Firmoscop › Firme › Iași › Textile & Confecții

Top firme de textile și confecții din Iași

433 de firme active în domeniu (CAEN 14) în Iași, clasate după cifra de afaceri din ultimul bilanț oficial. Apasă pe orice firmă pentru profilul complet gratuit.

Cum arată sectorul, dincolo de primele locuri

Cifra de afaceri mediană146.952 lei
Firme cu bilanț depus248 din 433
Angajați în sector1.936
Înființate în ultimul an12

Mediana e 146.952 lei: jumătate dintre firmele care și-au depus bilanțul sunt sub cifra asta, de 1.075 de ori mai puțin decât firma de pe primul loc. Clasamentul de mai jos arată vârful; mediana arată firma obișnuită din Textile & Confecții în Iași.

Textile & Confecții în Iași, față de toată țara

Pe cifrele de mai jos, domeniul arată în Iași ca în toată țara: nicio diferență nu trece de pragurile din nota de metodă.

Cifrele, sursele și pragurile sunt mai jos, sub clasament.

Clasamentul

FirmaCifră de afaceri 2025AngajațiLocalitate
1 MOTEXCO SRL
CUI 10727872 · CAEN 1421
158.012.069 lei 389 Mun. Iaşi
2 CONFECTII INTEGRATE MOLDOVA SRL
CUI 16695397 · CAEN 1421
43.411.631 lei 407 Mun. Iaşi
3 CORA TEXTILES SRL
CUI 30539130 · CAEN 1421
22.505.217 lei 194 Mun. Iaşi
4 VERTICAL DESIGN SRL
CUI 15228369 · CAEN 1421
15.966.857 lei 52 Mun. Paşcani
5 TEHNICONF CONFECŢII S.R.L.
CUI 39171723 · CAEN 1423
11.219.428 lei 140 Mun. Iaşi
6 STEFANA SRL
CUI 3421942 · CAEN 1423
9.951.141 lei 38 Mun. Iaşi
7 ARTEFLUX S.R.L.
CUI 40171280 · CAEN 1421
8.230.825 lei 13 Mun. Iaşi
8 BENCOMAR SRL
CUI 21673360 · CAEN 1421
7.797.136 lei 8 Sat Ţibăneşti Com. Ţibăneşti
9 UTILDECO GROUP S.R.L.
CUI 22664824 · CAEN 1423
7.535.909 lei 25 Sat Uricani Com. Miroslava
10 DELTA PLAN SRL
CUI 4689669 · CAEN 1422
5.532.466 lei 35 Sat Valea Adâncă Com. Miroslava
11 KATTY FASHION SRL
CUI 15607702 · CAEN 1421
5.426.725 lei 45 Mun. Iaşi
12 GLOBAL SISTEM SRL
CUI 15047800 · CAEN 1423
5.327.112 lei 8 Mun. Iaşi
13 MELISSA COLLECTION SRL
CUI 32757866 · CAEN 1421
5.047.706 lei 20 Mun. Iaşi
14 TOPP ROMANIA SRL
CUI 16574697 · CAEN 1429
2.472.111 lei 18 Sat Holboca Com. Holboca
15 DONY SRL
CUI 1995663 · CAEN 1421
2.347.750 lei 19 Mun. Iaşi
16 DEJIDA SRL
CUI 14890987 · CAEN 1421
2.059.180 lei
2024
32 Orş. Hârlău
17 LIDIA MOD COLLECTION SRL
CUI 15398037 · CAEN 1421
1.905.213 lei 17 Mun. Paşcani
18 TCONCEPT INDUSTRIES S.R.L.
CUI 40073834 · CAEN 1421
1.815.541 lei 15 Mun. Iaşi
19 ELITTUDE S.R.L.
CUI 34938427 · CAEN 1421
1.774.072 lei 12 Mun. Iaşi
20 SIMODA RO SRL
CUI 13820959 · CAEN 1413
1.773.171 lei 23 Mun. Iaşi
21 MAXWELL TEXTILES S.R.L.
CUI 39889643 · CAEN 1413
1.767.059 lei
2024
39 Mun. Iaşi
22 NEKY-TEX SRL
CUI 15543404 · CAEN 1421
1.617.013 lei
2024
9 Sat Heleşteni Com. Heleşteni
23 CHOTRONETTE SHOP SRL
CUI 31782756 · CAEN 1421
1.482.844 lei 10 Mun. Iaşi
24 INTERNATIONAL CONNECTION SRL
CUI 9227571 · CAEN 1421
1.390.516 lei 12 Sat Valea Lupului Com. Valea Lupului
25 HIPPOS FASHION SRL
CUI 11183817 · CAEN 1413
1.282.898 lei
2013
2 Mun. Iaşi

LISTĂ — Cu cont gratuit

Ia lista ca fișier, nu doar primele 50

CSV gata de deschis în Excel, ordonat după cifra de afaceri: CUI, denumire, localitate, CAEN, stare, TVA, cifră de afaceri, profit și angajați.

Descarcă 433 de firme de textile și confecții din Iași

Primele 50 de firme sunt gratuite, apoi un credit la 25 de firme: fișierul de 433 de firme costă 16 credite. Maximum 500 de firme pe fișier. Fără date de contact.

Sau ia gratuit primele 50 ›

Iași față de toată țara, pe același domeniu

IndicatorIașiToată țara
Marja netă a firmei tipice (mediana), 20252,1%
din 123 de firme
3,9%
Firme noi la 1.000 de firme active, noiembrie 2025 – octombrie 202627,7
12 firme noi
35,5
Radiate, dintre firmele cu bilanț pe 20244,9%
12 din 246 de firme
7,5%
În insolvență, faliment sau reorganizare judiciară, dintre aceleași firme2,4%
6 din 246 de firme
3,9%
Firme care și-au mărit cifra de afaceri, 2024 → 202546,6%
din 118 firme
50,0%

Cum se citesc cifrele. Mediana e firma din mijloc: jumătate dintre firme sunt sub ea, jumătate peste, iar câțiva giganți n-o pot muta. Marja netă se calculează doar pentru firmele cu o cifră de afaceri de cel puțin 50.000 de lei și apare de la 30 de firme. Înființările numără firmele înmatriculate la Registrul Comerțului (societăți și PFA), pe luni încheiate. Ieșirile privesc firmele care și-au depus bilanțul pe 2024, deci lucrau atunci: datele deschise ale Registrului nu au data radierii, așa că nu le împărțim pe luni. În rezumatul de sus intră doar diferențele mari cât să nu fie zgomot: la marjă, cel puțin 20% din valoarea țării și minimum 2 puncte procentuale; la înființări, un ritm cu 25% peste sau sub țară; la ieșiri, de 1,5 ori rata țării, din cel puțin 10 firme; la firmele în creștere, 8 puncte procentuale. Și, la toate, doar dacă diferența e de cel puțin două ori mai mare decât variația pe care o produce întâmplarea la un număr de firme ca acesta.

Calculat de Firmoscop pe 2 noiembrie 2026, din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor (2024 și 2025) și din Registrul Comerțului, datele deschise din 19 octombrie 2026.

Cine a crescut cel mai mult în 2025

Firmele active din domeniu din Iași care au avut în 2024 o cifră de afaceri de cel puțin 1.000.000 de lei, ordonate după cât au crescut în 2025. Firmele înființate în 2024 nu intră: un an incomplet în bază ar arăta o creștere care nu există.

Firma20242025Creștere
ARTEFLUX S.R.L.
CUI 40171280
1.861.119 lei 8.230.825 lei +342%
DONY SRL
CUI 1995663
1.155.410 lei 2.347.750 lei +103%
VERTICAL DESIGN SRL
CUI 15228369
8.837.817 lei 15.966.857 lei +80,7%
MELISSA COLLECTION SRL
CUI 32757866
3.024.126 lei 5.047.706 lei +66,9%
UTILDECO GROUP S.R.L.
CUI 22664824
5.741.562 lei 7.535.909 lei +31,3%

Bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor pentru 2024 și 2025. Calculat de Firmoscop pe 2 noiembrie 2026.

Cât de tânăr e Textile & Confecții în Iași

Anul înmatriculării la Registrul Comerțului, pentru firmele active din textile & confecții din Iași. Coloana din dreapta e aceeași distribuție pe toate firmele active din România — o generație supra-reprezentată aici, față de țară, spune când s-a format sectorul local.

Perioada înființăriiFirmeAiciÎn toată țara
înainte de 2000 54 12,5%
+6,6% față de țară
5,8%
2000–2009 67 15,5%
−2,5% față de țară
17,9%
2010–2014 50 11,5%
−2,6% față de țară
14,1%
2015–2019 135 31,2%
+10,3% față de țară
20,8%
2020–2024 105 24,2%
−3,6% față de țară
27,8%
din 2025 22 5,1%
−8,4% față de țară
13,5%

Textile & Confecții în alte județe

Alte domenii în Iași

Înainte să lucrezi cu o firmă din listă

Cifra, gata de citat

În noiembrie 2026, în Iași sunt 433 firme de textile și confecții active, cu 1.936 de angajați declarați. 12 dintre ele au fost înmatriculate în ultimele 12 luni. Cifra de afaceri mediană e 146.952 lei. Sursa: bilanțurile oficiale (Ministerul Finanțelor) și Registrul Comerțului.

Poți prelua textul de mai sus cu atribuire: „Sursa: Firmoscop, noiembrie 2026" (CC BY).

Întrebări frecvente

Câte firme de textile și confecții active sunt în Iași?

În noiembrie 2026, în Iași sunt 433 firme de textile și confecții active înregistrate la Registrul Comerțului (domeniul CAEN 14). Clasamentul include firmele cu bilanț depus la Ministerul Finanțelor și se actualizează automat din surse oficiale.

Care e cea mai mare firmă de textile & confecții din Iași?

Pe primul loc în clasamentul după cifra de afaceri se află MOTEXCO SRL (CUI 10727872), cu o cifră de afaceri de 158.012.069 lei (2025). Datele provin din bilanțurile oficiale publicate de Ministerul Finanțelor; poziția se poate schimba la fiecare an fiscal.

Câte firme de textile și confecții noi s-au înființat recent în Iași?

În ultimele 12 luni s-au înmatriculat 12 firme de textile și confecții noi în Iași (2,8% din totalul activ). Cifra medianei cifrei de afaceri în sector e de 146.952 lei, iar firmele active din domeniu declară împreună 1.936 de angajați. Sursa: Registrul Comerțului și bilanțurile oficiale.

Ce marjă de profit are o firmă tipică din Textile & Confecții în Iași?

În 2025, firma de la mijlocul domeniului în Iași (mediana, din 123 de firme cu bilanț) a avut o marjă netă de 2,1%, față de 3,9% în toată țara. Calculat de Firmoscop din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor, doar pentru firmele cu o cifră de afaceri de cel puțin 50.000 de lei.

Verifică orice firmă înainte să lucrezi cu ea

Verdict verde / galben / roșu din surse oficiale — stare juridică, insolvențe, bilanțuri și cât e de solidă financiar.

Caută o firmă

Sursa: bilanțurile oficiale (Ministerul Finanțelor) și Registrul Comerțului, prin datele deschise. Clasamentul include firmele active cu bilanț depus; se actualizează automat.