Mediana e 270.252 lei: jumătate dintre firmele care și-au depus bilanțul sunt sub cifra asta, de 217 ori mai puțin decât firma de pe primul loc. Clasamentul de mai jos arată vârful; mediana arată firma obișnuită din Transport & Logistică în Călărași.
Față de cele 12 luni de dinainte, înființările din domeniu au crescut cu 94,0% în Călărași, în timp ce în toată țara au scăzut cu 2,1%.
| Firma | Cifră de afaceri 2025 | Angajați | Localitate | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | NEKSIO LAND SRL CUI 33069300 · CAEN 4941 |
58.548.826 lei | 35 | Mun. Olteniţa |
| 2 | ALEXNEL SRL CUI 9144964 · CAEN 4941 |
43.469.888 lei | 95 | Sat Dragalina Com. Dragalina |
| 3 | IANYS SRL CUI 3795475 · CAEN 4941 |
31.513.562 lei | 23 | Mun. Călăraşi |
| 4 | DENSIT SRL CUI 6786749 · CAEN 4941 |
24.700.251 lei | 14 | Mun. Olteniţa |
| 5 | EXPERT SOFTWARE COMPANY SRL CUI 14916343 · CAEN 4941 |
21.956.041 lei | 39 | Mun. Olteniţa |
| 6 | ALI TRANS COM SRL CUI 8084783 · CAEN 4931 |
21.777.508 lei | 79 | Mun. Călăraşi |
| 7 | AGRO TRANSPORT CRISTINEL SRL CUI 17080314 · CAEN 4941 |
20.988.159 lei | 38 | Sat Radu Vodă Com. Lupşanu |
| 8 | DINAMIC JOB SRL CUI 21651800 · CAEN 4931 |
16.998.825 lei | 61 | Mun. Olteniţa |
| 9 | ADIA TRADE SRL CUI 16750548 · CAEN 4941 |
14.274.363 lei | 30 | Mun. Călăraşi |
| 10 | GEORGIO TRANS SRL CUI 13323755 · CAEN 4941 |
13.071.377 lei | 2 | Mun. Călăraşi |
| 11 | 95 ARION SRL CUI 8076977 · CAEN 4941 |
12.546.718 lei | 32 | Mun. Olteniţa |
| 12 | ROM TRANSPORT SRL CUI 24457000 · CAEN 4941 |
11.656.304 lei | 19 | Mun. Călăraşi |
| 13 | AMR BEST CONSULTING SRL CUI 23385470 · CAEN 4941 |
9.280.889 lei | 12 | Sat Cuneşti Com. Grădiştea |
| 14 | VALI STAR AUTO SRL CUI 24613410 · CAEN 4941 |
8.803.908 lei | 14 | Sat Tonea Com. Modelu |
| 15 | VERONA LOGISTIC SRL CUI 26119340 · CAEN 4941 |
8.151.092 lei | 15 | Sat Drajna Nouă Com. Dragalina |
| 16 | CARDINAL EUROSPEED SRL CUI 36412363 · CAEN 4941 |
8.021.588 lei | 12 | Mun. Călăraşi |
| 17 | TRANSCHEM WIDE SRL CUI 24906037 · CAEN 4941 |
7.930.632 lei | 4 | Mun. Olteniţa |
| 18 | NAVIOSPED COMPANY SRL CUI 34488691 · CAEN 4941 |
7.321.464 lei | 22 | Mun. Olteniţa |
| 19 | NEW SPEED GENERATION TRANS SRL CUI 25762975 · CAEN 4941 |
6.479.138 lei 2010 |
2 | Mun. Călăraşi |
| 20 | VIBO TRANSPORT S.A. CUI 47758525 · CAEN 4941 |
6.179.883 lei | 9 | Mun. Călăraşi |
| 21 | ACTUAL GERANI SRL CUI 17415525 · CAEN 4941 |
6.000.558 lei | 2 | Mun. Călăraşi |
| 22 | AMIR EVE TRANS GRUP S.R.L. CUI 39495894 · CAEN 4941 |
5.701.577 lei | 6 | Orş. Fundulea |
| 23 | ECOREC PROD EXPERT IMPEX SRL CUI 30576324 · CAEN 4941 |
5.692.011 lei | 18 | Sat Radovanu Com. Radovanu |
| 24 | ICHIM TRANS SRL CUI 18931028 · CAEN 4941 |
5.405.598 lei | 13 | Mun. Călăraşi |
| 25 | MIREA TRANS SRL CUI 15052229 · CAEN 4941 |
4.575.552 lei | 12 | Sat Lupşanu Com. Lupşanu |
LISTĂ — Cu cont gratuit
CSV gata de deschis în Excel, ordonat după cifra de afaceri: CUI, denumire, localitate, CAEN, stare, TVA, cifră de afaceri, profit și angajați.
Descarcă 500 de firme de transport și logistică din Călărași
Primele 50 de firme sunt gratuite, apoi un credit la 25 de firme: fișierul de 500 de firme costă 18 credite. Maximum 500 de firme pe fișier (în Călărași sunt 1.422). Fără date de contact.
| Indicator | Călărași | Toată țara |
|---|---|---|
| Marja netă a firmei tipice (mediana), 2025 | 6,0% din 332 de firme | 4,3% |
| Firme noi la 1.000 de firme active, noiembrie 2025 – octombrie 2026 | 114,6 163 de firme noi | 121,1 |
| Înființări față de cele 12 luni de dinainte | +94,0% aceeași fereastră, cu un an în urmă | −2,1% |
| Radiate, dintre firmele cu bilanț pe 2024 | 3,3% 18 din 538 de firme | 4,9% |
| În insolvență, faliment sau reorganizare judiciară, dintre aceleași firme | 1,3% 7 din 538 de firme | 1,6% |
| Firme care și-au mărit cifra de afaceri, 2024 → 2025 | 57,3% din 288 de firme | 51,8% |
Cum se citesc cifrele. Mediana e firma din mijloc: jumătate dintre firme sunt sub ea, jumătate peste, iar câțiva giganți n-o pot muta. Marja netă se calculează doar pentru firmele cu o cifră de afaceri de cel puțin 50.000 de lei și apare de la 30 de firme. Înființările numără firmele înmatriculate la Registrul Comerțului (societăți și PFA), pe luni încheiate. Ieșirile privesc firmele care și-au depus bilanțul pe 2024, deci lucrau atunci: datele deschise ale Registrului nu au data radierii, așa că nu le împărțim pe luni. În rezumatul de sus intră doar diferențele mari cât să nu fie zgomot: la marjă, cel puțin 20% din valoarea țării și minimum 2 puncte procentuale; la înființări, un ritm cu 25% peste sau sub țară; la ieșiri, de 1,5 ori rata țării, din cel puțin 10 firme; la firmele în creștere, 8 puncte procentuale. Și, la toate, doar dacă diferența e de cel puțin două ori mai mare decât variația pe care o produce întâmplarea la un număr de firme ca acesta.
Calculat de Firmoscop pe 2 noiembrie 2026, din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor (2024 și 2025) și din Registrul Comerțului, datele deschise din 19 octombrie 2026.
Firmele active din domeniu din Călărași care au avut în 2024 o cifră de afaceri de cel puțin 1.000.000 de lei, ordonate după cât au crescut în 2025. Firmele înființate în 2024 nu intră: un an incomplet în bază ar arăta o creștere care nu există.
| Firma | 2024 | 2025 | Creștere |
|---|---|---|---|
| ECOREC PROD EXPERT IMPEX SRL CUI 30576324 |
2.506.195 lei | 5.692.011 lei | +127% |
| WONDERLAND GRUP SRL CUI 29107200 |
1.601.642 lei | 3.028.498 lei | +89,1% |
| PECAMAR TRANS S.R.L. CUI 46759263 |
1.287.103 lei | 2.404.797 lei | +86,8% |
| LUZ MARIA TRANS SRL CUI 26917563 |
1.404.445 lei | 2.539.216 lei | +80,8% |
| HARY VACATIONS & TRIPS S.R.L. CUI 38936712 |
1.175.128 lei | 1.926.778 lei | +64,0% |
Bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor pentru 2024 și 2025. Calculat de Firmoscop pe 2 noiembrie 2026.
Anul înmatriculării la Registrul Comerțului, pentru firmele active din transport & logistică din Călărași. Coloana din dreapta e aceeași distribuție pe toate firmele active din România — o generație supra-reprezentată aici, față de țară, spune când s-a format sectorul local.
| Perioada înființării | Firme | Aici | În toată țara |
|---|---|---|---|
| înainte de 2000 | 37 | 2,6% −3,2% față de țară |
5,8% |
| 2000–2009 | 277 | 19,5% |
17,9% |
| 2010–2014 | 150 | 10,5% −3,6% față de țară |
14,1% |
| 2015–2019 | 321 | 22,6% |
20,8% |
| 2020–2024 | 403 | 28,3% |
27,8% |
| din 2025 | 234 | 16,5% +3,0% față de țară |
13,4% |
În noiembrie 2026, în Călărași sunt 1.422 firme de transport și logistică active, cu 1.524 de angajați declarați. 163 dintre ele au fost înmatriculate în ultimele 12 luni. Cifra de afaceri mediană e 270.252 lei. Sursa: bilanțurile oficiale (Ministerul Finanțelor) și Registrul Comerțului.
Poți prelua textul de mai sus cu atribuire: „Sursa: Firmoscop, noiembrie 2026" (CC BY).
În noiembrie 2026, în Călărași sunt 1.422 firme de transport și logistică active înregistrate la Registrul Comerțului (domeniul CAEN 49). Clasamentul include firmele cu bilanț depus la Ministerul Finanțelor și se actualizează automat din surse oficiale.
Pe primul loc în clasamentul după cifra de afaceri se află NEKSIO LAND SRL (CUI 33069300), cu o cifră de afaceri de 58.548.826 lei (2025). Datele provin din bilanțurile oficiale publicate de Ministerul Finanțelor; poziția se poate schimba la fiecare an fiscal.
În ultimele 12 luni s-au înmatriculat 163 firme de transport și logistică noi în Călărași (11,5% din totalul activ). Cifra medianei cifrei de afaceri în sector e de 270.252 lei, iar firmele active din domeniu declară împreună 1.524 de angajați. Sursa: Registrul Comerțului și bilanțurile oficiale.
În 2025, firma de la mijlocul domeniului în Călărași (mediana, din 332 de firme cu bilanț) a avut o marjă netă de 6,0%, față de 4,3% în toată țara. Calculat de Firmoscop din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor, doar pentru firmele cu o cifră de afaceri de cel puțin 50.000 de lei.
Verdict verde / galben / roșu din surse oficiale — stare juridică, insolvențe, bilanțuri și cât e de solidă financiar.
Caută o firmăSursa: bilanțurile oficiale (Ministerul Finanțelor) și Registrul Comerțului, prin datele deschise. Clasamentul include firmele active cu bilanț depus; se actualizează automat.