Mediana e 226.600 lei: jumătate dintre firmele care și-au depus bilanțul sunt sub cifra asta, de 16 ori mai puțin decât firma de pe primul loc. Clasamentul de mai jos arată vârful; mediana arată firma obișnuită din Contabilitate & Juridic în Argeș.
Pe cifrele de mai jos, domeniul arată în Argeș ca în toată țara: nicio diferență nu trece de pragurile din nota de metodă.
| Firma | Cifră de afaceri 2025 | Angajați | Localitate | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | ULMACONT FINANCE SRL CUI 28340266 · CAEN 6920 |
3.706.992 lei | 17 | Sat Valea Mare-Podgoria Orş. Ştefăneşti |
| 2 | COST CONTAB SERVICII PROFESIONAL SRL CUI 31883831 · CAEN 6920 |
3.210.579 lei | 12 | Mun. Piteşti |
| 3 | TOMA FINANCIAL CONSULTING SRL CUI 17839024 · CAEN 6920 |
2.015.390 lei | 7 | Mun. Piteşti |
| 4 | CONTA TOP ADVICE S.R.L. CUI 50321589 · CAEN 6920 |
1.552.482 lei | 1 | Orş. Mioveni |
| 5 | VIVA CONSULT SRL CUI 14199206 · CAEN 6920 |
1.508.614 lei | 7 | Mun. Piteşti |
| 6 | TOMA FINANCIAL SERVICES S.R.L. CUI 40318764 · CAEN 6920 |
1.201.835 lei | 2 | Mun. Piteşti |
| 7 | CONTASID ACCOUNTING S.R.L. CUI 46728135 · CAEN 6920 |
1.073.274 lei | 8 | Mun. Piteşti |
| 8 | J. B. E. ACCOUNTANTS & TAXES SRL CUI 27789896 · CAEN 6920 |
1.054.828 lei | 5 | Mun. Piteşti |
| 9 | DRP TAX WIZARDS SRL CUI 28486912 · CAEN 6920 |
1.047.674 lei | 1 | Mun. Piteşti |
| 10 | CONTEXPERT INFO PREST SRL CUI 37412469 · CAEN 6920 |
1.035.624 lei | 5 | Orş. Topoloveni |
| 11 | CUANTUM PREMIUM A&S SRL CUI 27734149 · CAEN 6920 |
1.029.894 lei | 2 | Mun. Piteşti |
| 12 | C.D.C. DATA SISTEM SRL CUI 16823461 · CAEN 6920 |
980.210 lei | 6 | Orş. Mioveni |
| 13 | CATION CONTAB SERV SRL CUI 15308760 · CAEN 6920 |
885.258 lei | 3 | Mun. Piteşti |
| 14 | FINCONT AUDIT CONST SRL CUI 38375903 · CAEN 6920 |
873.217 lei | 1 | Sat Ştefăneştii Noi Orş. Ştefăneşti |
| 15 | CASA DE AUDIT CORVINIA S.R.L. FILIALA PITEŞTI CUI 33409541 · CAEN 6920 |
760.523 lei | 4 | Mun. Piteşti |
| 16 | ACC EFFICIENCY SRL CUI 37898017 · CAEN 6920 |
709.524 lei | 4 | Sat Dobrotu Com. Albeştii de Argeş |
| 17 | FIRST OFFICE ACCOUNTING SRL CUI 37277915 · CAEN 6920 |
694.586 lei | 8 | Mun. Piteşti |
| 18 | TIME BM CONTAB SRL CUI 36995305 · CAEN 6920 |
672.388 lei | 1 | Sat Bucşeneşti Com. Corbeni |
| 19 | CONTASID EXPERTISE & ADVICE S.R.L. CUI 28478197 · CAEN 6920 |
624.139 lei | 2 | Mun. Piteşti |
| 20 | PROFESIONAL EXPERT TEAM SRL CUI 37612270 · CAEN 6920 |
575.590 lei 2023 |
1 | Mun. Piteşti |
| 21 | IQ BOOK KEEPER SPL SRL CUI 17474815 · CAEN 6920 |
565.960 lei | 4 | Orş. Ştefăneşti |
| 22 | EUROCLAR EXPERT SRL CUI 24150226 · CAEN 6920 |
557.209 lei | 2 | Mun. Piteşti |
| 23 | EUROCONTROL EXPERT SRL CUI 15698875 · CAEN 6920 |
522.870 lei | 6 | Mun. Piteşti |
| 24 | PRO CONFIN TRADE SRL CUI 19616207 · CAEN 6920 |
497.476 lei 2024 |
2 | Sat Valea Mare-Podgoria Orş. Ştefăneşti |
| 25 | EXPERT CONTAB TOP SOLUTION SRL CUI 32371970 · CAEN 6920 |
496.036 lei | 3 | Mun. Piteşti |
LISTĂ — Cu cont gratuit
CSV gata de deschis în Excel, ordonat după cifra de afaceri: CUI, denumire, localitate, CAEN, stare, TVA, cifră de afaceri, profit și angajați.
Descarcă 353 de firme de contabilitate și juridice din Argeș
Primele 50 de firme sunt gratuite, apoi un credit la 25 de firme: fișierul de 353 de firme costă 13 credite. Maximum 500 de firme pe fișier. Fără date de contact.
| Indicator | Argeș | Toată țara |
|---|---|---|
| Marja netă a firmei tipice (mediana), 2025 | 36,5% din 239 de firme | 38,5% |
| Radiate, dintre firmele cu bilanț pe 2024 | 5,2% 16 din 305 firme | 3,4% |
| În insolvență, faliment sau reorganizare judiciară, dintre aceleași firme | 0,0% 0 din 305 firme | 0,1% |
| Firme care și-au mărit cifra de afaceri, 2024 → 2025 | 70,5% din 224 de firme | 73,5% |
Cum se citesc cifrele. Mediana e firma din mijloc: jumătate dintre firme sunt sub ea, jumătate peste, iar câțiva giganți n-o pot muta. Marja netă se calculează doar pentru firmele cu o cifră de afaceri de cel puțin 50.000 de lei și apare de la 30 de firme. Înființările numără firmele înmatriculate la Registrul Comerțului (societăți și PFA), pe luni încheiate. Ieșirile privesc firmele care și-au depus bilanțul pe 2024, deci lucrau atunci: datele deschise ale Registrului nu au data radierii, așa că nu le împărțim pe luni. În rezumatul de sus intră doar diferențele mari cât să nu fie zgomot: la marjă, cel puțin 20% din valoarea țării și minimum 2 puncte procentuale; la înființări, un ritm cu 25% peste sau sub țară; la ieșiri, de 1,5 ori rata țării, din cel puțin 10 firme; la firmele în creștere, 8 puncte procentuale. Și, la toate, doar dacă diferența e de cel puțin două ori mai mare decât variația pe care o produce întâmplarea la un număr de firme ca acesta.
Calculat de Firmoscop pe 2 noiembrie 2026, din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor (2024 și 2025) și din Registrul Comerțului, datele deschise din 19 octombrie 2026.
Firmele active din domeniu din Argeș care au avut în 2024 o cifră de afaceri de cel puțin 1.000.000 de lei, ordonate după cât au crescut în 2025. Firmele înființate în 2024 nu intră: un an incomplet în bază ar arăta o creștere care nu există.
| Firma | 2024 | 2025 | Creștere |
|---|---|---|---|
| VIVA CONSULT SRL CUI 14199206 |
1.065.469 lei | 1.508.614 lei | +41,6% |
| COST CONTAB SERVICII PROFESIONAL SRL CUI 31883831 |
2.329.054 lei | 3.210.579 lei | +37,8% |
| ULMACONT FINANCE SRL CUI 28340266 |
2.789.787 lei | 3.706.992 lei | +32,9% |
| TOMA FINANCIAL CONSULTING SRL CUI 17839024 |
1.804.756 lei | 2.015.390 lei | +11,7% |
Bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor pentru 2024 și 2025. Calculat de Firmoscop pe 2 noiembrie 2026.
Anul înmatriculării la Registrul Comerțului, pentru firmele active din contabilitate & juridic din Argeș. Coloana din dreapta e aceeași distribuție pe toate firmele active din România — o generație supra-reprezentată aici, față de țară, spune când s-a format sectorul local.
| Perioada înființării | Firme | Aici | În toată țara |
|---|---|---|---|
| înainte de 2000 | 18 | 5,1% |
5,8% |
| 2000–2009 | 93 | 26,3% +8,4% față de țară |
17,9% |
| 2010–2014 | 49 | 13,9% |
14,1% |
| 2015–2019 | 81 | 22,9% +2,1% față de țară |
20,8% |
| 2020–2024 | 82 | 23,2% −4,6% față de țară |
27,8% |
| din 2025 | 30 | 8,5% −4,9% față de țară |
13,4% |
În noiembrie 2026, în Argeș sunt 353 firme de contabilitate și juridice active, cu 435 de angajați declarați. 18 dintre ele au fost înmatriculate în ultimele 12 luni. Cifra de afaceri mediană e 226.600 lei. Sursa: bilanțurile oficiale (Ministerul Finanțelor) și Registrul Comerțului.
Poți prelua textul de mai sus cu atribuire: „Sursa: Firmoscop, noiembrie 2026" (CC BY).
În noiembrie 2026, în Argeș sunt 353 firme de contabilitate și juridice active înregistrate la Registrul Comerțului (domeniul CAEN 69). Clasamentul include firmele cu bilanț depus la Ministerul Finanțelor și se actualizează automat din surse oficiale.
Pe primul loc în clasamentul după cifra de afaceri se află ULMACONT FINANCE SRL (CUI 28340266), cu o cifră de afaceri de 3.706.992 lei (2025). Datele provin din bilanțurile oficiale publicate de Ministerul Finanțelor; poziția se poate schimba la fiecare an fiscal.
În ultimele 12 luni s-au înmatriculat 18 firme de contabilitate și juridice noi în Argeș (5,1% din totalul activ). Cifra medianei cifrei de afaceri în sector e de 226.600 lei, iar firmele active din domeniu declară împreună 435 de angajați. Sursa: Registrul Comerțului și bilanțurile oficiale.
În 2025, firma de la mijlocul domeniului în Argeș (mediana, din 239 de firme cu bilanț) a avut o marjă netă de 36,5%, față de 38,5% în toată țara. Calculat de Firmoscop din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor, doar pentru firmele cu o cifră de afaceri de cel puțin 50.000 de lei.
Verdict verde / galben / roșu din surse oficiale — stare juridică, insolvențe, bilanțuri și cât e de solidă financiar.
Caută o firmăSursa: bilanțurile oficiale (Ministerul Finanțelor) și Registrul Comerțului, prin datele deschise. Clasamentul include firmele active cu bilanț depus; se actualizează automat.