Mediana e 102.680 lei: jumătate dintre firmele care și-au depus bilanțul sunt sub cifra asta, de 2.021 de ori mai puțin decât firma de pe primul loc. Clasamentul de mai jos arată vârful; mediana arată firma obișnuită din Consultanță în Constanța.
Dintre firmele din domeniu din Constanța care și-au depus bilanțul pe 2024, 1,8% sunt acum în insolvență, faliment sau reorganizare judiciară; în toată țara, proporția e 0,6%.
| Firma | Cifră de afaceri 2025 | Angajați | Localitate | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | MONSSON S.R.L. CUI 9881605 · CAEN 7020 |
207.485.294 lei | 104 | Sat Gălbiori Com. Crucea |
| 2 | ASRA WSE ENGINEERING S.R.L. CUI 43430320 · CAEN 7020 |
71.065.678 lei | 14 | Mun. Constanţa |
| 3 | P&C INSTALTERM SRL CUI 16323164 · CAEN 7022 |
40.933.835 lei 2010 |
— | Mun. Constanţa |
| 4 | EUROCLIF PC SRL CUI 28698435 · CAEN 7020 |
39.607.879 lei | 38 | Mun. Constanţa |
| 5 | BLUMENFIELD SRL CUI 26245985 · CAEN 7020 |
21.610.226 lei | 23 | Mun. Constanţa |
| 6 | AGROLINK S.R.L. CUI 40141580 · CAEN 7020 |
11.182.431 lei | 1 | Sat Cumpăna Com. Cumpăna |
| 7 | E21 BUSINESS BUILDER S.R.L. CUI 47348282 · CAEN 7020 |
5.500.500 lei | 1 | Mun. Constanţa |
| 8 | KINTETSU WORLD EXPRESS (EA) B.V. HOOFDDORP SUCURSALA CONSTANTA CUI 43443419 · CAEN 7010 |
5.202.887 lei | 12 | Mun. Constanţa |
| 9 | TMTK MARINE S.R.L. CUI 36613766 · CAEN 7020 |
4.931.198 lei | 6 | Mun. Constanţa |
| 10 | CMG EUROPEAN CONSULTING SRL CUI 18757321 · CAEN 7020 |
4.480.034 lei | 1 | Orş. Ovidiu |
| 11 | METAL STEEL SOLUTION S.R.L. CUI 47422354 · CAEN 7022 |
4.454.703 lei | — | Mun. Constanţa |
| 12 | TSM SYNERGY SOLUTIONS S.R.L. CUI 46028530 · CAEN 7020 |
3.766.687 lei | 8 | Mun. Constanţa |
| 13 | AFIR CONSULTING UE SRL CUI 35675310 · CAEN 7020 |
3.429.731 lei | 9 | Sat Agigea Com. Agigea |
| 14 | SOCIETY CONSULTING SRL CUI 30024060 · CAEN 7022 |
3.337.138 lei 2012 |
— | Sat Cuza Vodă Com. Cuza Vodă |
| 15 | GACRUX S.R.L. CUI 38389020 · CAEN 7022 |
3.231.635 lei 2024 |
5 | Sat Cumpăna Com. Cumpăna |
| 16 | ELIT CONTAB SRL CUI 14845498 · CAEN 7020 |
3.119.495 lei | 1 | Mun. Constanţa |
| 17 | PANAMICO EST S.R.L. CUI 49245437 · CAEN 7020 |
3.088.593 lei | 14 | Sat Lazu Com. Agigea |
| 18 | MC URBAN ENGINEERING S.R.L. CUI 35800464 · CAEN 7020 |
2.665.900 lei | 1 | Orş. Murfatlar |
| 19 | FERERO STAR SRL CUI 14418438 · CAEN 7020 |
2.347.658 lei | 8 | Mun. Constanţa |
| 20 | ASSOCIATED GROUP COMMUNICATIONS SRL CUI 13585268 · CAEN 7020 |
2.321.566 lei | 11 | Mun. Constanţa |
| 21 | LUBTECH INTERNAŢIONAL SRL CUI 14320609 · CAEN 7020 |
2.235.645 lei | 2 | Mun. Constanţa |
| 22 | HANSEATIC MARITIME HEALTH S.R.L. CUI 45364460 · CAEN 7020 |
2.094.399 lei | 8 | Mun. Constanţa |
| 23 | TOP MANAGEMENT ING SRL CUI 25827950 · CAEN 7020 |
2.086.963 lei | 11 | Mun. Constanţa |
| 24 | EUROSTEP CONSULTING S.R.L. CUI 47358014 · CAEN 7020 |
2.048.647 lei | — | Mun. Constanţa |
| 25 | TITAN PROLINK S.R.L. CUI 50307746 · CAEN 7020 |
1.908.042 lei | 1 | Mun. Constanţa |
LISTĂ — Cu cont gratuit
CSV gata de deschis în Excel, ordonat după cifra de afaceri: CUI, denumire, localitate, CAEN, stare, TVA, cifră de afaceri, profit și angajați.
Descarcă 500 de firme de consultanță din Constanța
Primele 50 de firme sunt gratuite, apoi un credit la 25 de firme: fișierul de 500 de firme costă 18 credite. Maximum 500 de firme pe fișier (în Constanța sunt 1.357). Fără date de contact.
| Indicator | Constanța | Toată țara |
|---|---|---|
| Marja netă a firmei tipice (mediana), 2025 | 30,2% din 286 de firme | 33,5% |
| Firme noi la 1.000 de firme active, noiembrie 2025 – octombrie 2026 | 73,0 99 de firme noi | 76,9 |
| Înființări față de cele 12 luni de dinainte | −5,7% aceeași fereastră, cu un an în urmă | +1,4% |
| Radiate, dintre firmele cu bilanț pe 2024 | 10,0% 68 din 677 de firme | 7,0% |
| În insolvență, faliment sau reorganizare judiciară, dintre aceleași firme | 1,8% 12 din 677 de firme | 0,6% |
| Firme care și-au mărit cifra de afaceri, 2024 → 2025 | 55,3% din 235 de firme | 53,9% |
Cum se citesc cifrele. Mediana e firma din mijloc: jumătate dintre firme sunt sub ea, jumătate peste, iar câțiva giganți n-o pot muta. Marja netă se calculează doar pentru firmele cu o cifră de afaceri de cel puțin 50.000 de lei și apare de la 30 de firme. Înființările numără firmele înmatriculate la Registrul Comerțului (societăți și PFA), pe luni încheiate. Ieșirile privesc firmele care și-au depus bilanțul pe 2024, deci lucrau atunci: datele deschise ale Registrului nu au data radierii, așa că nu le împărțim pe luni. În rezumatul de sus intră doar diferențele mari cât să nu fie zgomot: la marjă, cel puțin 20% din valoarea țării și minimum 2 puncte procentuale; la înființări, un ritm cu 25% peste sau sub țară; la ieșiri, de 1,5 ori rata țării, din cel puțin 10 firme; la firmele în creștere, 8 puncte procentuale. Și, la toate, doar dacă diferența e de cel puțin două ori mai mare decât variația pe care o produce întâmplarea la un număr de firme ca acesta.
Calculat de Firmoscop pe 3 noiembrie 2026, din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor (2024 și 2025) și din Registrul Comerțului, datele deschise din 19 octombrie 2026.
Firmele active din domeniu din Constanța care au avut în 2024 o cifră de afaceri de cel puțin 1.000.000 de lei, ordonate după cât au crescut în 2025. Firmele înființate în 2024 nu intră: un an incomplet în bază ar arăta o creștere care nu există.
| Firma | 2024 | 2025 | Creștere |
|---|---|---|---|
| AGROLINK S.R.L. CUI 40141580 |
1.592.848 lei | 11.182.431 lei | +602% |
| METAL STEEL SOLUTION S.R.L. CUI 47422354 |
1.117.918 lei | 4.454.703 lei | +298% |
| CMG EUROPEAN CONSULTING SRL CUI 18757321 |
1.189.568 lei | 4.480.034 lei | +277% |
| EUROCLIF PC SRL CUI 28698435 |
12.532.866 lei | 39.607.879 lei | +216% |
| BLUMENFIELD SRL CUI 26245985 |
7.332.873 lei | 21.610.226 lei | +195% |
Bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor pentru 2024 și 2025. Calculat de Firmoscop pe 3 noiembrie 2026.
Anul înmatriculării la Registrul Comerțului, pentru firmele active din consultanță din Constanța. Coloana din dreapta e aceeași distribuție pe toate firmele active din România — o generație supra-reprezentată aici, față de țară, spune când s-a format sectorul local.
| Perioada înființării | Firme | Aici | În toată țara |
|---|---|---|---|
| înainte de 2000 | 32 | 2,4% −3,5% față de țară |
5,8% |
| 2000–2009 | 342 | 25,2% +7,3% față de țară |
17,9% |
| 2010–2014 | 211 | 15,5% |
14,1% |
| 2015–2019 | 230 | 16,9% −3,9% față de țară |
20,8% |
| 2020–2024 | 355 | 26,2% |
27,8% |
| din 2025 | 187 | 13,8% |
13,5% |
În noiembrie 2026, în Constanța sunt 1.357 firme de consultanță active, cu 689 de angajați declarați. 98 dintre ele au fost înmatriculate în ultimele 12 luni. Cifra de afaceri mediană e 102.680 lei. Sursa: bilanțurile oficiale (Ministerul Finanțelor) și Registrul Comerțului.
Poți prelua textul de mai sus cu atribuire: „Sursa: Firmoscop, noiembrie 2026" (CC BY).
În noiembrie 2026, în Constanța sunt 1.357 firme de consultanță active înregistrate la Registrul Comerțului (domeniul CAEN 70). Clasamentul include firmele cu bilanț depus la Ministerul Finanțelor și se actualizează automat din surse oficiale.
Pe primul loc în clasamentul după cifra de afaceri se află MONSSON S.R.L. (CUI 9881605), cu o cifră de afaceri de 207.485.294 lei (2025). Datele provin din bilanțurile oficiale publicate de Ministerul Finanțelor; poziția se poate schimba la fiecare an fiscal.
În ultimele 12 luni s-au înmatriculat 98 firme de consultanță noi în Constanța (7,2% din totalul activ). Cifra medianei cifrei de afaceri în sector e de 102.680 lei, iar firmele active din domeniu declară împreună 689 de angajați. Sursa: Registrul Comerțului și bilanțurile oficiale.
În 2025, firma de la mijlocul domeniului în Constanța (mediana, din 286 de firme cu bilanț) a avut o marjă netă de 30,2%, față de 33,5% în toată țara. Calculat de Firmoscop din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor, doar pentru firmele cu o cifră de afaceri de cel puțin 50.000 de lei.
Verdict verde / galben / roșu din surse oficiale — stare juridică, insolvențe, bilanțuri și cât e de solidă financiar.
Caută o firmăSursa: bilanțurile oficiale (Ministerul Finanțelor) și Registrul Comerțului, prin datele deschise. Clasamentul include firmele active cu bilanț depus; se actualizează automat.