Sari la conținut
FirmoscopFirmeBacău › ALIMON SA

ALIMON SA

Înființată în 1992 · 33 ani vechime · Mun. Oneşti
CUI 958039 · J04/11/1991
Fără probleme găsite Re-verificat · 5 septembrie 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire ALIMON SA
Cod fiscal (CIF) RO958039
Nr. Reg. Comerțului J04/11/1991
Sediu social Bld. Belvedere nr. 1, Mun. Oneşti, jud. BACĂU, 601066
Telefon 0234311618

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 5 septembrie 2026.

Reprezentanți

GUŢĂ DANIELA · administratorCARABĂ GIGEL · administratorPORFIR VIORICA · administratorMANOLE AURORA · administratorTOFAN IRINEL GEORGE · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 04.01.1991
CAEN4729 · Comerț cu amănuntul al altor produse alimentare, în magazine specializate
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 5 septembrie 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 5 septembrie 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 5 septembrie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 5 septembrie 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 5 septembrie 2026
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 5 septembrie 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută ALIMON SA după CUI 958039 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 89/100
Cifră de afaceri 2025
6.809 lei
-98.0% vs 2024
Profit net 2025
810.055 lei
-76.3% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă11896.8%
Mărime față de sector1 angajat · peste 29% din sector

Mediana sectorului: 1 angajat, din 850 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital0.1×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 9.663.945 lei20142015: 8.775.535 lei20152016: 7.858.490 lei20162017: 8.421.471 lei20172018: 8.207.611 lei20182019: 10.077.282 lei20192020: 8.150.385 lei20202021: 7.548.030 lei20212022: 8.227.110 lei20222023: 3.256.656 lei20232024: 366.819 lei20242025: 6.809 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 6.809 lei 810.055 lei 1
2024 366.819 lei 3.419.220 lei 16
2023 3.256.656 lei 1.552.175 lei 27
2022 8.227.110 lei 4.107.385 lei 36
2021 7.548.030 lei 5.901.607 lei 38
2020 8.150.385 lei 1.892.462 lei 45
2019 10.077.282 lei 1.901.733 lei 45
2018 8.207.611 lei 1.599.768 lei 45
2017 8.421.471 lei 2.236.767 lei 42
2016 7.858.490 lei 728.170 lei 43
2015 8.775.535 lei 1.137.060 lei 47
2014 9.663.945 lei 481.078 lei 52
2013 9.759.068 lei 549.179 lei 59
2012 8.623.433 lei 777.000 lei
2011 7.776.418 lei 119.032 lei 61
2010 9.547.420 lei 2.088.498 lei 82
2009 10.910.743 lei 353.842 lei 105
2008 12.641.555 lei 1.250.301 lei 113

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 6.045 zile+5.413 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 44.596 zile+42.244 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 11.896,83%+10.964,7 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 7,68%−1,58 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 13,02×+2,22 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 0,08× datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 59,76%+4,87 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 55,17%+5,36 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 92,32%+1,58 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 6.809 lei−16.117 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor −0,05 cifra de afaceri ÷ active totale
Rentabilitatea costurilor 229,01%−84,52 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

16,0%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri în cădere, firmă micro — 3.997 din 25.022 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 12,5% la firmele de aceeași mărime · cu 3,5% mai mult

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 568 din 708 firme active cu bilanț depus (CAEN 4729)
Vechime relativămai veche decât 98% dintre cele 1.496 firme active din sector
SectorCAEN 4729 · Comerț cu amănuntul al altor produse alimentare, în magazine specializate →

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume3
Dintre care radiate (închise)2

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru ALIMON SA

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți ALIMON SA? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru ALIMON SA

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

ALIMON SA, cu sediul în Mun. Oneşti, are codul unic de înregistrare (CUI) 958039, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J04/11/1991. Firma a fost înființată la data de 7 decembrie 1992 și are ca obiect principal de activitate Comerț cu amănuntul al altor produse alimentare, în magazine specializate (CAEN 4729).

La ultima verificare, ALIMON SA figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 6.809 lei și un rezultat net de 810.055 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 5 septembrie 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are ALIMON SA?

ALIMON SA (CUI 958039) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 5 septembrie 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă ALIMON SA în sectorul său?

ALIMON SA ocupă locul 568 din 708 firme active cu bilanț depus în CAEN 4729 (Comerț cu amănuntul al altor produse alimentare, în magazine specializate), după cifra de afaceri.

Cât de veche este ALIMON SA față de firmele din același domeniu?

ALIMON SA este mai veche decât 98% dintre cele 1.496 firme active cu CAEN 4729.

Este ALIMON SA o firmă activă?

Da, la ultima verificare ALIMON SA (CUI 958039) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este ALIMON SA în insolvență?

Nu — la ultima verificare, ALIMON SA nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în ALIMON SA?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru ALIMON SA, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este ALIMON SA plătitoare de TVA?

Da, ALIMON SA este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a ALIMON SA?

În anul 2025, ALIMON SA a raportat o cifră de afaceri de 6.809 lei și un număr mediu de 1 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu ALIMON SA?

Firmoscop analizează ALIMON SA pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Bacău

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Vezi topul: Comerț cu amănuntul în Bacău →

Mergi mai departe

Firme din Bacău

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 5 septembrie 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.