Mediana e 353.750 lei: jumătate dintre firmele care și-au depus bilanțul sunt sub cifra asta, de 692 de ori mai puțin decât firma de pe primul loc. Clasamentul de mai jos arată vârful; mediana arată firma obișnuită din Agricultură în Bihor.
Față de cele 12 luni de dinainte, înființările din domeniu au crescut cu 172,6% în Bihor, în timp ce în toată țara au crescut cu 67,3%. În 2025, firma tipică din domeniu în Bihor (mediana) a avut o marjă netă de 4,3%, cu 2,2 puncte procentuale sub firma tipică din toată țara (6,5%).
| Firma | Cifră de afaceri 2025 | Angajați | Localitate | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | OUL DE TINCA S.R.L. CUI 41048111 · CAEN 0147 |
244.775.700 lei 2024 |
111 | Sat Gurbediu Com. Tinca |
| 2 | PATROL SERVICE SRL CUI 2724212 · CAEN 0111 |
120.028.723 lei | 117 | Sat Cihei Com. Sânmartin |
| 3 | BOVAG S.R.L. CUI 49316732 · CAEN 0142 |
95.457.248 lei | 1 | Mun. Oradea |
| 4 | STANGL VEGETABLE SOCIETATE ÎN COMANDITĂ CUI 47861317 · CAEN 0113 |
73.932.186 lei | 117 | Sat Husasău de Tinca Com. Husasău de Tinca |
| 5 | REPRO FARM S.R.L. CUI 42469755 · CAEN 0146 |
58.762.272 lei | 12 | Mun. Oradea |
| 6 | NUTRIPASĂRE SRL CUI 32572540 · CAEN 0147 |
47.258.050 lei | 26 | Mun. Oradea |
| 7 | NUTRITIN SRL CUI 19105466 · CAEN 0146 |
44.047.392 lei | 18 | Sat Palota Com. Sântandrei |
| 8 | MICOJOR SRL CUI 12516057 · CAEN 0124 |
37.477.888 lei 2024 |
19 | Mun. Oradea |
| 9 | INCUBA FARM S.R.L. CUI 46611690 · CAEN 0147 |
36.352.163 lei | 25 | Sat Palota Com. Sântandrei |
| 10 | ROMESPA SRL CUI 10581784 · CAEN 0142 |
34.097.743 lei | 32 | Sat Biharia Com. Biharia |
| 11 | NUTRIAVI SRL CUI 16551413 · CAEN 0147 |
32.970.492 lei | 38 | Mun. Oradea |
| 12 | POULTRY PROJECT SRL CUI 19222733 · CAEN 0147 |
28.378.903 lei | 27 | Orş. Aleşd |
| 13 | VIS-AVIS SA CUI 12114645 · CAEN 0147 |
27.808.462 lei | 36 | Sat Vadu Crişului Com. Vadu Crişului |
| 14 | NUTRISUIN SRL CUI 18073560 · CAEN 0146 |
27.660.225 lei | 10 | Sat Palota Com. Sântandrei |
| 15 | HOMEC AGRO SRL CUI 13484646 · CAEN 0111 |
27.312.086 lei | 3 | Orş. Valea lui Mihai |
| 16 | ERDEI COOPERATIVĂ AGRICOLĂ CUI 29836455 · CAEN 0161 |
26.496.211 lei 2024 |
1 | Mun. Salonta |
| 17 | AVI-VEST SRL CUI 12153520 · CAEN 0147 |
26.165.415 lei | 46 | Sat Tămăşeu Com. Tămăşeu |
| 18 | NUTRIPIG SRL CUI 16546085 · CAEN 0146 |
22.656.274 lei | 48 | Sat Palota Com. Sântandrei |
| 19 | SADELLI PRODCOM SRL CUI 7160700 · CAEN 0111 |
21.879.224 lei | 41 | Sat Biharia Com. Biharia |
| 20 | CEREAL CONSTANTIN SRL CUI 16036094 · CAEN 0111 |
21.777.387 lei | 19 | Sat Stânceşti Com. Bunteşti |
| 21 | ROMINA AGRO IMPEX SRL CUI 7318959 · CAEN 0111 |
20.823.191 lei | 35 | Sat Diosig Com. Diosig |
| 22 | AGROSTY SRL CUI 16907678 · CAEN 0111 |
19.336.898 lei | 16 | Sat Suiug Com. Abram |
| 23 | GLOBIZ GROUP SRL CUI 33163640 · CAEN 0142 |
18.657.874 lei | 19 | Sat Sântion Com. Borş |
| 24 | FATORIE SRL CUI 17717949 · CAEN 0146 |
18.240.841 lei | 7 | Sat Holod Com. Holod |
| 25 | SIMONZID SRL CUI 26633570 · CAEN 0147 |
16.802.163 lei | — | Sat Cauaceu Com. Biharia |
LISTĂ — Cu cont gratuit
CSV gata de deschis în Excel, ordonat după cifra de afaceri: CUI, denumire, localitate, CAEN, stare, TVA, cifră de afaceri, profit și angajați.
Descarcă 500 de firme agricole din Bihor
Primele 50 de firme sunt gratuite, apoi un credit la 25 de firme: fișierul de 500 de firme costă 18 credite. Maximum 500 de firme pe fișier (în Bihor sunt 7.639). Fără date de contact.
| Indicator | Bihor | Toată țara |
|---|---|---|
| Marja netă a firmei tipice (mediana), 2025 | 4,3% din 474 de firme | 6,5% |
| Firme noi la 1.000 de firme active, noiembrie 2025 – octombrie 2026 | 22,1 169 de firme noi | 22,6 |
| Înființări față de cele 12 luni de dinainte | +172,6% aceeași fereastră, cu un an în urmă | +67,3% |
| Radiate, dintre firmele cu bilanț pe 2024 | 3,4% 34 din 1.007 firme | 3,4% |
| În insolvență, faliment sau reorganizare judiciară, dintre aceleași firme | 2,0% 20 din 1.007 firme | 2,6% |
| Firme care și-au mărit cifra de afaceri, 2024 → 2025 | 55,5% din 449 de firme | 63,4% |
Cum se citesc cifrele. Mediana e firma din mijloc: jumătate dintre firme sunt sub ea, jumătate peste, iar câțiva giganți n-o pot muta. Marja netă se calculează doar pentru firmele cu o cifră de afaceri de cel puțin 50.000 de lei și apare de la 30 de firme. Înființările numără firmele înmatriculate la Registrul Comerțului (societăți și PFA), pe luni încheiate. Ieșirile privesc firmele care și-au depus bilanțul pe 2024, deci lucrau atunci: datele deschise ale Registrului nu au data radierii, așa că nu le împărțim pe luni. În rezumatul de sus intră doar diferențele mari cât să nu fie zgomot: la marjă, cel puțin 20% din valoarea țării și minimum 2 puncte procentuale; la înființări, un ritm cu 25% peste sau sub țară; la ieșiri, de 1,5 ori rata țării, din cel puțin 10 firme; la firmele în creștere, 8 puncte procentuale. Și, la toate, doar dacă diferența e de cel puțin două ori mai mare decât variația pe care o produce întâmplarea la un număr de firme ca acesta.
Calculat de Firmoscop pe 2 noiembrie 2026, din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor (2024 și 2025) și din Registrul Comerțului, datele deschise din 19 octombrie 2026.
Firmele active din domeniu din Bihor care au avut în 2024 o cifră de afaceri de cel puțin 1.000.000 de lei, ordonate după cât au crescut în 2025. Firmele înființate în 2024 nu intră: un an incomplet în bază ar arăta o creștere care nu există.
| Firma | 2024 | 2025 | Creștere |
|---|---|---|---|
| ERDEI INVEST SRL CUI 4390097 |
3.689.530 lei | 12.363.228 lei | +235% |
| MAVIT BIO S.R.L. CUI 43271410 |
1.578.337 lei | 3.457.747 lei | +119% |
| NUTRIPASĂRE SRL CUI 32572540 |
23.234.242 lei | 47.258.050 lei | +103% |
| TITACRISTIAN SRL CUI 16234407 |
4.280.824 lei | 8.648.424 lei | +102% |
| INCUBA FARM S.R.L. CUI 46611690 |
19.199.974 lei | 36.352.163 lei | +89,3% |
Bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor pentru 2024 și 2025. Calculat de Firmoscop pe 2 noiembrie 2026.
Anul înmatriculării la Registrul Comerțului, pentru firmele active din agricultură din Bihor. Coloana din dreapta e aceeași distribuție pe toate firmele active din România — o generație supra-reprezentată aici, față de țară, spune când s-a format sectorul local.
| Perioada înființării | Firme | Aici | În toată țara |
|---|---|---|---|
| înainte de 2000 | 125 | 1,6% −4,2% față de țară |
5,8% |
| 2000–2009 | 566 | 7,4% −10,5% față de țară |
17,9% |
| 2010–2014 | 1.565 | 20,5% +6,4% față de țară |
14,1% |
| 2015–2019 | 2.461 | 32,2% +11,4% față de țară |
20,8% |
| 2020–2024 | 2.697 | 35,3% +7,5% față de țară |
27,8% |
| din 2025 | 225 | 2,9% −10,5% față de țară |
13,4% |
În noiembrie 2026, în Bihor sunt 7.639 firme agricole active, cu 2.666 de angajați declarați. 171 dintre ele au fost înmatriculate în ultimele 12 luni. Cifra de afaceri mediană e 353.750 lei. Sursa: bilanțurile oficiale (Ministerul Finanțelor) și Registrul Comerțului.
Poți prelua textul de mai sus cu atribuire: „Sursa: Firmoscop, noiembrie 2026" (CC BY).
În noiembrie 2026, în Bihor sunt 7.639 firme agricole active înregistrate la Registrul Comerțului (domeniul CAEN 01). Clasamentul include firmele cu bilanț depus la Ministerul Finanțelor și se actualizează automat din surse oficiale.
Pe primul loc în clasamentul după cifra de afaceri se află OUL DE TINCA S.R.L. (CUI 41048111), cu o cifră de afaceri de 244.775.700 lei (2024). Datele provin din bilanțurile oficiale publicate de Ministerul Finanțelor; poziția se poate schimba la fiecare an fiscal.
În ultimele 12 luni s-au înmatriculat 171 firme agricole noi în Bihor (2,2% din totalul activ). Cifra medianei cifrei de afaceri în sector e de 353.750 lei, iar firmele active din domeniu declară împreună 2.666 de angajați. Sursa: Registrul Comerțului și bilanțurile oficiale.
În 2025, firma de la mijlocul domeniului în Bihor (mediana, din 474 de firme cu bilanț) a avut o marjă netă de 4,3%, față de 6,5% în toată țara. Calculat de Firmoscop din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor, doar pentru firmele cu o cifră de afaceri de cel puțin 50.000 de lei.
Verdict verde / galben / roșu din surse oficiale — stare juridică, insolvențe, bilanțuri și cât e de solidă financiar.
Caută o firmăSursa: bilanțurile oficiale (Ministerul Finanțelor) și Registrul Comerțului, prin datele deschise. Clasamentul include firmele active cu bilanț depus; se actualizează automat.