23 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 36 zile−9 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 5,13%−1,58 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

5,8%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 1.634 din 28.054 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 1,3% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 41 din 1.549 firme active cu bilanț depus (CAEN 4672)
Vechime relativămai veche decât 90% dintre cele 2.198 firme active din sector
SectorCAEN 4672 · Comerț cu ridicata al pieselor și accesoriilor pentru autovehicule →

Contracte publice

Contracte publice (SEAP)3
Valoare totală (2024–2025)257.767 lei

Autorități: DIRECTIA DE ADMINISTRAREA PATRIMONIULUI PUBLIC SI PRIVAT, Universitatea Nationala de Stiinta si Tehnologie Politehnica Bucuresti, C.N. POSTA ROMANA S.A.

Achiziții directe (SEAP)176
Valoare totală (2024–2026)1.490.880 lei

Cumpărători: Comuna Mirosi (Primaria Mirosi), COMUNA VINATORII MICI (PRIMARIA VINATORII MICI), Comuna Lisa (Primaria Comunei Lisa)

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2024–2026.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru AMAT SA

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți AMAT SA? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru AMAT SA

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

AMAT SA, cu sediul în Mun. Piteşti, are codul unic de înregistrare (CUI) 8898684, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J1996000927030. Firma a fost înființată la data de 31 octombrie 1996 și are ca obiect principal de activitate Comerț cu ridicata al pieselor și accesoriilor pentru autovehicule (CAEN 4672).

La ultima verificare, AMAT SA figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 70.992.168 lei și un rezultat net de 3.572.320 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are AMAT SA?

AMAT SA (CUI 8898684) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 30 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă AMAT SA în sectorul său?

AMAT SA ocupă locul 41 din 1.549 firme active cu bilanț depus în CAEN 4672 (Comerț cu ridicata al pieselor și accesoriilor pentru autovehicule), după cifra de afaceri.

Cât de veche este AMAT SA față de firmele din același domeniu?

AMAT SA este mai veche decât 90% dintre cele 2.198 firme active cu CAEN 4672.

Este AMAT SA o firmă activă?

Da, la ultima verificare AMAT SA (CUI 8898684) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este AMAT SA în insolvență?

Nu — la ultima verificare, AMAT SA nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în AMAT SA?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru AMAT SA, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este AMAT SA plătitoare de TVA?

Da, AMAT SA este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a AMAT SA?

În anul 2025, AMAT SA a raportat o cifră de afaceri de 70.992.168 lei și un număr mediu de 88 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu AMAT SA?

Firmoscop analizează AMAT SA pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Argeş

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Mergi mai departe

Firme din Argeș

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.