Sari la conținut
FirmoscopFirmeCluj › PENTAC IMPEX SRL

PENTAC IMPEX SRL

Înființată în 1997 · 28 ani vechime · Mun. Turda
CUI 9757942 · J2015003391121
Fără probleme găsite Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire PENTAC IMPEX SRL
Cod fiscal (CIF) RO9757942
Nr. Reg. Comerțului J2015003391121
Sediu social Str. Salciei nr. 2A, camera nr. 1, Mun. Turda, jud. CLUJ
Telefon 734528

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

MIHAI ION · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareTRANSFER(SOSIRE) din data 06.11.2015
CAEN4399 · Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 30 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută PENTAC IMPEX SRL după CUI 9757942 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 100/100
Cifră de afaceri 2025
2.199.433 lei
+40.0% vs 2024
Profit net 2025
148.119 lei
-48.7% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă6.7%
Față de sectorpeste 37% din sector · sub mediana sectorului

Comparat cu 2.523 de firme din Alte lucrări speciale de construcții n.c.a. care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 13,9%.

Mărime față de sector1 angajat · peste 26% din sector

Mediana sectorului: 2 angajați, din 2.715 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital0.3×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 2.000 lei20142015: 51.891 lei20152016: 356.089 lei20162017: 147.711 lei20172018: 870.541 lei20182019: 373.086 lei20192020: 1.104.603 lei20202021: 1.201.266 lei20212022: 1.378.241 lei20222023: 1.050.553 lei20232024: 1.575.081 lei20242025: 2.199.433 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 2.199.433 lei 148.119 lei 1
2024 1.575.081 lei 288.937 lei 1
2023 1.050.553 lei 248.654 lei 1
2022 1.378.241 lei 253.755 lei 1
2021 1.201.266 lei 328.842 lei 1
2020 1.104.603 lei 272.104 lei 1
2019 373.086 lei 55.766 lei 1
2018 870.541 lei 185.304 lei 1
2017 147.711 lei 23.192 lei 1
2016 356.089 lei 49.652 lei 1
2015 51.891 lei 596 lei
2014 2.000 lei -3.177 lei
2013 189.366 lei -11.140 lei 1
2012 570.855 lei -6.234 lei 1
2011 1.319.078 lei 18.604 lei 1
2010 2.856.873 lei 19.403 lei 1
2009 477.539 lei 31.899 lei 1
2008 225.066 lei 2.344 lei 1

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 93 zile−13 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 169 zile+3 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 6,73%−11,61 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 22,88%+2,11 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 4,37×−0,45 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 0,3× datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 7,9%−8,81 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 6,05%−7,09 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 76,6%−2,06 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 2.199.433 lei+624.352 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 0,9×+0,18 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 1,63×+0,48 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 225 zile−92 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 8,49%−17,97 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

6,2%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă mică — 6.779 din 109.944 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,6% la firmele de aceeași mărime · cu 1,4% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 429 din 3.780 firme active cu bilanț depus (CAEN 4399)
Vechime relativămai veche decât 97% dintre cele 8.513 firme active din sector
SectorCAEN 4399 · Alte lucrări speciale de construcții n.c.a. →

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume233
Dintre care în procedură de insolvență2
Dintre care radiate (închise)125

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Numele acesta apare la destule firme încât aproape sigur sunt persoane diferite. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Istoric modificări (Registrul Comerțului)

  • 14 iulie 2026Schimbare stare juridică: funcțiune → TRANSFER(SOSIRE) din data 06.11.2015
  • 13 iulie 2026Schimbare stare juridică: TRANSFER(SOSIRE) din data 06.11.2015 → funcțiune
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu (județ): Vâlcea → Cluj
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu: Municipiul Râmnicu Vâlcea → Municipiul Turda
  • 13 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J38/514/1997 → J2015003391121
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu (județ): Cluj → Vâlcea
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu: Municipiul Turda → Municipiul Râmnicu Vâlcea
  • 13 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J2015003391121 → J38/514/1997
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu (județ): Vâlcea → Cluj
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu: Municipiul Râmnicu Vâlcea → Municipiul Turda
  • 13 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J38/514/1997 → J2015003391121
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu (județ): Cluj → Vâlcea
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu: Municipiul Turda → Municipiul Râmnicu Vâlcea
  • 13 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J2015003391121 → J38/514/1997

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru PENTAC IMPEX SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți PENTAC IMPEX SRL? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru PENTAC IMPEX SRL

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

PENTAC IMPEX SRL, cu sediul în Mun. Turda, are codul unic de înregistrare (CUI) 9757942, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J2015003391121. Firma a fost înființată la data de 15 septembrie 1997 și are ca obiect principal de activitate Alte lucrări speciale de construcții n.c.a. (CAEN 4399).

La ultima verificare, PENTAC IMPEX SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 2.199.433 lei și un rezultat net de 148.119 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are PENTAC IMPEX SRL?

PENTAC IMPEX SRL (CUI 9757942) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 30 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă PENTAC IMPEX SRL în sectorul său?

PENTAC IMPEX SRL ocupă locul 429 din 3.780 firme active cu bilanț depus în CAEN 4399 (Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.), după cifra de afaceri.

Cât de veche este PENTAC IMPEX SRL față de firmele din același domeniu?

PENTAC IMPEX SRL este mai veche decât 97% dintre cele 8.513 firme active cu CAEN 4399.

Este PENTAC IMPEX SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare PENTAC IMPEX SRL (CUI 9757942) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este PENTAC IMPEX SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, PENTAC IMPEX SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în PENTAC IMPEX SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru PENTAC IMPEX SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este PENTAC IMPEX SRL plătitoare de TVA?

Da, PENTAC IMPEX SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a PENTAC IMPEX SRL?

În anul 2025, PENTAC IMPEX SRL a raportat o cifră de afaceri de 2.199.433 lei și un număr mediu de 1 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu PENTAC IMPEX SRL?

Firmoscop analizează PENTAC IMPEX SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Cluj

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Mergi mai departe

Firme din Cluj

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.