Mediana e 205.165 lei: jumătate dintre firmele care și-au depus bilanțul sunt sub cifra asta, de 170 de ori mai puțin decât firma de pe primul loc. Clasamentul de mai jos arată vârful; mediana arată firma obișnuită din Mobilă în Argeș.
Pe cifrele de mai jos, domeniul arată în Argeș ca în toată țara: nicio diferență nu trece de pragurile din nota de metodă.
| Firma | Cifră de afaceri 2025 | Angajați | Localitate | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | VENUS BCLMOB CLASS SRL CUI 26699540 · CAEN 3100 |
34.918.058 lei | 156 | Municipiul Piteşti |
| 2 | CABI MOBILĂ S.R.L. CUI 27455861 · CAEN 3100 |
31.159.101 lei | 43 | Sat Bascov, Comuna Bascov |
| 3 | INVEST PROSPEED ESM SRL CUI 15301176 · CAEN 3100 |
28.283.900 lei | 32 | Oraş Ştefăneşti |
| 4 | NOVA FOAM TRADE SRL CUI 34392871 · CAEN 3100 |
13.109.818 lei | 27 | Municipiul Piteşti |
| 5 | NEO HOME DESIGN FBM SRL CUI 33114265 · CAEN 3100 |
8.999.945 lei | 28 | Sat Zăvoi, Oraş Ştefăneşti |
| 6 | MOB GLOBAL IMPACT SRL CUI 37003561 · CAEN 3100 |
8.077.495 lei | 4 | Municipiul Piteşti |
| 7 | NEW MOB EXPANSION SRL CUI 29328333 · CAEN 3100 |
8.042.747 lei | 23 | Sat Argeşani Com. Băiculeşti |
| 8 | SALTELE PROD SRL CUI 19117959 · CAEN 3100 |
6.855.996 lei | 22 | Comuna Căteasca |
| 9 | SOLO SHOT SRL CUI 10405915 · CAEN 3100 |
4.442.974 lei | 31 | Sat Rucăr, Comuna Rucăr |
| 10 | DUROS HOLDING INDUSTRY 2003 SRL CUI 16564200 · CAEN 3100 |
4.436.110 lei | 20 | Sat Hinţeşti, Comuna Moşoaia |
| 11 | ATLAS SRL CUI 145800 · CAEN 3109 |
4.080.969 lei | 29 | Municipiul Piteşti |
| 12 | CAROLINE COM SRL CUI 11619640 · CAEN 3100 |
3.631.968 lei | 20 | Mun. Piteşti |
| 13 | HERIVA KITCHEN S.R.L. CUI 48095579 · CAEN 3100 |
3.328.737 lei | 14 | Sat Viişoara Orş. Ştefăneşti |
| 14 | MULTI MOBILA SRL CUI 434050 · CAEN 3100 |
3.107.861 lei | 14 | Com. Valea Danului |
| 15 | BINALEXPERT MOB SRL CUI 18966590 · CAEN 3100 |
3.098.576 lei | 18 | Sat Schiau, Comuna Bascov |
| 16 | AVA GROUP CONTRACT S.R.L. CUI 43501439 · CAEN 3100 |
2.656.851 lei | 15 | Sat Purcăreni, Comuna Miceşti |
| 17 | ARTISTIK INTERIORS S.R.L. CUI 44602547 · CAEN 3100 |
2.464.252 lei | 11 | Sat Lăicăi, Comuna Cetăţeni |
| 18 | PAC MOB CONCEPT SRL CUI 37807574 · CAEN 3100 |
2.283.155 lei | 6 | Municipiul Piteşti |
| 19 | GUBAVU SRL CUI 159295 · CAEN 3100 |
1.927.714 lei | 3 | Oraş Mioveni |
| 20 | JUNIOR COM PREST SRL CUI 13974435 · CAEN 3100 |
1.883.184 lei | 9 | Municipiul Piteşti |
| 21 | SUNSHINE SRL CUI 4319739 · CAEN 3100 |
1.775.856 lei | 10 | Sat Bascov, Comuna Bascov |
| 22 | SICOMAR LUCIAN SRL CUI 4543816 · CAEN 3100 |
1.648.964 lei | 28 | Comuna Rucăr |
| 23 | GLOOB SOFA 888 S.R.L. CUI 44535260 · CAEN 3100 |
1.640.272 lei | 9 | Municipiul Câmpulung |
| 24 | MADHOUSEDECO SRL CUI 37320730 · CAEN 3100 |
1.639.895 lei | 10 | Sat Hinţeşti, Comuna Moşoaia |
| 25 | GIL DECOR 2003 SRL CUI 15258920 · CAEN 3100 |
1.567.527 lei | 13 | Municipiul Câmpulung |
LISTĂ — Cu cont gratuit
CSV gata de deschis în Excel, ordonat după cifra de afaceri: CUI, denumire, localitate, CAEN, stare, TVA, cifră de afaceri, profit și angajați.
Descarcă 307 de producători de mobilă din Argeș
Primele 50 de firme sunt gratuite, apoi un credit la 25 de firme: fișierul de 307 firme costă 11 credite. Maximum 500 de firme pe fișier. Fără date de contact.
| Indicator | Argeș | Toată țara |
|---|---|---|
| Marja netă a firmei tipice (mediana), 2025 | 3,0% din 128 de firme | 2,3% |
| Firme noi la 1.000 de firme active, noiembrie 2025 – octombrie 2026 | 55,4 17 firme noi | 45,8 |
| Radiate, dintre firmele cu bilanț pe 2024 | 5,7% 12 din 210 firme | 5,1% |
| În insolvență, faliment sau reorganizare judiciară, dintre aceleași firme | 2,4% 5 din 210 firme | 2,2% |
| Firme care și-au mărit cifra de afaceri, 2024 → 2025 | 48,7% din 117 firme | 55,2% |
Cum se citesc cifrele. Mediana e firma din mijloc: jumătate dintre firme sunt sub ea, jumătate peste, iar câțiva giganți n-o pot muta. Marja netă se calculează doar pentru firmele cu o cifră de afaceri de cel puțin 50.000 de lei și apare de la 30 de firme. Înființările numără firmele înmatriculate la Registrul Comerțului (societăți și PFA), pe luni încheiate. Ieșirile privesc firmele care și-au depus bilanțul pe 2024, deci lucrau atunci: datele deschise ale Registrului nu au data radierii, așa că nu le împărțim pe luni. În rezumatul de sus intră doar diferențele mari cât să nu fie zgomot: la marjă, cel puțin 20% din valoarea țării și minimum 2 puncte procentuale; la înființări, un ritm cu 25% peste sau sub țară; la ieșiri, de 1,5 ori rata țării, din cel puțin 10 firme; la firmele în creștere, 8 puncte procentuale. Și, la toate, doar dacă diferența e de cel puțin două ori mai mare decât variația pe care o produce întâmplarea la un număr de firme ca acesta.
Calculat de Firmoscop pe 8 noiembrie 2026, din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor (2024 și 2025) și din Registrul Comerțului, datele deschise din 19 octombrie 2026.
Firmele active din domeniu din Argeș care au avut în 2024 o cifră de afaceri de cel puțin 1.000.000 de lei, ordonate după cât au crescut în 2025. Firmele înființate în 2024 nu intră: un an incomplet în bază ar arăta o creștere care nu există.
| Firma | 2024 | 2025 | Creștere |
|---|---|---|---|
| HERIVA KITCHEN S.R.L. CUI 48095579 |
1.243.874 lei | 3.328.737 lei | +168% |
| INVEST PROSPEED ESM SRL CUI 15301176 |
12.163.336 lei | 28.283.900 lei | +133% |
| CABI MOBILĂ S.R.L. CUI 27455861 |
18.558.300 lei | 31.159.101 lei | +67,9% |
| NEO HOME DESIGN FBM SRL CUI 33114265 |
6.739.722 lei | 8.999.945 lei | +33,5% |
| SUNSHINE SRL CUI 4319739 |
1.342.908 lei | 1.775.856 lei | +32,2% |
Bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor pentru 2024 și 2025. Calculat de Firmoscop pe 8 noiembrie 2026.
Anul înmatriculării la Registrul Comerțului, pentru firmele active din mobilă din Argeș. Coloana din dreapta e aceeași distribuție pe toate firmele active din România — o generație supra-reprezentată aici, față de țară, spune când s-a format sectorul local.
| Perioada înființării | Firme | Aici | În toată țara |
|---|---|---|---|
| înainte de 2000 | 18 | 5,9% |
5,8% |
| 2000–2009 | 62 | 20,2% +2,2% față de țară |
18,0% |
| 2010–2014 | 29 | 9,4% −4,6% față de țară |
14,1% |
| 2015–2019 | 82 | 26,7% +5,9% față de țară |
20,8% |
| 2020–2024 | 87 | 28,3% |
27,8% |
| din 2025 | 29 | 9,4% −4,1% față de țară |
13,6% |
În noiembrie 2026, în Argeș sunt 307 producători de mobilă active, cu 864 de angajați declarați. 16 dintre ele au fost înmatriculate în ultimele 12 luni. Cifra de afaceri mediană e 205.165 lei. Sursa: bilanțurile oficiale (Ministerul Finanțelor) și Registrul Comerțului.
Poți prelua textul de mai sus cu atribuire: „Sursa: Firmoscop, noiembrie 2026" (CC BY).
În noiembrie 2026, în Argeș sunt 307 producători de mobilă active înregistrate la Registrul Comerțului (domeniul CAEN 31). Clasamentul include firmele cu bilanț depus la Ministerul Finanțelor și se actualizează automat din surse oficiale.
Pe primul loc în clasamentul după cifra de afaceri se află VENUS BCLMOB CLASS SRL (CUI 26699540), cu o cifră de afaceri de 34.918.058 lei (2025). Datele provin din bilanțurile oficiale publicate de Ministerul Finanțelor; poziția se poate schimba la fiecare an fiscal.
În ultimele 12 luni s-au înmatriculat 16 producători de mobilă noi în Argeș (5,2% din totalul activ). Cifra medianei cifrei de afaceri în sector e de 205.165 lei, iar firmele active din domeniu declară împreună 864 de angajați. Sursa: Registrul Comerțului și bilanțurile oficiale.
În 2025, firma de la mijlocul domeniului în Argeș (mediana, din 128 de firme cu bilanț) a avut o marjă netă de 3,0%, față de 2,3% în toată țara. Calculat de Firmoscop din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor, doar pentru firmele cu o cifră de afaceri de cel puțin 50.000 de lei.
Verdict verde / galben / roșu din surse oficiale — stare juridică, insolvențe, bilanțuri și cât e de solidă financiar.
Caută o firmăSursa: bilanțurile oficiale (Ministerul Finanțelor) și Registrul Comerțului, prin datele deschise. Clasamentul include firmele active cu bilanț depus; se actualizează automat.