Firmoscop › Firme › Bacău › Imobiliare

Top firme imobiliare din Bacău

859 de firme active în domeniu (CAEN 68) în Bacău, clasate după cifra de afaceri din ultimul bilanț oficial. Apasă pe orice firmă pentru profilul complet gratuit.

Cum arată sectorul, dincolo de primele locuri

Cifra de afaceri mediană145.231 lei
Firme cu bilanț depus529 din 859
Angajați în sector633
Înființate în ultimul an42

Mediana e 145.231 lei: jumătate dintre firmele care și-au depus bilanțul sunt sub cifra asta, de 546 de ori mai puțin decât firma de pe primul loc. Clasamentul de mai jos arată vârful; mediana arată firma obișnuită din Imobiliare în Bacău.

Imobiliare în Bacău, față de toată țara

În 2025, firma tipică din domeniu în Bacău (mediana) a avut o marjă netă de 30,0%, cu 7,7 puncte procentuale peste firma tipică din toată țara (22,3%).

Cifrele, sursele și pragurile sunt mai jos, sub clasament.

Clasamentul

FirmaCifră de afaceri 2025AngajațiLocalitate
1 CLUJ BUSINESS CENTRE S.R.L.
CUI 30391679 · CAEN 6820
79.294.012 lei — Mun. Bacău
2 ARENA CITY CENTER SRL
CUI 18356346 · CAEN 6820
50.497.930 lei 48 Mun. Bacău
3 UPSCALE DEVELOPMENT S.R.L.
CUI 22410869 · CAEN 6820
47.372.226 lei 9 Mun. Bacău
4 SERBAN VODA PLAZA DEVELOPMENT S.R.L.
CUI 22323827 · CAEN 6820
39.240.031 lei — Mun. Bacău
5 THE BRIDGE 3 OFFICE BUILDING S.R.L.
CUI 39538626 · CAEN 6820
26.740.178 lei — Mun. Bacău
6 THE BRIDGE 2 DEVELOPMENT S.R.L.
CUI 36653230 · CAEN 6820
25.527.828 lei 0 Mun. Bacău
7 VICTORIEI 174 BUSINESS DEVELOPMENT S.R.L.
CUI 36061530 · CAEN 6820
18.443.976 lei 0 Mun. Bacău
8 PRO DEVELOPMENT SRL
CUI 24409119 · CAEN 6812
11.204.949 lei 7 Mun. Bacău
9 OMP SRL
CUI 14445963 · CAEN 6820
11.076.369 lei 12 Mun. Bacău
10 FORESTIER MU SILVICULTURA SRL
CUI 18636079 · CAEN 6811
10.871.253 lei 1 Orş. Dărmăneşti
11 SITERA DEVELOPMENT SRL
CUI 16234032 · CAEN 6812
8.902.013 lei 7 Mun. Bacău
12 ETHOS HOUSE SRL
CUI 30891798 · CAEN 6820
8.198.504 lei 0 Mun. Bacău
13 PIF INDUSTRIAL SRL
CUI 18227759 · CAEN 6820
7.257.714 lei 1 Mun. Bacău
14 ARENA RESIDENCE SRL
CUI 31400040 · CAEN 6812
5.348.660 lei 7 Mun. Bacău
15 CASA SA
CUI 8376788 · CAEN 6820
5.145.661 lei 12 Mun. Bacău
16 PAVEL BUILD SRL
CUI 36849350 · CAEN 6812
4.516.202 lei 9 Mun. Bacău
17 ROMTRUST & BAU SRL
CUI 16052472 · CAEN 6812
4.082.131 lei 1 Mun. Bacău
18 ILBA GRUP SA
CUI 946948 · CAEN 6820
3.245.778 lei 3 Mun. Bacău
19 NMS LOGISTIC SRL
CUI 13507715 · CAEN 6820
2.914.221 lei 1 Mun. Bacău
20 IATSA SA
CUI 8195757 · CAEN 6820
2.902.426 lei
2024
7 Mun. Bacău
21 EUROLINE SRL
CUI 8108840 · CAEN 6820
2.647.040 lei 3 Mun. Bacău
22 T.D.C. SRL
CUI 15843959 · CAEN 6820
2.536.415 lei 14 Mun. Bacău
23 ES CONSULTING SRL
CUI 15344002 · CAEN 6820
2.516.319 lei 1 Mun. Bacău
24 BIALEX SRL
CUI 987298 · CAEN 6820
2.373.620 lei 10 Mun. Bacău
25 CENTENNIAL GESTIUNE IMOBILIAR SRL
CUI 30331324 · CAEN 6832
2.321.018 lei 9 Mun. Bacău

LISTĂ — Cu cont gratuit

Ia lista ca fișier, nu doar primele 50

CSV gata de deschis în Excel, ordonat după cifra de afaceri: CUI, denumire, localitate, CAEN, stare, TVA, cifră de afaceri, profit și angajați.

Descarcă 500 de firme imobiliare din Bacău

Primele 50 de firme sunt gratuite, apoi un credit la 25 de firme: fișierul de 500 de firme costă 18 credite. Maximum 500 de firme pe fișier (în Bacău sunt 859). Fără date de contact.

Sau ia gratuit primele 50 ›

Bacău față de toată țara, pe același domeniu

IndicatorBacăuToată țara
Marja netă a firmei tipice (mediana), 202530,0%
din 352 de firme
22,3%
Firme noi la 1.000 de firme active, noiembrie 2025 – octombrie 202648,9
42 de firme noi
63,3
Înființări față de cele 12 luni de dinainte+5,0%
aceeași fereastră, cu un an în urmă
−18,5%
Radiate, dintre firmele cu bilanț pe 20245,8%
33 din 568 de firme
5,1%
În insolvență, faliment sau reorganizare judiciară, dintre aceleași firme0,9%
5 din 568 de firme
0,6%
Firme care și-au mărit cifra de afaceri, 2024 → 202558,4%
din 332 de firme
58,5%

Cum se citesc cifrele. Mediana e firma din mijloc: jumătate dintre firme sunt sub ea, jumătate peste, iar câțiva giganți n-o pot muta. Marja netă se calculează doar pentru firmele cu o cifră de afaceri de cel puțin 50.000 de lei și apare de la 30 de firme. Înființările numără firmele înmatriculate la Registrul Comerțului (societăți și PFA), pe luni încheiate. Ieșirile privesc firmele care și-au depus bilanțul pe 2024, deci lucrau atunci: datele deschise ale Registrului nu au data radierii, așa că nu le împărțim pe luni. În rezumatul de sus intră doar diferențele mari cât să nu fie zgomot: la marjă, cel puțin 20% din valoarea țării și minimum 2 puncte procentuale; la înființări, un ritm cu 25% peste sau sub țară; la ieșiri, de 1,5 ori rata țării, din cel puțin 10 firme; la firmele în creștere, 8 puncte procentuale. Și, la toate, doar dacă diferența e de cel puțin două ori mai mare decât variația pe care o produce întâmplarea la un număr de firme ca acesta.

Calculat de Firmoscop pe 3 noiembrie 2026, din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor (2024 și 2025) și din Registrul Comerțului, datele deschise din 19 octombrie 2026.

Cine a crescut cel mai mult în 2025

Firmele active din domeniu din Bacău care au avut în 2024 o cifră de afaceri de cel puțin 1.000.000 de lei, ordonate după cât au crescut în 2025. Firmele înființate în 2024 nu intră: un an incomplet în bază ar arăta o creștere care nu există.

Firma20242025Creștere
T.D.C. SRL
CUI 15843959
1.130.586 lei 2.536.415 lei +124%
PAVEL BUILD SRL
CUI 36849350
2.127.972 lei 4.516.202 lei +112%
CASA SA
CUI 8376788
3.982.007 lei 5.145.661 lei +29,2%
CENTENNIAL GESTIUNE IMOBILIAR SRL
CUI 30331324
1.838.518 lei 2.321.018 lei +26,2%
EUROLINE SRL
CUI 8108840
2.228.070 lei 2.647.040 lei +18,8%

Bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor pentru 2024 și 2025. Calculat de Firmoscop pe 3 noiembrie 2026.

Cât de tânăr e Imobiliare în Bacău

Anul înmatriculării la Registrul Comerțului, pentru firmele active din imobiliare din Bacău. Coloana din dreapta e aceeași distribuție pe toate firmele active din România — o generație supra-reprezentată aici, față de țară, spune când s-a format sectorul local.

Perioada înființăriiFirmeAiciÎn toată țara
înainte de 2000 139 16,2%
+10,3% față de țară
5,8%
2000–2009 204 23,7%
+5,8% față de țară
17,9%
2010–2014 87 10,1%
−4,0% față de țară
14,1%
2015–2019 127 14,8%
−6,0% față de țară
20,8%
2020–2024 227 26,4%
27,8%
din 2025 75 8,7%
−4,8% față de țară
13,5%

Imobiliare în alte județe

Alte domenii în Bacău

Înainte să lucrezi cu o firmă din listă

Cifra, gata de citat

În noiembrie 2026, în Bacău sunt 859 firme imobiliare active, cu 633 de angajați declarați. 42 dintre ele au fost înmatriculate în ultimele 12 luni. Cifra de afaceri mediană e 145.231 lei. Sursa: bilanțurile oficiale (Ministerul Finanțelor) și Registrul Comerțului.

Poți prelua textul de mai sus cu atribuire: „Sursa: Firmoscop, noiembrie 2026" (CC BY).

Întrebări frecvente

Câte firme imobiliare active sunt în Bacău?

În noiembrie 2026, în Bacău sunt 859 firme imobiliare active înregistrate la Registrul Comerțului (domeniul CAEN 68). Clasamentul include firmele cu bilanț depus la Ministerul Finanțelor și se actualizează automat din surse oficiale.

Care e cea mai mare firmă de imobiliare din Bacău?

Pe primul loc în clasamentul după cifra de afaceri se află CLUJ BUSINESS CENTRE S.R.L. (CUI 30391679), cu o cifră de afaceri de 79.294.012 lei (2025). Datele provin din bilanțurile oficiale publicate de Ministerul Finanțelor; poziția se poate schimba la fiecare an fiscal.

Câte firme imobiliare noi s-au înființat recent în Bacău?

În ultimele 12 luni s-au înmatriculat 42 firme imobiliare noi în Bacău (4,9% din totalul activ). Cifra medianei cifrei de afaceri în sector e de 145.231 lei, iar firmele active din domeniu declară împreună 633 de angajați. Sursa: Registrul Comerțului și bilanțurile oficiale.

Ce marjă de profit are o firmă tipică din Imobiliare în Bacău?

În 2025, firma de la mijlocul domeniului în Bacău (mediana, din 352 de firme cu bilanț) a avut o marjă netă de 30,0%, față de 22,3% în toată țara. Calculat de Firmoscop din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor, doar pentru firmele cu o cifră de afaceri de cel puțin 50.000 de lei.

Verifică orice firmă înainte să lucrezi cu ea

Verdict verde / galben / roșu din surse oficiale — stare juridică, insolvențe, bilanțuri și cât e de solidă financiar.

Caută o firmă

Sursa: bilanțurile oficiale (Ministerul Finanțelor) și Registrul Comerțului, prin datele deschise. Clasamentul include firmele active cu bilanț depus; se actualizează automat.