Mediana e 175.063 lei: jumătate dintre firmele care și-au depus bilanțul sunt sub cifra asta, de 44 de ori mai puțin decât firma de pe primul loc. Clasamentul de mai jos arată vârful; mediana arată firma obișnuită din Mobilă în Olt.
Pe cifrele de mai jos, domeniul arată în Olt ca în toată țara: nicio diferență nu trece de pragurile din nota de metodă.
| Firma | Cifră de afaceri 2025 | Angajați | Localitate | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | CORA INOVO MOBILI SRL CUI 28578862 · CAEN 3100 |
7.620.477 lei | 25 | Orş. Corabia |
| 2 | A.C.A. SRL CUI 8138140 · CAEN 3100 |
7.521.451 lei | 8 | Mun. Slatina |
| 3 | F & D COMP SRL CUI 14234290 · CAEN 3100 |
7.394.926 lei | 21 | Mun. Slatina |
| 4 | CAVI'S MOBILI SRL CUI 37589151 · CAEN 3100 |
5.132.160 lei | 6 | Mun. Slatina |
| 5 | ARTICUS COMPLEX SRL CUI 34156315 · CAEN 3100 |
4.859.678 lei | 7 | Orş. Balş |
| 6 | METALGAN COMPANY SRL CUI 30902811 · CAEN 3109 |
4.217.662 lei | 15 | Mun. Slatina |
| 7 | ARTICUS SRL CUI 6082840 · CAEN 3100 |
3.014.784 lei | 3 | Orş. Balş |
| 8 | FLORES SRL CUI 1521325 · CAEN 3100 |
2.781.227 lei | 15 | Mun. Slatina |
| 9 | SOFIS MOBILI SRL CUI 37823235 · CAEN 3100 |
2.646.034 lei | 8 | Mun. Slatina |
| 10 | MOBILĂ LA FIX E&L SRL CUI 35241672 · CAEN 3100 |
2.072.993 lei | 3 | Sat Dranovăţu Com. Găneasa |
| 11 | CARAT SRL CUI 14053404 · CAEN 3100 |
1.655.377 lei 2024 |
11 | Mun. Slatina |
| 12 | CAVIS FURNITURE S.R.L. CUI 37665305 · CAEN 3100 |
1.591.354 lei | 4 | Mun. Slatina |
| 13 | SOFIA MARIA MOB S.R.L. CUI 44405111 · CAEN 3100 |
1.430.243 lei | 1 | Orş. Potcoava |
| 14 | SIBO SRL CUI 1514069 · CAEN 3109 |
1.268.208 lei | 10 | Mun. Slatina |
| 15 | NOUA FABRICĂ DE MOBILĂ SRL CUI 29084476 · CAEN 3100 |
838.192 lei | 3 | Orş. Corabia |
| 16 | KEVA MOB DESIGN S.R.L. CUI 47896064 · CAEN 3101 |
837.186 lei | 3 | Sat Iancu Jianu Com. Iancu Jianu |
| 17 | DREAM FURNITURE S.R.L. CUI 51332772 · CAEN 3100 |
763.520 lei | 1 | Mun. Slatina |
| 18 | HEREG C & D SRL CUI 15405355 · CAEN 3109 |
635.379 lei | 3 | Mun. Caracal |
| 19 | MOBILPAD VASICOM S.R.L. CUI 30855680 · CAEN 3100 |
612.446 lei | 2 | Mun. Slatina |
| 20 | PROJECT MATIC SUD S.R.L. CUI 39390391 · CAEN 3109 |
583.369 lei | 2 | Orş. Potcoava |
| 21 | ARTEMIS MOB M&G SRL CUI 25200756 · CAEN 3100 |
538.930 lei | 3 | Mun. Slatina |
| 22 | EVOART FURNITURE S.R.L. CUI 30136595 · CAEN 3100 |
417.257 lei | 3 | Mun. Caracal |
| 23 | STARZEV CALITATIVE S.R.L. CUI 51725917 · CAEN 3100 |
388.948 lei | 2 | Sat Potcoava Orş. Potcoava |
| 24 | MOBIKOS JUNIOR S.R.L. CUI 43534134 · CAEN 3100 |
381.600 lei | 4 | Sat Linia din Vale Com. Curtişoara |
| 25 | DACOFLOR MOBILIER SRL CUI 26764621 · CAEN 3100 |
363.112 lei | 1 | Orş. Corabia |
LISTĂ — Cu cont gratuit
CSV gata de deschis în Excel, ordonat după cifra de afaceri: CUI, denumire, localitate, CAEN, stare, TVA, cifră de afaceri, profit și angajați.
Descarcă 180 de producători de mobilă din Olt
Primele 50 de firme sunt gratuite, apoi un credit la 25 de firme: fișierul de 180 de firme costă 6 credite. Maximum 500 de firme pe fișier. Fără date de contact.
| Indicator | Olt | Toată țara |
|---|---|---|
| Marja netă a firmei tipice (mediana), 2025 | 2,7% din 52 de firme | 2,3% |
| Radiate, dintre firmele cu bilanț pe 2024 | 3,3% 3 din 90 de firme | 5,1% |
| În insolvență, faliment sau reorganizare judiciară, dintre aceleași firme | 0,0% 0 din 90 de firme | 2,2% |
| Firme care și-au mărit cifra de afaceri, 2024 → 2025 | 46,8% din 47 de firme | 55,2% |
Cum se citesc cifrele. Mediana e firma din mijloc: jumătate dintre firme sunt sub ea, jumătate peste, iar câțiva giganți n-o pot muta. Marja netă se calculează doar pentru firmele cu o cifră de afaceri de cel puțin 50.000 de lei și apare de la 30 de firme. Înființările numără firmele înmatriculate la Registrul Comerțului (societăți și PFA), pe luni încheiate. Ieșirile privesc firmele care și-au depus bilanțul pe 2024, deci lucrau atunci: datele deschise ale Registrului nu au data radierii, așa că nu le împărțim pe luni. În rezumatul de sus intră doar diferențele mari cât să nu fie zgomot: la marjă, cel puțin 20% din valoarea țării și minimum 2 puncte procentuale; la înființări, un ritm cu 25% peste sau sub țară; la ieșiri, de 1,5 ori rata țării, din cel puțin 10 firme; la firmele în creștere, 8 puncte procentuale. Și, la toate, doar dacă diferența e de cel puțin două ori mai mare decât variația pe care o produce întâmplarea la un număr de firme ca acesta.
Calculat de Firmoscop pe 5 noiembrie 2026, din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor (2024 și 2025) și din Registrul Comerțului, datele deschise din 19 octombrie 2026.
Firmele active din domeniu din Olt care au avut în 2024 o cifră de afaceri de cel puțin 1.000.000 de lei, ordonate după cât au crescut în 2025. Firmele înființate în 2024 nu intră: un an incomplet în bază ar arăta o creștere care nu există.
| Firma | 2024 | 2025 | Creștere |
|---|---|---|---|
| SOFIS MOBILI SRL CUI 37823235 |
1.811.611 lei | 2.646.034 lei | +46,1% |
| SOFIA MARIA MOB S.R.L. CUI 44405111 |
1.021.364 lei | 1.430.243 lei | +40,0% |
| ARTICUS SRL CUI 6082840 |
2.433.557 lei | 3.014.784 lei | +23,9% |
| CORA INOVO MOBILI SRL CUI 28578862 |
6.270.853 lei | 7.620.477 lei | +21,5% |
| FLORES SRL CUI 1521325 |
2.610.433 lei | 2.781.227 lei | +6,5% |
Bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor pentru 2024 și 2025. Calculat de Firmoscop pe 5 noiembrie 2026.
Anul înmatriculării la Registrul Comerțului, pentru firmele active din mobilă din Olt. Coloana din dreapta e aceeași distribuție pe toate firmele active din România — o generație supra-reprezentată aici, față de țară, spune când s-a format sectorul local.
| Perioada înființării | Firme | Aici | În toată țara |
|---|---|---|---|
| înainte de 2000 | 11 | 6,1% |
5,8% |
| 2000–2009 | 23 | 12,8% −5,1% față de țară |
17,9% |
| 2010–2014 | 17 | 9,4% −4,7% față de țară |
14,1% |
| 2015–2019 | 46 | 25,6% +4,7% față de țară |
20,8% |
| 2020–2024 | 55 | 30,6% +2,8% față de țară |
27,8% |
| din 2025 | 28 | 15,6% +2,0% față de țară |
13,5% |
În noiembrie 2026, în Olt sunt 180 producători de mobilă active, cu 239 de angajați declarați. 12 dintre ele au fost înmatriculate în ultimele 12 luni. Cifra de afaceri mediană e 175.063 lei. Sursa: bilanțurile oficiale (Ministerul Finanțelor) și Registrul Comerțului.
Poți prelua textul de mai sus cu atribuire: „Sursa: Firmoscop, noiembrie 2026" (CC BY).
În noiembrie 2026, în Olt sunt 180 producători de mobilă active înregistrate la Registrul Comerțului (domeniul CAEN 31). Clasamentul include firmele cu bilanț depus la Ministerul Finanțelor și se actualizează automat din surse oficiale.
Pe primul loc în clasamentul după cifra de afaceri se află CORA INOVO MOBILI SRL (CUI 28578862), cu o cifră de afaceri de 7.620.477 lei (2025). Datele provin din bilanțurile oficiale publicate de Ministerul Finanțelor; poziția se poate schimba la fiecare an fiscal.
În ultimele 12 luni s-au înmatriculat 12 producători de mobilă noi în Olt (6,7% din totalul activ). Cifra medianei cifrei de afaceri în sector e de 175.063 lei, iar firmele active din domeniu declară împreună 239 de angajați. Sursa: Registrul Comerțului și bilanțurile oficiale.
În 2025, firma de la mijlocul domeniului în Olt (mediana, din 52 de firme cu bilanț) a avut o marjă netă de 2,7%, față de 2,3% în toată țara. Calculat de Firmoscop din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor, doar pentru firmele cu o cifră de afaceri de cel puțin 50.000 de lei.
Verdict verde / galben / roșu din surse oficiale — stare juridică, insolvențe, bilanțuri și cât e de solidă financiar.
Caută o firmăSursa: bilanțurile oficiale (Ministerul Finanțelor) și Registrul Comerțului, prin datele deschise. Clasamentul include firmele active cu bilanț depus; se actualizează automat.