Mediana e 243.889 lei: jumătate dintre firmele care și-au depus bilanțul sunt sub cifra asta, de 812 ori mai puțin decât firma de pe primul loc. Clasamentul de mai jos arată vârful; mediana arată firma obișnuită din Comerț cu amănuntul în Bistrița-Năsăud.
Pe cifrele de mai jos, domeniul arată în Bistrița-Năsăud ca în toată țara: nicio diferență nu trece de pragurile din nota de metodă.
| Firma | Cifră de afaceri 2025 | Angajați | Localitate | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | EXPRESS MOTORS SRL CUI 21868419 · CAEN 4781 |
198.130.255 lei | 32 | Mun. Bistriţa |
| 2 | INFLUENT SRL CUI 12168157 · CAEN 4712 |
176.897.708 lei | 125 | Orş. Năsăud |
| 3 | PETROLIUM - PRIVAT SRL CUI 31510484 · CAEN 4730 |
104.127.958 lei | 25 | Orş. Năsăud |
| 4 | OZANA SRL CUI 567421 · CAEN 4730 |
92.639.108 lei | 66 | Mun. Bistriţa |
| 5 | VARODIMEX SRL CUI 7157151 · CAEN 4711 |
72.560.993 lei | 92 | Mun. Bistriţa |
| 6 | BESTOIL ENERGY NONSTOP S.R.L. CUI 34203247 · CAEN 4711 |
60.611.418 lei | 26 | Loc. Viişoara Mun. Bistriţa |
| 7 | RUBIN SRL CUI 6510971 · CAEN 4781 |
51.515.846 lei | 31 | Mun. Bistriţa |
| 8 | GLOBAL NOMADIC S.R.L. CUI 41298150 · CAEN 4722 |
37.989.389 lei | 81 | Mun. Bistriţa |
| 9 | LIVENZA SRL CUI 18340552 · CAEN 4730 |
32.583.898 lei | 18 | Orş. Sângeorz-Băi |
| 10 | SASARMAN UNIVERSAL SRL CUI 30831729 · CAEN 4711 |
32.176.115 lei | 34 | Mun. Bistriţa |
| 11 | HOBBY STAR 94 IMPEX SRL CUI 5557283 · CAEN 4711 |
31.766.669 lei | 50 | Mun. Bistriţa |
| 12 | MIDIVOX SERVCOM SRL CUI 7880808 · CAEN 4730 |
29.673.555 lei | 11 | Orş. Sângeorz-Băi |
| 13 | BIA SI COM SRL CUI 5412428 · CAEN 4754 |
28.267.249 lei | 16 | Mun. Bistriţa |
| 14 | ANVELO MITAL SRL CUI 26940388 · CAEN 4782 |
27.744.336 lei 2024 |
10 | Mun. Bistriţa |
| 15 | AUTOLAK DISTRIBUTION SRL CUI 36479134 · CAEN 4782 |
26.593.217 lei | 43 | Sat Crainimăt Com. Şieu-Măgheruş |
| 16 | DOMDUK ROM SRL CUI 34078888 · CAEN 4711 |
26.393.718 lei | 14 | Mun. Bistriţa |
| 17 | BLACTEEA COM SRL CUI 4730059 · CAEN 4711 |
26.283.852 lei | 49 | Orş. Năsăud |
| 18 | NEIRA SRL CUI 3094158 · CAEN 4711 |
25.968.171 lei | 37 | Orş. Beclean |
| 19 | CARPIGIANI SERVPROD SRL CUI 6087155 · CAEN 4711 |
25.472.089 lei | 13 | Mun. Bistriţa |
| 20 | TYSITA SRL CUI 21801028 · CAEN 4711 |
25.204.199 lei | 40 | Mun. Bistriţa |
| 21 | PUNCTMARKET S.R.L. CUI 39154510 · CAEN 4711 |
23.228.037 lei | 40 | Orş. Sângeorz-Băi |
| 22 | ANTELO TOOLS S.R.L. CUI 44019900 · CAEN 4752 |
22.922.953 lei | 3 | Sat Bistriţa Bârgăului Com. Bistriţa Bârgăului |
| 23 | FARMACIA SANOVIL SRL CUI 27717830 · CAEN 4773 |
19.700.508 lei | 23 | Mun. Bistriţa |
| 24 | FIER FORJAT BISTRITA SRL CUI 33237527 · CAEN 4752 |
19.504.524 lei | 11 | Loc. Unirea Mun. Bistriţa |
| 25 | ALEX-DORA LUX COM SRL CUI 5826152 · CAEN 4730 |
18.786.441 lei | — | Mun. Bistriţa |
LISTĂ — Cu cont gratuit
CSV gata de deschis în Excel, ordonat după cifra de afaceri: CUI, denumire, localitate, CAEN, stare, TVA, cifră de afaceri, profit și angajați.
Descarcă 500 de firme de comerț cu amănuntul din Bistrița-Năsăud
Primele 50 de firme sunt gratuite, apoi un credit la 25 de firme: fișierul de 500 de firme costă 18 credite. Maximum 500 de firme pe fișier (în Bistrița-Năsăud sunt 3.820). Fără date de contact.
| Indicator | Bistrița-Năsăud | Toată țara |
|---|---|---|
| Marja netă a firmei tipice (mediana), 2025 | 3,6% din 1.264 de firme | 3,1% |
| Firme noi la 1.000 de firme active, noiembrie 2025 – octombrie 2026 | 42,4 162 de firme noi | 49,0 |
| Înființări față de cele 12 luni de dinainte | −28,0% aceeași fereastră, cu un an în urmă | −21,4% |
| Radiate, dintre firmele cu bilanț pe 2024 | 5,6% 113 din 2.003 firme | 7,0% |
| În insolvență, faliment sau reorganizare judiciară, dintre aceleași firme | 1,0% 20 din 2.003 firme | 0,8% |
| Firme care și-au mărit cifra de afaceri, 2024 → 2025 | 53,2% din 1.151 de firme | 51,7% |
Cum se citesc cifrele. Mediana e firma din mijloc: jumătate dintre firme sunt sub ea, jumătate peste, iar câțiva giganți n-o pot muta. Marja netă se calculează doar pentru firmele cu o cifră de afaceri de cel puțin 50.000 de lei și apare de la 30 de firme. Înființările numără firmele înmatriculate la Registrul Comerțului (societăți și PFA), pe luni încheiate. Ieșirile privesc firmele care și-au depus bilanțul pe 2024, deci lucrau atunci: datele deschise ale Registrului nu au data radierii, așa că nu le împărțim pe luni. În rezumatul de sus intră doar diferențele mari cât să nu fie zgomot: la marjă, cel puțin 20% din valoarea țării și minimum 2 puncte procentuale; la înființări, un ritm cu 25% peste sau sub țară; la ieșiri, de 1,5 ori rata țării, din cel puțin 10 firme; la firmele în creștere, 8 puncte procentuale. Și, la toate, doar dacă diferența e de cel puțin două ori mai mare decât variația pe care o produce întâmplarea la un număr de firme ca acesta.
Calculat de Firmoscop pe 3 noiembrie 2026, din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor (2024 și 2025) și din Registrul Comerțului, datele deschise din 19 octombrie 2026.
Firmele active din domeniu din Bistrița-Năsăud care au avut în 2024 o cifră de afaceri de cel puțin 1.000.000 de lei, ordonate după cât au crescut în 2025. Firmele înființate în 2024 nu intră: un an incomplet în bază ar arăta o creștere care nu există.
| Firma | 2024 | 2025 | Creștere |
|---|---|---|---|
| ANTELO TOOLS S.R.L. CUI 44019900 |
7.556.681 lei | 22.922.953 lei | +203% |
| DISARTO S.R.L. CUI 43943961 |
1.356.752 lei | 2.814.944 lei | +107% |
| TRS BISTRITA GOLD SRL CUI 37220749 |
1.338.410 lei | 2.671.052 lei | +99,6% |
| HYDROSFER INSTAL SRL CUI 16960280 |
5.735.533 lei | 11.405.742 lei | +98,9% |
| HAIHUI CAMPER S.R.L. CUI 41352292 |
5.279.794 lei | 10.429.470 lei | +97,5% |
Bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor pentru 2024 și 2025. Calculat de Firmoscop pe 3 noiembrie 2026.
Anul înmatriculării la Registrul Comerțului, pentru firmele active din comerț cu amănuntul din Bistrița-Năsăud. Coloana din dreapta e aceeași distribuție pe toate firmele active din România — o generație supra-reprezentată aici, față de țară, spune când s-a format sectorul local.
| Perioada înființării | Firme | Aici | În toată țara |
|---|---|---|---|
| înainte de 2000 | 505 | 13,2% +7,4% față de țară |
5,8% |
| 2000–2009 | 816 | 21,4% +3,4% față de țară |
17,9% |
| 2010–2014 | 544 | 14,2% |
14,1% |
| 2015–2019 | 764 | 20,0% |
20,8% |
| 2020–2024 | 850 | 22,3% −5,6% față de țară |
27,8% |
| din 2025 | 341 | 8,9% −4,5% față de țară |
13,5% |
În noiembrie 2026, în Bistrița-Năsăud sunt 3.820 firme de comerț cu amănuntul active, cu 4.602 angajați declarați. 159 dintre ele au fost înmatriculate în ultimele 12 luni. Cifra de afaceri mediană e 243.889 lei. Sursa: bilanțurile oficiale (Ministerul Finanțelor) și Registrul Comerțului.
Poți prelua textul de mai sus cu atribuire: „Sursa: Firmoscop, noiembrie 2026" (CC BY).
În noiembrie 2026, în Bistrița-Năsăud sunt 3.820 firme de comerț cu amănuntul active înregistrate la Registrul Comerțului (domeniul CAEN 47). Clasamentul include firmele cu bilanț depus la Ministerul Finanțelor și se actualizează automat din surse oficiale.
Pe primul loc în clasamentul după cifra de afaceri se află EXPRESS MOTORS SRL (CUI 21868419), cu o cifră de afaceri de 198.130.255 lei (2025). Datele provin din bilanțurile oficiale publicate de Ministerul Finanțelor; poziția se poate schimba la fiecare an fiscal.
În ultimele 12 luni s-au înmatriculat 159 firme de comerț cu amănuntul noi în Bistrița-Năsăud (4,2% din totalul activ). Cifra medianei cifrei de afaceri în sector e de 243.889 lei, iar firmele active din domeniu declară împreună 4.602 angajați. Sursa: Registrul Comerțului și bilanțurile oficiale.
În 2025, firma de la mijlocul domeniului în Bistrița-Năsăud (mediana, din 1.264 de firme cu bilanț) a avut o marjă netă de 3,6%, față de 3,1% în toată țara. Calculat de Firmoscop din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor, doar pentru firmele cu o cifră de afaceri de cel puțin 50.000 de lei.
Verdict verde / galben / roșu din surse oficiale — stare juridică, insolvențe, bilanțuri și cât e de solidă financiar.
Caută o firmăSursa: bilanțurile oficiale (Ministerul Finanțelor) și Registrul Comerțului, prin datele deschise. Clasamentul include firmele active cu bilanț depus; se actualizează automat.